|
A kiegyezs s katonapolitika
2007.08.24. 11:36
I. Rsz. A kvetkez kt fejezetben mutatjuk be a hadgyi krdsek vltozst a kiegyezstl az els vilghborig. Az sszellts a "A Magyar Honvdsg 1848-1989" cm egyetemi tanknyv dr Szab Jzsef alezredes ltal rt vonatkoz rsznek rvidtett vltozata. Az els rsz a kiegyezshez vezet kl- s belpolitikai vltozsokat, a dualista llam felptst s hadgyi vonatkozsait, illetve a m. kir Honvdsg felptst igyekszik bemutatni.
KATONAI KRDSEK MAGYARORSZGON A KIEGYEZSTL AZ ELS VILGHBORIG
Elzmnyek
A szabadsgharc leverse utn az orszgot felosztotta, az sszbirodalmi eszme megvalstsa eltt most mr semmi akadlyt nem lt bcsi udvar. jra klnvlasztottk Erdlyt, kt j tartomnyt hoztak ltre Szerb Vajdasg s Temesi Bnsg nven. A megmaradt orszgrszt t kerletre osztottk. Az orszg irnytsval Albrecht fherceget bztk meg, a hatalmat azonban tnylegesen Alexander Bach, birodalmi belgyminiszter, majd miniszterelnk gyakorolta. A kinevezett „megyefnkk” s az irnytsuk alatt ll „Bach-huszrok” vettk t az orszg kzigazgatsnak irnytst. A 48-as trvnyek kzl csak a jobbgyfelszabadts maradt meg, a tbbit eltrltk. Az orszg minden terleten elvesztette az nllsgt.
Magyarorszg az esemnyeket csendes belenyugvssal szemllte, a szabadsgharc feltmasztsra tett ertlen ksrleteket, az orszgot elraszt titkos rendrk, gynkk knnyen megbuktattk. Ez a viszony az tvenes vek vgig maradt fenn, amikor — elssorban az Osztrk Csszrsg klpolitikai s katonai sikertelensge miatt — mind az udvar, mind a magyar vezet rtelmisg felismerte a vltoztatsok szksgessgt. Ennek eredmnyeknt szletett meg 1860-ban a birodalom npei szmra alkotmnyt ad Oktberi Diploma, amely Magyarorszg rszre visszatrst jelentett az 1848 eltti viszonyokhoz. A diploma, br visszalltotta az nkormnyzati szerveket, de ltrehozta a birodalmi tancsot, amely a centralizcit szolglta. A tancs sszettelt a kvetkez vben kiadott Februri Ptens szablyozta. Ezen intzkedsek azonban mr nem elgtettk ki a magyar kzvlemnyt. Az elgedetlensg leglesebben az 1861 prilisban sszelt orszggylsen kerlt felsznre. Hossz vitk utn a kpviselk megszavaztk Dek Ferenc kt felirati javaslatt, melyek a 48-as llapotokhoz val visszatrst srgettk. Ennek hatsra az uralkod feloszlatta az orszggylst s visszalltotta az abszolt kormnyzati gyakorlatot.
Az orszg hangulatt befolysolta a Kossuth-emigrci tevkenysge is. Kossuth eurpai s amerikai krton igyekezett megnyerni a vilgot a magyar gy szmra. Ez a kzvlemny vonatkozsban tbbnyire sikerlt is, de a hivatalos fogadtats mr hvsebb volt, a segtsg pedig teljesen elmaradt. Legtbb sikerrel kecsegtet ksrletnek az a megllapods bizonyult, amikor Kossuth megegyezett III. Napleon francia csszrral egy esetleges magyarorszgi felkels katonai tmogatsrl. Mindez azonban hibavalnak bizonyult, ezt sem Magyarorszg belpolitikai helyzete, sem az olasz egysgrt kitrt hbor lefolysa nem tette lehetv. Pedig ebben a hborban szerveztek egy magyar lgit is, valamint tbb tbornok s tiszt is rszt vett a harcokban annak remnyben, hogy a hbor tterjed Magyarorszgra.
A magyar hadgy 1867-ig
Az Osztrk Csszrsgban a hadsereg fparancsnoki tisztet a csszr ltta el. Ezt a feladatt a Katonai Irodn s a Fadjutnsi Irodn keresztl gyakorolta, melyeknek a hadsereg irnytsra, szervezeteinek kialaktsra s ellenrzsre szles jogkre volt. A fadjutns, aki a Katonai Iroda vezetje is volt, rszt vett a miniszteri konferencin s itt minden katonai gybe beleszlsi joga volt. Ugyancsak kzvetlenl a csszr munkjt segtette a Hadmveleti Iroda. A Hadgyminisztrium csak a katonai adminisztrcival foglalkozott. Ennek helybe egy idszakban a hadsereg-fparancsnoksg lpett, majd 1860-ban ismt a Hadgyminisztrium vette t e feladatokat. Tovbbi vezetszerv volt mg a ngy hadsereg-parancsnoksg, a kt hatrr-parancsnoksg, a kt kormnyzsg s a trieszti haditengerszeti parancsnoksg.
