|
A szvetsgesek hadveletei Eurpban I.
2007.09.09. 19:22
I. Rsz.Ebben a rszben mutatjuk be a szvetsgesek fbb tevkenysgt a normandiai partraszllstl Nmetorszg kapitulcijig terjed idszakban
A szicliai partraszlls s az olaszorszgi hadmveletek (1943. jlius17.-1943. november)
Az amerikai-angol katonai vezets 1943. janurjban tartott casablancai konferencin hatrozott arrl, hogy az afrikai hbor befejezse utn meglv erik elegendek lesznek a szicliai, majd ezt kveten a dl-olaszorszgi partraszllshoz s a trsgben elhelyezked nmet-olasz erk sztvershez.. A szicliai partraszlls elgondolsa az volt, hogy a sziget kt pontjn Murro di Forco s Licata kztt tengeri deszantokat tesznek partra, majd a hadmvelet harmadik napjra 160km szlessgben s 20-25km mlysgben egyestik a kt hdft. Ezt kveten Enno s Palermo irnyba mrt csapsokkal kettvgjk az ellensg erit s megakadlyozzk visszavonulsukat az Appennini-flszigetre. A hadmvelet vgrehajtshoz Eisenhower tbornok parancsnoksgval a 15. HDSCS-t hoztk ltre llomnyban a 8. angol- (pk: Montgmery tbk.) s a 7. amerikai HDS (pk: Patton tbk.) tartozott, sszesen tizenhrom hadosztly kztk hrom pnclos s kt ejternys dandr. A deszantolst hromezer haj, ngyezer harci-s 1500 szllt replgp hajtotta vgre, illetve biztostotta. Az olasz hadsereg 1943. nyarra szinte teljesen demoralizldott. A helyzetet jl mutatja, hogy mrciusban ugyan sikertelen, de orszgos megmozdulsok zajlottak le a fasiszta diktatra megdntsrt s a hborbl val kilpsrt. Sziclit a 6. olasz HDS (kt hadosztly) s kt nmet gpestett hadosztly vdte (150 hk, 250 rg). A szvetsgesek lerben, msflszeres harckocsikban s replgpekben ngyszeres erflnnyel rendelkeztek. A partraszllst hathetes elzetes lgi elkszts vezette be. A partraszlls s a lgi deszantok kidobsa 1943. jlius10-re virradan kezddtt meg s gyors sikert hozott. A hadmvelet harmadik napjn a szvetsgesek egy 160km szles s 40-50km mly hadmveleti hdft birtokoltak, s megkezdtk a tmads kifejlesztst, melynek sorn sikerlt megakadlyozni az olasz erk visszavonulst, gy csak a nmetek tudtak tkelni Dl- Olaszorszgba. Sziclia augusztus kzepre a szvetsgesek birtokban volt, a 6. olasz HDS teljesen megsemmislt.
A szicliai deszant hadmvelet vlaszt el lltotta az olasz vezetst. A hbor s fasizmus-ellenes megmozdulsok hatsra a Fasiszta Nagytancs jlius24-n megvonta bizalmt Mussolinitl s msnap letartoztatta. Pietro Bodaglio marsall alaktott j kormnyt, aki szeptember3-n alrta a felttelnlkli fegyversznetet, melyet csak 8-n hoztak nyilvnossgra miutn a szvetsgesek partra szlltak. Az olasz csapatok nem fejtettek ki ellenllst, gy a szvetsgesek gyorsan nyertek trt. A nmetek knytelenek voltak eriket htra vonni, az ellenrzsk alatt lv terleteken az olasz csapatokat lefegyvereztk s sajt erkre tmaszkodva, megkezdtk a vdelmi rendszer kiptst. Bodaglio oktber13-n hadat zent Nmetorszgnak. Olaszorszg teht kilpett a fasiszta blokkbl. A nmeteknek azonban sikerl kiszabadtani fogsgbl Mussolinit, aki szak-Olaszorszgban ltrehozta a Soloi fasiszta kztrsasgot. gy az orszg kt rszre szakadt, s egy igen jelents terlet a nmet szvetsgben maradt. A nmet fparancsnoksg Rmtl dlre 1943 novemberben megszilrdtotta a vdelmet.