1849-tl a fellltott tizenkt gyalog- s kt lovas hadtestbl ngy hadsereget szerveztek. Magyarorszgon a 3. hadsereg llomsozott, de nem magyar kiegszts ezredekkel. A hadseregek vltoz szm hadtestekbl, hadosztlyokbl s dandrokbl lltak. A hadosztly ktelket 1862-ben megszntettk, a dandrok ezutn kzvetlenl a hadtestekhez tartoztak. A gyalogezredek ngy zszlaljbl lltak, egy zszlaljban kt osztly volt, sszesen hat szzaddal. A 4. zszlalj mindig a helyrsgi zszlalj volt. Az osztrk hadseregben a Lorenz-tipus elltlts, huzagolt csv puskt alkalmaztk s br ismertk a porosz Dreyse-fle htultlts, gyts puskt is, az ilyen rendszer fegyverek hasznlatt mg nem vezettk be. A lovassgnl eltrbe kerlt a knny lovassg, szerepnl eltrbe kerlt a felderts, a biztost feladatok elltsa. A tzrsget is tfegyvereztk, rendszerbe lltottk az 1861 mintj 4 s 8 fontos lvegeket. Ebben az idszakban kezdtk tbb orszgban is bevezetni a htultlts lvegeket, de a birodalom katonai vezeti ezen a tren is ragaszkodtak hagyomnyos eszkzeikhez. Ugyancsak erre az idszakra tehet az n. alkalmazott harcszat fogalmnak bevezetse, mely mindhrom fegyvernemet rintette s elssorban a menetek vgrehajtsra, a nyugvs megszervezsre, a hrszerzsre, a biztostsi feladatok elltsra vonatkozott.
A hadszat vonatkozsban jelents jtsok nem trtntek. Nvekedett ugyanakkor a vezrkarok, trzsek szerepe, feladata. Szervez tevkenysgket, a csapatok vezetst jelentsen segtette a vasutak felhasznlsa a katonai szlltsok tern, valamint a tvrk alkalmazsa a jelentsek, parancsok tovbbtsban. A hadkiegsztsre tovbbra is az sszer rendszert alkalmaztk, kizrva a helyettestst, de megengedve a sorshzst. A szolglati id nyolc v volt, illetve tovbbi kt v tartalkllomnyban.
A magyar szabadsgharc leverse utn a honvdseregben szolglt cs.kir. csapatokat tszerveztk. 1850-tl a hadseregszervezs jabb terlete is trt nyert az orszgban. Ebben az vben elszr olyan tzralakulatot is fellltottak, amelyet Magyarorszgrl egsztettek ki. Ez a 3. vrtzr zszlalj volt. Mszaki, szekersz s ksbb egszsggyi alakulat azonban mg mindig nem llt fel az orszgban. A gyalogezredek szma 1853-ban tizent, majd nem sokkal ksbb mr tizennyolc volt. jabb gyalogezredek s tzrezredek alakultak az vtized kzepn s vgn. Az 1859. vi hborban jelents szm magyarorszgi katonasg vett rszt, majd jabb csapatok szervezst kezdtk meg s hajtottk vgre. Az 1866-os hborkban mr negyven magyar gyalogezred harcolt.
Az idszak hbori az Osztrk Csszrsg fegyverei szmra nem sok sikert hoztak. Jelents feladat hrult a csszri-kirlyi hadseregre 1859-ben, amikor az olasz egysg ltrehozsrt, francia tmogatssal megindul hborban kellett volna az szak-itliai tartomnyokat megvdeni. A 110 000 fs hadert a Mantua —Peschiera—Verona—Legnano vrngyszgben vontk ssze grf Gyulay Ferenc tborszernagy parancsnoksga alatt azon cllal, hogy elszr a piemonti, majd a berkez francia sereget rszenknt semmistse meg. A hossz ttlensg megakadlyozta ennek vgrehajtst. Jnius 5-n a magentai csatban a Gyulay vezette seregnek mr az egyeslt sereggel kellett megkzdeni s ebben alul is maradt.
A veresg utn I. Ferenc Jzsef szemlyesen is megjelent a hadszntren s tvette a parancsnoksgot. A csapatok megerstsre Csehorszgbl 40 000 ft vaston szlltottak t Veronba. Jnius 24-n e megerstsnek ksznheten mr egyenl erk vehettk fel a harcot Solferinonl. A csszr azonban hrom hadtestet tartalkba lltott, amelyek a csattl vgig tvol maradtak. A meglepetsszer francia-piemonti tmads a harcrendet mg felvev osztrk sereget rte, s ennek ksznheten a szvetsgesek gyors sikereket rtek el. Egyedl a balszrnyat veznyl Benedek Lajos tbornoknak sikerlt sztvernie az ellensg szemben ll erejt. A csszr azonban msfl ra utn elrendelte a visszavonulst, melyet Benedek csapatai fedeztek. A vesztes csata utn megkttt villafrancai fegyversznet, majd a zrichi bke a birodalom szmra Lombardia elvesztst jelentette.
Az 1864-ben, a nmet-dn hborban mg sikeresen egytt harcol osztrk s porosz hadsereget a nmet hegemnirt folytatott versenyfuts 1866-ra ismt szembelltotta. A hborba porosz rszrl az Elbai hadsereg, az 1. s a 2. hadsereg vett rszt, 278 000 fvel. Az osztrk csapatokat Benedek Lajos tbornok vezette. Alrendeltsgbe 280 000 f tartozott, illetve 26 000 szsz, akik szvetsgesknt vettek rszt a hborban. A kedvezbb megindulsi helyzetben lv osztrkoknak lehetsgk volt az egymstl nagy tvolsgban lv porosz hadseregek egyeslst megakadlyozni, de ezt Benedek elszalasztotta. Jlius 3-n a knig-grtzi csata mr folyt, amikor a 2. porosz hadsereg is berkezett. Ez el is dnttte a csata sorst, az egybknt is korszerbb elvek alapjn vezetett s modern gyalogsgi fegyverrel (Dreyse-puskval) felszerelt porosz csapatok javra. Az elvesztett csata, az risi emberldozat olyan bkre knyszerttette Ferenc Jzsefet, amely azt eredmnyezte, hogy Ausztria vgleg kiszorult a nmet egysg megteremtsbl. Ugyanebben az vben Velenct is elvesztette a birodalom. E vesztesgek arra ksztettk a bcsi udvart, hogy fokozottabb mrtkben forduljon a birodalom bels rendjnek olyan tszervezse fel, mely sikeresebb, hatkonyabb klpolitikt eredmnyezhet, mely elsegti a fejldst, a modernizcit. Ez vezetett 1867-ben az osztrk-magyar kiegyezshez.
A DUALISTA LLAM FEGYVERES EREJE
A dualista llam
A kiegyezs trvnybe iktatsa a vlsgba kerlt Habsburg Birodalomnak szabott j llamhatalmi rendszert a ktkzpont, dualista Pest-Buda (1873-tl Budapest) s Bcsbl irnytott Osztrk—Magyar Monarchia rendszerben. A trvny a Pragmatica Santcio elveire plt, visszalltotta Magyarorszg alkotmnyos nllsgt. Ugyanakkor a magyar fl Ausztria szmra is kiharcolta az alkotmnyossgot.
Az Osztrk—Magyar Monarchia egysgt a kzs uralkod, Ausztria csszra s magyar kirly, s az n. kzs gyek, hadgy, klgy s ezek fedezett biztost pnzgy, alkottk. A kzs gyek intzsre Bcsben minisztriumokat lltottak fel. Ugyanakkor Magyarorszg rszt vllalt a fennll llamadssgok fizetsben s a kzs gyek rszbeni pnzgyi finanszrozsbl. 1867-ben ez 30% volt. Az llami kltsgvetsnek azt a rszt, amely az uralkodhz kltsgeinek fedezetre volt megllaptva, az n. civillistt a Monarchia mindkt fele 50—50%-ban llta. Az llamgyeknek a kzs gyeken kvl es terleteit a ktkamars magyar orszggyls s a neki felels kormny irnytotta. A kiegyezs Magyarorszgot nll vm- s kereskedelmi politikra jogostotta fel. Hasonlkppen plt fel az osztrk trvnyhozi s vgrehajt hatalom is.
A kiegyezs krli vitk napjainkig sem ltek el teljes egszben. Tny, hogy 1867 az 1848/49-es polgri forradalomnak a fellrl trtn kompromisszumos megoldsa volt. A bcsi udvar lemondott az „sszbirodalom” megvalstsrl, a magyar uralkod osztly pedig a kzs gyek, elfogadsval csonktotta az orszg szuverenitst. A korabeli eurpai viszonyok kztt, mivel ms, esetleg forradalmi megolds nem jhetett szba, mindenkpp relis kompromisszumnak tekinthet. Ugyanakkor Magyarorszg 1526 utn, eltekintve 1848/49-tl, a legnagyobb mret llami fggetlensget lvezte s megjavultak eslyei a fejlett vilghoz val felzrkzsra.
Az Osztrk—Magyar Monarchia terlete nagyjbl megegyezett a fldrajzi rtelemben vett Kzp-Eurpval, de egyes rszei Dlkelet- s Kelet-Eurpba is tnyltak. Bosznia-Hercegovina annektlsa (1908) utn 676 615 km2-vel terletileg Eurpa msodik legnagyobb llama volt Oroszorszg utn. 1910-es adatok szerint a lakossg ltszma 51 390 223 f volt, ami mintegy 14 millival maradt el Nmetorszgtl, de messze megelzte Nagy-Britannit s Franciaorszgot. Az osztrk llamterlet 300 005 km2 volt, Magyarorszg ettl terletileg nagyobb, 325 411 km2, a lakossg szma viszont kevesebb 20 886 597 f.
Magyarorszg, hivatalos nevn a „magyar szent korona orszgai” — Budapest fvrossal — llamjogilag kt rszre oszlott, a tulajdonkppeni Magyarorszgra s Horvtorszgra. Az egykori npessg sszettelben 43% volt a magyar, 15% a horvt s szerb, 15% a romn, 12% a nmet, 11% a szlovk, 2% a ruszin, 1-1% a szlovn s ms nemzetisgek. Kzigazgatsilag Magyarorszg 63 vrmegyre s 27 trvnyhatsg vrosra oszlott. Magyarorszg rsze volt Fiume szabad kirlyi vros s vidke, az n. Magyar Tengerpart. A Horvt-Szlavn kirlysg fvrosa Zgrb volt, ahol a horvt autonm kormny szkelt a bn vezetsvel.
A Monarchin bell volt egy harmadik kzjogi egysg is, Bosznia s Hercegovina, amely a kt llam kzs kormnyzsa alatt llt. A tartomnyok kzigazgatsi gyeit a mindenkori csszri s kirlyi pnzgyminiszter intzte.
A vdertrvny megalkotsa
Az 1867-es osztrk-magyar kiegyezst kveten Magyarorszgnak igen sok, a gazdasgi-trsadalmi letet szablyoz trvnyre volt szksge. Az j dualista llam sajtossgaibl fakadan azonban gyorsan meg kellet alkotni a kzs gyeket, szablyoz trvnyeket, amelyek kzl a hadgyeket rintek vltottk ki a legnagyobb vitt. Ez nem egyszeren magyar vagy osztrk krds volt, hanem mindkt orszgot egyszerre rintette s az elkpzelsek korntsem voltak azonosak. A politikai vezetsben az osztrk fllel azonos rangra jutott magyar uralkod osztly az 1848/49-es magyar honvdsereget trtnelmi mltjnak, jogos rksgnek tekintette. A magyar politikai krk jelents rsze az Ausztritl fggetlen, nll, magyar veznyleti nyelv fegyveres er megteremtst szorgalmazta.