A szvetsgesek normandiai partraszllsa
A szovjetek mr 1942-ben vrtk a msodik arcvonal megnyitst a szvetsgesektl, ennek azonban nem voltak meg az objektv felttelei. Az Olaszorszgban trtnt partraszlls bebizonytotta, hogy nagyobb erk tevkenysgre a terlet alkalmatlan. Vgl is a teherni konferencin a szvetsgesek gretet tettek, hogy az un Overlord (Hbrr) hadmveletet 1944. mjusban Nyugat-Franciaorszgban indtjk, ezzel Nmetorszgot kt arcvonalas hborra knyszertik. 1943. prilistl kezdtk tervezni az invzit, fparancsnoknak Eisenhower tbornokot neveztk ki. Az Overlord hadmvelet lnyege az volt, hogy az els napon t gyaloghadosztlyt tengeri, hrom hadosztlyt pedig lgi ton deszantolnak Normandiban azzal a feladattal, hogy mintegy 80km szles s 15-20km mly hdft alaktsanak ki. Ezt kveten jabb erket tesznek partra, a hdft 10km szlesre s 110km mlyre bvtik. A kvetkez temben harminckilencre bvtik a hadosztlyok szmt, feljtjk a tmadst s a90. nap vgre kijutnak a Szajna s a Loire folykhoz. Az invzihoz szksges erket Nagy-Britannia dli rszn sszpontostottk. Ezek voltak az 1. s3. amerikai-, a 2. angol- s az 1 kanadai HDS, llomnyukba harminckilenc hadosztly, nhny nll dandr s tbb mint 5 ezer harckocsi tartozott. Az invzi kezdetre 10859 harci-, 2316 szllt- s 2591 vitorlz replgppel rendelkeztek. A tengeri erkbe tartozott 5726 szllt s klnleges haj, az thajzst biztostotta a brit flotta 537 hadihajval. Az expedcis fegyveres erk ltszma 2876000 f volt, minden vonatkozsban dnt erflnnyel rendelkeztek. A szvetsgesek igen nagy gondot fordtottak a meglepets biztostsra, az lczsra, a dezinformcira stb. A normandiai partraszllssal sszhangban kisebb deszantot terveztek partra tenni Dl- Franciaorszgban. A 7. amerikai HDS egysgeinek Toulon trsgben kellett partra szllni azzal a feladattal, hogy szak fel tmadva foglalja el Lyont, Dijont s egyesljn a ferkkel.
A nmetek mr 1942-ben megkezdtk, az un. Atlanti-fal ptst a tenger parton 2600km szlessgben, melyet a nmet propaganda bevehetetlen erd nyilvntott. 1944 elejn fellltottk a Nyugat Parancsnoksgot kt HDSCS-al. Rommel vezrtbornagy B HDSCS-ja (39 ho.) vdte a holland, belga s a Loire folyig a francia tengerpartot. Blaskowitz vezrezredes G HDSCS-ja (12 ho.) a Loiretl dlre a Vizcayai-blig s a Fldkzi-tenger partjn vdett. A Nyugat Parancsnoksg tartalkban hrom pnclos s egy gpestett hadosztly volt, illetve ht szervezs alatt ll hadosztly volt a trsgben. A szrazfldi csapatokat 152 bombz, 13 vadszbombz s 185 vadszreplgp tmogatta. A tengeri erket 11 torpedrombol s aknarak vadsz, 49 tengeralattjr, 343 torpednaszd s 116 rhaj kpezte. A nmet vdelem gyengje abban llt, hogy nem rendelkezett kell tengeri s lgi ervel, erit meg kellett osztania a tbb ezer kilomteres tengerparton, hinyos volt a csapatok feltltttsge, s helytelenl llaptottk meg a partraszlls helyt.
Az invzi kthnapos elzetes s nyolcrs kzvetlen lgi elkszts utn jnius6-n 6 ra 30 perckor kezddtt. A gondos elkszts miatt a partraszlls teljesen vratlanul rte a nmeteket. A partra tett t hadosztly gyorsan egyeslt az jszaka folyamn ledobott hrom lgi deszant hadosztllyal. A sikert nagyban elsegtette a szvetsgesek abszolt lgi flnye. Estig ltre jtt a mintegy 80km szles s 17km mly hdf. A tovbbi kimlyts azonban igen lassan haladt. Jlius24-ig mindssze 100km szles s 30-50km mly terletet foglaltak el. Az jabb tmads 25-n indult. Erre az idre mr 32 hadosztlyt sszpontostottak a hdfben. Velk szemben 24 leharcolt nmet hadosztly vdekezett. A fasiszta hadvezetsnek nem voltak tartalkai. A 2. angol s az 1 kanadai HDS Caen krzetben lekttte a nmet erk jelents rszt, kzben az 1. amerikai HDS St Lotl nyugatra ttrte a vdelmet, s kijutott Avranches vroshoz, majd a Seluna folyhoz. Ezzel biztostotta a 3. amerikai HDS tkzetbe vetst, amely megkezdte Bretagne felszabadtst.