1868. jnius 27-n kezddtt meg a magyar orszggylsben a vderrl, a honvdsgrl s a npfelkelsrl szl trvnytervezetek vitja, melyeket egy ht vita utn a kpviselk elfogadtak. Ugyanezen trvnyjavaslatot novemberben az osztrk birodalmi tancs is megtrgyalta, majd Ferenc Jzsef 1868. december 5-n szentestette azokat. gy szletett meg a vderrl szl 1868. vi 40., a honvdsgrl szl 41. s a npfelkelsre vonatkoz 42. trvnycikk. Ez alkalombl az uralkod hadseregparancsot bocstott ki, amelyben bejelentette az ltalnos vdktelezettsget s a honvdsg megalakulst.
Az 1868. vi 40. trvnycikk kimondta, hogy a vdelmi ktelezettsg ltalnos, s minden vdkpes llampolgr ltal szemlyesen teljestend. A szolglati ktelezettsg, a npfelkels kivtelvel azon v janur 1-jvel kezddik, melyben a hadkteles a 20. letvt betlti. A szolglati id ktelezettsg a kzs hadseregnl s a haditengerszetnl hrom, a tartalkos viszony ht vben lett meghatrozva. A vdertrvny a honvdsgeknl a szolglati idt kt vben hatrozza meg azok rszre, akik a kzs hadseregben letlttt szolglatuk utn kerltek t, s 12 vben a kzvetlenl besorozottak rszre. Az Osztrk—Magyar Monarchia fegyveres ereje a hadseregbl, a haditengerszetbl, a honvdsgbl s a npfelkelsbl llt. Hadseregen a csszri s kirlyi (k. und k.) kzs hadsereget, honvdsgen a Magyar Kirlyi Honvdsget s az osztrk Landwehrt kell rteni. A npfelkels pedig olyan hadktelesekbl llt, akik valamilyen okbl nem tartoztak a honvdsg, a hadsereg s a haditengerszet llomnyba.
A fegyveres er gerinct a kzs hadsereg kpezte, amelynek feladata a haditengerszettel egytt „ Felsge sszes birodalma, mindkt llama terletnek klellensgek elleni megvdse a belrend s a belbiztonsg fenntartsa” volt. A hadsereg s a haditengerszet hadiltszmt 800 000 fben llaptottk meg, amibl a npessg arnyszmt figyelembe vve 333 738 f jutott a magyar szent korona orszgaira. A bkeltszm 250—260 ezer f volt, amihez Magyarorszg vente valamivel tbb, mint 40 ezer joncot lltott ki. A ltszmkereteket tzvente hatroztk meg.
A honvdsg feladata hbor idejn a hadsereg tmogatsa, bkben, kivteles esetben a belrend s a biztonsg fenntartsa volt. A honvdsg hatron tli alkalmazshoz az uralkodnak krnie kellett a magyar orszggyls, vagy az osztrk birodalmi tancs hozzjrulst. Kivteles esetben ettl eltekinthetett, de utlag akkor is meg kellett szereznie a beleegyezst. A magyar honvdsg szmerejt 92 zszlalj gyalogsgban s 40 lovasszzadban hatrozta meg a trvny. A fegyveres er kiegsztst alapveten nkntesek s jonclltssal biztostottk. A Monarchia terlett 84 hadkiegsztsi krzetre osztottk, ebbl 41 Magyarorszg terletn volt. A haditengerszet szmra hrom krzet volt kijellve. Ebbl egy esett a magyar szent korona orszgaira. A Magyar Kirlyi Honvdsg rszre 92 zszlalj kiegsztsi krzet biztostotta a ltszmszksgletet.
Az joncllts munklatai az sszerssal kezddtek. A kzsgi polgri hatsgok a sorozst megelz v november vgig sszertk a hatskrkbe tartoz vdkteleseket, majd az elljr polgri szerv jvhagysa utn kihirdettk a nvjegyzket. Ezt kvette a sorshzs, amely azt dnttte el, hogy a sorktelesek sajt korosztlyukon bell a kzs hadseregbe, a honvdsghez vagy pttartalkba kerlnek-e. A sorozs janur 15-e s mrcius 15-e kztt kerlt vgrehajtsra. Az jonclltsi bizottsg polgri s katonai szemlyekbl llt: A trvnyhatsg ftisztviseljnek (alispn vagy helyettese), a katonai kpviselnek s egyben a hadkiegsztsi krzet parancsnoknak dnt, a tbbinek vlemnynyilvntsi szavazati joga volt. A sorozsra a vdktelezetteket a kzsgi elljrk, vagy n. bizalmi frfiak vezettk fel, akik segtettk a bizottsg munkjt a besorozand krlmnyeinek ismertetsvel. Az egszsggyi, szellemi alkalmassgrl a polgri- s katonaorvos kzsen dnttt. A gyalogos-, vadsz-, lovas-, tzr-, egszsggyi- s mszaki alakulatokhoz elfelttel volt a 156 cm-es testmagassg. Mesterembereket mr 153 cm-tl besoroztak. A lovassghoz 172 cm-nl magasabbakat csak kivteles esetben, tlslyosakat, rvidltkat egyltaln nem osztottak be.
A vdertrvny lehetsget adott a tnyleges szolglati ktelezettsg alli teljes felmentsre, a szolglati id lervidtsre, illetve a letlts elhalasztsra. Ideiglenes mentessget lvezett a kereskptelen apnak vagy zvegy anynak egyetlen fia, amennyiben csaldfenntart volt, valamint az rva gyerekek katonakteles testvre. A tnyleges szolglati idt egy vre rvidthettk a kzpiskolai vgzettsget igazolk, vagy fiskolai hallgatk, ha tanulmnyaik kzben vonultak be. A vagyonosabbak, ha szolglati idejk alatt maguk gondoskodtak ruhzatukrl, felszerelskrl s lelmizskrl, megvlaszthattk a bevonuls vt s helyt. Csak egy vet szolgltak a vgzett orvosok s gygyszerszek kpzettsgknek megfelel terleten. A papjellteket besoroztk, de a honvdsg ltszmba csak felszentelsk utn kerltek, mint tbori lelkszek. Behvsukra csak hbor esetn kerlt sor. Az llami s megyei kzigazgatsban, az oktatsban s egyb llami intzmnyekben dolgozk, ha munkjukat nlklzhetetlennek tartottk, teljes mentessget lveztek.
A hivatsos, nkntes, sorkteles s tartalkos llomnycsoportokon kvl ltezett mg a pttartalkosi kategria is. A tartalkosokkal a hadsereg bkeltszmt emeltk hadiltszmra, a pttartalkosokkal pedig a hbors vesztesgeket ptoltk. Ezt vente az jonckiszabat 10%-ban hatrozta meg. A honvdsgnl ezt az llomnycsoportot csak 1880-ban vezettk be.
A npfelkels rendszere (1868. 42. trvnycikk) a Monarchia teljes terletre kiterjedt. Ebbe a kategriba azokat soroltk, akik valamilyen oknl fogva sem a kzs hadsereg, sem a honvdsg llomnyba nem tartoztak. A szolglati ktelezettsg a 19. vtl a 42. letv betltsig tartott. Kt kategrijuk volt. Az elsbe tartozkkal a honvdsg s a kzs hadsereg vesztesgeit ptoltk hbor esetn, ha a pttartalkosok kerete kimerlt. Az utols t korosztlybl npfelkel munksosztagok fellltst terveztk hadimunkk vgzsre.
A csszri s kirlyi kzs hadsereg s haditengerszet fbb jellemzi
A kzs hadsereg f fegyverneme mintegy 56%-os arnyval a gyalogsg volt. A gyalogezredek szma 1912-re, 103-ra nvekedett, amelybl 47 volt a magyarorszgi. A gyalogezredek a kiegsztsi krzetkbe telepltek, gy a korabeli kzlekedsi viszonyok mellett gyorsabban vgre lehetett hajtani a mozgstst s a csapatok hbors kszltsgi foknak elrst. A gyalogezredeket hadosztlyokba, a hadosztlyokat hadtestekbe tmrtettk. A Monarchia terletn sszesen 14 hadtestet lltottak fel, amelybl hat Magyarorszg terletn llomsozott Budapest, Pozsony, Kassa, Temesvr, Nagyszeben s Zgrb kzponttal. A hadtestek szma 1912-re, 16-ra emelkedett. A gyalogezredek szervezetbe hrom zszlalj tartozott ngy-ngy szzaddal. Az ezredek ltszma a kiszolgl alakulatokkal egytt meghaladta a ngyezer ft. Bkeidben teljes ltszm tbori ezredeket s csak kerettel rendelkez tartalk ezredeket tartottak fenn. A Monarchia gyalogezredei fegyverzet, felszerels s ruhzat vonatkozsban egysgesek voltak. A Lorenz-tpus puskkat huzagolt csv htultlt Wnzl- s Werndl rendszerekre cserltk. Ezzel egy idben a gyalogsg egy rsznl rendszerestettk a gyalogsgi st, amelyet az ellensges tz elleni fedezkek ksztsre hasznltak. A hadiltzet 1909-ig sttkk kabtbl s ettl vilgosabb kk nadrgbl llt. Az ezredeket a kabt hajtkjnak s a gombok eltr sznbl lehetett megklnbztetni. 1909-ben egysgesen bevezettk a csukaszrke hadiltzetet.
A lovassgot 1867 utn egysgestettk. Megszntettk a vrtes ezredeket s csak a knny fegyverzet s felszerels tizent dragonyos-, tizenegy ulnus- s harminckt huszrezred maradt a hadrendben. A lovasezredek hat szzadbl lltak, fegyverzetkben a vg s szrfegyverek mellett a lfegyverek kerltek eltrbe.
A tzrsg tbori s vrtzrsgbl llt. Az elltlt gyt 1875-ben vltottk fel aclbronz csv htultlts gyval. A hadtestek tzrsge egy-egy tbori tarackezredbl, egy-egy nehz tarackosztlybl s hrom-hrom tbori gysezredbl llt 1912-ben. A lovas-hadosztlyok egy-egy lovagl tzrosztllyal rendelkeztek. A felsoroltakbl lthat, hogy 1868-hoz viszonytva a legnagyobb fejldsen a tzrsg ment keresztl, mintegy elre jelezve az elkvetkezend hborban a fegyvernem megnvekedett szerept.
A Monarchia hadseregben 1898-ban rendszerestettk az els gpkocsit, s 1906-ban lltottk fel az els gpkocsi osztlyt. Ezzel szinte egy idben alakult meg a Landwehr nll motoros s a magyar honvdsg nkntes gpkocsiz testlete is. A kzs hadsereg 1911-ben vsrolta az els replgpet s 1912-tl megkezdtk a replterek s a replgpgyrak kiptst. Az els vilghbor kitrsig 43 Taube s 52 Pfeilflieger tpus gpet lltottak szolglatba.
A csszri s kirlyi haditengerszet a Monarchia fegyveres erin bell minden tekintetben csak mellkes szerephez jutott. 260 ezer tonna sszslyval az els vilghbor kitrsnek pillanatban utols volt a nagyhatalmak hadiflotti kztt. Nagy-Britanni tbb mint nyolcszorosan, Nmetorszg pedig mintegy ngyszeresen mlta ezt fell. Ennek ellenre az 1912-14 kztt vzre bocstott ngy csatahaj, a Szent Istvn, a Prinz Eugn, a Tegetthoff s a Viribus Unitis hrmas gytornyaikkal a vilg legkorszerbb hadihaji kz tartoztak. A tengeri flotta mellett Linz s Zimony kztt mkdtt a dunai flottilla budapesti kzponti kiktvel s parancsnoksggal. Szervezetileg a haditengerszet llomnyba tartozott, de mindig annak a szrazfldi parancsnoksgnak rendeltk al, amelynek a terletn mkdtt.
Az 1912. vi 30. trvnycikkel az addiginl lnyegesen magasabban, 159 000 fben llaptottk meg az vi jonc kiszabatot a kzs hadsereg rszre. A tnyleges szolglati idt a gyalogsgnl kt vre cskkentettk. A hadiltszmot 1,5 millira, a bkeltszmot flmillira emeltk.
A MAGYAR KIRLYI HONVDSG
Ausztria nem tekintette szvgynek igazn sajt honvdsge, a Landwehr fejlesztst. rzelmileg sokkal kzelebb llt hozzjuk a mg mindig a birodalom ltt tkrz kzs hadsereg. Ezzel ellenttben Magyarorszgon a honvdsg az nll magyar lt jelkpv vlt s mivel a fenntarts, a fejleszts kltsgeit a magyar llam llta, hossz ideig eltte jrt a Landwehrnek.
Az 1868. vi 41. trvnycikk pontosabban meghatrozta a honvdsg feladatt, mint a vdertrvny: „Az sszbirodalmat kzsen rdekl viszonyokban a kzs hadsereg kiegszt rszt nem kzs rdek viszonyokban Magyarorszg fegyveres erejt kpezi”. Elvileg teht Magyarorszg Ausztritl fggetlenl akr hadat is viselhetett volna egy msik orszg ellen. Erre azonban a magyar honvdsg mszaki csapatok s tzrsg hinyban alkalmatlan volt. Msrszt I. Ferenc Jzsef, a Legfbb Hadr parancsa nlkl ez lehetetlen is lett volna. „ csszri s Apostoli kirlyi Felsge” alkotmnyos fejedelmi jogai folytn az sszes birodalom hadaival egytt a magyar honvdsg felett is szemlyesen gyakorolta a parancsnoksgot. Ez kiterjedt a honvdsg vezrletre s veznyletre, tbornokok, honvd trzs- s ftisztek, hadbrk, orvosok, hadbiztosok kinevezsre, thelyezsre, ellptetsre s nyugdjazsra, valamint a fegyelmi gyek intzsre.
A honvdgyalogsg
A honvdseregrl szl 1868. vi trvny az orszg terlett 92 zszlaljjrsra osztotta, ami ugyanennyi gyalogzszlalj fellltst tette lehetv. Ebbl 82 esett Magyarorszg, 10 pedig Horvtorszg terletre. Az utbbiban fellltott zszlaljak veznyleti nyelve a horvt volt. 1868 tavaszn a zszlaljparancsnokok kinevezsvel 78 magyar s 4 horvt gyalogzszlalj szervezse kezddtt meg. A tbbi tizet (4 magyar, 6 horvt) 1872-73-ban lltottk fel a hatrrkerletek tszervezse miatt. A zszlaljak annak a vrosnak, vagy jrsi kzpontnak a nevt viseltk, ahonnt a legnysget kiegsztettk s 1—82-ig, majd 92-ig folyszmmal is jelltk. A zszlaljjrsok szzadjrsokra oszlottak, melyekben a nyilvntartsi teendket egy jrsrmester vgezte. A honvdzszlaljakat olyan alakulatoknak szntk, amelyeknek bkben csak a kerete l, s csak akkor alakulnak meg, amikor jonckikpzsrl, begyakorlsrl vagy mozgstsrl van sz. Tnyleges llomnya, vagy kerete kezdetben egy-egy trzstisztbl s ftisztbl, egy orvosbl, egy puskamvesbl, ngy jrsrmesterbl, egy altisztbl s nyolc honvdbl llt. 1870-ben az joncok kikpzsre a helyrsgi szolglat elltsra, anyagkezelsi s egyb munkk elvgzsre zszlaljanknt egy-egy llandstott szzadot lltottak fel. A legnysg ltszma itt 68 ft tett ki s a szzad ngy szakaszt gy alaktottk ki, hogy az a megalakul zszlalj szzadainak a kerete legyen. Egy zszlalj hadillomnya 22 tisztbl, 957 honvdbl s 20 lbl llt. 1870-tl fokozatosan nveltk a zszlaljak tnyleges llomnynak ltszmt. Hrom v alatt 240 szzadkeretet s ptzszlalj keretet hoztak ltre. Egy-egy ilyen keret 1 tisztet s 4 altisztet jelentett. Bkeidben az llandstott szzad llomnyba tartoztak, mozgsts esetn pedig k adtk a megalakul szzadok, ptszzadok, ptzszlaljak hivatsos llomnyt. 1871-ben megszntettk a jrsrmesteri beosztst s a nyilvntartst a zszlaljak vgeztk.
1874-ben felmerlt a honvdgyalogsgnak ezredekbe val szervezse. Ez azonban csak terv maradt s helyettk az szi gyakorlatok idejre, valamint mozgstsok esetre fldandr ktelkeket lltottak fel, amelyek 3-4 zszlaljat foglaltak magukba. A parancsnoki tisztet a rangban legidsebb zszlaljparancsnok tlttte be. 1886-ban a fldandrokat bkeidben is rendszerestettk. sszesen 28 ilyen alakulatot hoztak ltre 1—28-ig terjed folyszmmal. 1889-ben a honvd hadkiegszt kerletek beosztsnak rszbeni vltoztatsval kt j zszlaljat szerveztek, ezzel a szmuk 94-re nvekedett. Zszlaljanknt az addigi egy keretszzad helyett ngyet lltottak fel, szzadonknt 15 fnyi llandstott legnysggel. Ltszmuk csak a mrcius 1-jn behvott joncokkal rte el az 50 ft. Ugyanebben az vben a fldandrok llomshelyn megalakultak a kiegszt parancsnoksgok is. Kezdetben a fldandrok ptkereteknt mkdtek, de 1912-tl nllv vltak. A fldandr 1890-ben felvette az eredetileg is tervezett ezred elnevezst. Ez nem jelentett szervezeti vltozst, st az ezredek a fldandrok eredeti folyszmt is megtartottk. Ezredenknt ltrehoztak mg egy ptzszlalj keretet. 1909-ben a gyalogezredeknl megalakultak a gppusks osztagok, amelyek llomnyt a szzadkeretbl elvett legnysgbl biztostottk.
Az 1912. vi vdertrvny a honvdsg jonc kiszabatt dupljra 25 000 fre emelte. Ez nem csak a bkellomny ltszmnak a nvelst tette lehetv, hanem j alakulatok fellltst is. A ngy zszlaljas ezredektl egy-egy zszlaljat elvve ngy j gyalogezredet hoztak ltre 29—32 folyszmmal. gy a honvdsg gyalogsga 32 ezredbe sorolt 97 zszlaljbl llt. Az j szervezs szerint bkben a gyalogezred a trzsbl, hrom zszlaljbl, a ptzszlalj keretbl s a trzs kzvetlen alrendeltsgbe tartoz gppusks osztagbl llt. A zszlaljak zme ngy szzaddal rendelkezetett, de nhnynl a negyedik szzadot csak a gyakorlatok idejre lltottk fel. Az ezredtrzsnl az llomnyt egy klnleges alkalmazs tiszttel bvtettk, aki hbor esetn a npfelkel alakulatok mozgstst szervezte. Az tszervezs s a ltszmemels gyakorlatilag az els vilghbor kitrsig befejezdtt.
A honvdlovassg
1869 szn a honvdsgnl 32 nll lovasszzadot szerveztek, amelyek kzl 28 huszr, 4 pedig dzsids alakulat volt. A dzsidsokat a horvt-szlavn terletek adtk, a huszrokat pedig a magyar terletekrl szerveztk. Az elnevezsk egynteten honvd lovasszzad volt, 1—32-ig terjed folyszmmal s azzal a megnevezssel, ahonnt a szzad a legnysgt kapta. A szzad bkellomnya krlbell egy lovas-szakasznak felelt meg, hadillomnya pedig azonos volt egy kzs hadseregbeli lovasszzaddal. A szzadok annak a kerletparancsnoksgnak az alrendeltsgbe tartoztak, amelynek a terletn el voltak helyezve. A kerletparancsnok mellett egy lovas trzstiszt teljestett szolglatot, aki a lovasszzadok fltt az osztlyparancsnok hatskrt gyakorolta. 1870-ben hoztk ltre a kerletektl fggetlen lovasosztly-parancsnoksgokat. Ngy-ngy lovasszzadot egy osztlyba vontak ssze s a parancsnok egy trzstiszt volt. Az osztlyok 1—10-ig terjed folyszmot kaptak. Az j szervezetben mr helyet kapott az ugyanebben az vben ltrehozott nyolc j huszrszzad is.
1874-ben ttrtek az eredetileg is tervezett ezredktelkre. Egy-egy ezred llomnyba kt lovas osztly tartozott, osztlyonknt kt-kt szzaddal. Az ezredparancsnok mell csak egy orvos s llatorvos volt beosztva, trzzsel nem rendelkezett. Hatskre a kikpzsre s a fegyelmi jogkr gyakorlsra terjedt ki. Gazdszati s nyilvntartsi gyeiket az osztlyok nllan vgeztk. Hbor esetn osztlyonknt egy-egy ptflszzadot kellett alaktani, melynek llomnyt mr bkben is nyilvntartottk. 1877-ben csekly ltszm ezredtrzs alakult ezredsegdtiszttel s ptcsapat-parancsnokkal. Ezzel egytt a gazdszati s nyilvntartsi gyek is a parancsnoksgra kerltek. 1889-ben lovasezredenknt kettvel nveltk a lovasszzadok szmt, gy egy-egy ezred llomnyba a kzs hadsereghez hasonlan 6-6 tbori szzad tartozott. A lovasezredek bkeltszma 1894-ben 459 ft s 177 lovat tett ki. Az 1912. vi vdertrvny alapjn a huszrezredek bkeltszmt fokozatosan el kellett volna rnie a kzs hadseregt, de az els vilghbor megszaktotta ezt a folyamatot.
A honvdtzrsg
Az 1868-as vdertrvny megalkotsnl a magyar nemzettel szembeni politikai bizalmatlansg eredmnyezte azt, hogy a magyar honvdsg nem rendelkezett tzr s mszaki alakulatokkal. E tny az amgy is msodvonalbeli honvdsg tkpessgt nagymrtkben cskkentette, mg akkor is, ha adott esetben ezeket, az alakulatokat a kzs hadsereg biztostotta volna. A kiegyezst kvet vtizedekben olddott a politikai bizalmatlansg, javultak a gazdasgi felttelek s ez lehetv tette, hogy a honvdsg mind szervezetben, mind bkeltszmban egyre inkbb kzeltsen a kzs hadsereghez. Tbb mint ngy vtizednek kellett azonban eltelnie ahhoz, hogy a honvdsg megkapja a kor egyre inkbb meghatrozv vl fegyvernemt, a tzrsget.
Az 1912. vi honvdsgi trvny rtelmben 70 gys-, tarackos- s lovas teget kellett fellltani kt szakaszban. Az 1912. vi balkni esemnyek kapcsn keletkezett hbors feszltsg azonban meggyorstotta a honvd tzrsg szervezst. 1913 janurjban a kzs hadsereg magyarorszgi kiegszts tzrcsapataibl megalakult kt tbori tzrezred s nyolc nll tbori osztly trzse. Februrban ugyancsak a kzs hadseregbeli llomnybl megalakultak az tegek is s mrcius elsejn elindtottk ket llomshelykre.
A honvd tbori gysezred bkben ezredtrzsbl, kt osztlyba szervezett ngy tegbl, lvszertelep keretbl, ptkeretbl s anyagkezel bizottsgbl llt. Bke s hadillomnya, fegyverzete teljesen megegyezett a kzs hadseregvel. 1914 tavaszn jabb szervezsekkel elrtk az els tem vgre tervezett nyolc tbori tzrezred fellltst s egy lovas tzrosztly is hadrendbe llt.
Egyb „alakulsok” a honvdsg szervezetben
A „szrlveg alakulsok”
A tzrsggel nem rendelkez honvdsg tzerejnek nvelsre szntk az 1872-ben rendszerestett szrlvegeket. A sorozatlv fegyverek eldjnek tekinthet sokcsv eszkz nem tzrsgi, hanem gyalogsgi fegyver volt. A kzs hadseregben a tbori alakulatoknl nem is volt rendszerestve. A honvdsgnl megszervezett szrlveg osztagok a gyalogsg s a lovassg ltszmkerett terheltk. A bkeidszakban 2, hbor esetn 4 szrlveggel rendelkez osztagokat 80 db Montigny- s 10 db Gattling-rendszer fegyverrel lttk el. Rvid id alatt kiderlt, hogy alkalmazhatsguk s vrhat eredmnyessgk messze elmaradt a vrakozstl s a rfordtsi kltsgektl, ezrt az alakulatokat 1875-ben feloszlattk.
A vonat
A csapatok fegyverzetnek, lszerkszletnek, lelmezsi anyagainak, stb. szlltsra a klnbz rendeltets szekerekbl ll vonat szolglt. A zszlalj hadszervonata 1869-ben 2 ktfogat szerelk szekrbl, 2 hromfogat lelmezsi-, illetve trszekrbl, 1 ngyfogat lszerszekrbl s 1 henger-trvinybl (tbori koh) llt. A honvdsg mozgstsi szksgleteinek kielgtsre egy grazi gyrbl 1872 v vgig 334 db kett- s ngyfogat lszerkocsit, 120 kztrszekeret, 66 sebeslthord kocsit s 12 egszsggyi trszekeret szereztek mg be.
A szervezeti vltozsok s a ltszmemelsek kapcsn, fldandrvonat, ezredvonat, jelentsen ntt a szllteszkzk szma is. A kzbees beszerzseket nem emltve, 1889-90-ben 1763 db klnfle rendeltets kocsival s 781 kszlet hmszerszmmal bvlt a honvdsg kszlete. 1910-ben a vonatanyag a rendszerbe ll mozg konyhkkal is gyarapodott. 1912-ben a hegyvidkeken alkalmazsra tervezett alakulatokat mlhs llatokkal is ellttk. 1913-ban a kincstri mlhavonat helyett a lnyegesen knnyebb, magyar gyrtmny „orszgosjrmvek” alkalmazsrl dntttek. A magyar honvdsgnl az els vilghbor eltt, hasonlan ms hadseregekhez, gpjrmvek nem kerltek ltalnosan alkalmazsra.
Utszalakulatok
Bkben s hbor esetn a mszaki munklatok elvgzsre a csapatutszok voltak hivatva, akiket kezdetben csoknak neveztek. Az utszok kpzse dandr utsztanosztlyokban folyt. A ltszmra vonatkozan nincsenek adatok, de valsznsthet, hogy a gyalogsg fldandrainl, illetve ezredeinl s a lovasezredeknl egy-egy, a trzs kzvetlen alrendeltsgbe tartoz utsz-szakaszt hoztak ltre.
A honvdlelkszet
A csszri s kirlyi hadseregnl a katonai lelkszet fenntartsnak az volt az oka, hogy a bevonulk terletileg kikerltek az egyhzmegyibl s gy az egyhzi hatsgok nem tudtk vallsi gyeiket intzni. A magyar honvdsg lland elhelyezse, szzadokig lemen terleti szervezse folytn a bevonulk megmaradtak eredeti egyhzmegyjkben s akadly nlkl intzhettk ez irny gyeiket. Bkeidben ezrt a honvdsg katonai lelkszekkel nem rendelkezett. Mozgsts esetn a honvdlelkszek a kzs fegyveres er tbori pspknek voltak alrendelve. A tartalkos honvdlelkszek szma 1914-ben 200 f (101 rmai katolikus; 6 grg katolikus; 33 grg keleti; 23 evanglikus; 26 reformtus; 11 izraelita) volt.
A honvd trvnyszk
A honvdsgi igazsgszolgltats vgzsre hadbri kart hoztak ltre. Bkeidben, kezdetben kerletenknt egy-egy tiszt hadbrt, irnytsukra a honvdelmi minisztriumban egy hadbr trzstisztet rendszerestettek. A kerleteknl mkd hadbrsgok els fokon jrtak el. A msodfok s vgs dntsek meghozatalra 1870. v elejn fellltottk a honvd ftrvnyszket. A honvd fparancsnokok a szintjknek megfelel bri felsbbsgi jogokkal rendelkeztek. A honvd ftrvnyszk feladata volt mg a kerleti brsgok gymenetnek, valamint a kerletenknt fellltott katonai foghzaknak az ellenrzse. Mozgsts esetn felllt a legfbb honvd trvnyszk s harmadfokon csak ez hozhatott dntst. Az els fok brsgok ebben az esetben a gyalog- s lovashadosztlyok, valamint a npfelkel dandrok hadbrsgai voltak.
| |