A nmet vezets augusztus7-n ellencsapst mrt Avranches irnyban azzal a cllal, hogy kijutva a tengerhez, elvgja a 3. amerikai HDS-et. A hatkony lgi tmogats hinyban azonban az ellencsaps kudarcot vallott. Augusztus10-n, amikor megkerltk a nmetek falaisei erinek szrnyait, a 3. amerikai HDS azt a parancsot kapta, hogy az 1. kanadai HDS-el egyttmkdsben kertsk be a csoportostst. Augusztus19-n sikerlt ugyan bezrni a bekerts gyrjt, de a nmeteknek kzben lehetsgk volt a legharckpesebb pnclos hadosztlyaik kivonsra. A Falaisenl elszenvedett veresgek utn megkezddtt a nmet csapatok ltalnos visszavonulsa. A szvetsgesek most mr gyors temben ldztk az ellensget s augusztus msodik felben kijutottak a Loire s a Szajna vonalra. Az amerikai-angol csapatoknak felbecslhetetlen segtsget nyjtott a francia ellenllsi mozgalom. Prizs npe augusztus19-n felkelt, s 25-re megtiszttotta a vrost a nmetektl.
Augusztus15-n megindult a partraszlls Dl-Franciaorszgban is. Az Anvil hadmvelet keretben a 6. HDSCS csapatai (7. amerikai, 1. francia HDS) Toulontl keletre abszolt erflnyben kezdtk meg a hdf kialaktst, majd a visszavonul ellensget ldzve szeptember kzepn egyeslt a 3. amerikai HDS-gel. A szvetsgesek ezzel a Calaisi-szorostl a Fldkzi-tengerig egysges arcvonalat hoztak ltre. Az amerikai-angol csapatok tmad tevkenysgket folytatva elrtk a Siegfried-vonalat. Szeptembertl novemberig tbb ksrletet tettek ennek lekzdsre, majd azzal az indoklssal, hogy tavaszig lehetetlen tmad hadmveleteket folytatni, decemberben beszntettk az aktv harctevkenysget.
Lnyegesen kisebb sikert rtek el a szvetsgesek Olaszorszgban. A nmetek ltal kirtett Rmt jnius4-n foglaltk el. Az v vgre kijutottak a Ravenna-Massa vonalra, ahol a tl folyamra megmerevedett az arcvonal. A tervekben szerepl alapvet feladatot a P vlgynek elrst nem tudtk teljesteni.
A nyugati szvetsges csapatok 1944 nyarn s szn teht megnyitottk a msodik arcvonalat, kivertk az ellensget Franciaorszgbl, Belgiumbl s Kzp-Olaszorszgbl, az v vgre azonban a nmeteknek sikerlt megszilrdtani az arcvonalat.
A nmet csapatok ellentmadsa az Ardenekben (1944. december16-1945. janur)
A nmet hadvezets miutn megszilrdtotta az arcvonalat, az erdrendszer mgtt csapatsszevonsokat hajtott vgre s ellentmadst ksztett el. A tevkenysghez huszonkt hadosztlyt vontak ssze. Mivel az angol-amerikai csapatok a sorozatos tmadsokban kimerltek, tevkenysgk kifulladt, tcsoportostsokat hajtottak vgre, kiptett vdelmet nem hoztak ltre, az erk elosztsa roppant egyenetlen volt. Az Ardenekben 120km-es arcvonalat a 8. amerikai hadtest vdte (egy hadosztly akkor rkezett az USA-bl kett pedig mg nem kapott feltltst. A szvetsgesek vdelmnek ez volt a legsebezhetbb pontja. A terv lnyege az volt, hogy Monshau s Echternach kztt a gyaloghadosztlyok ttrik a vdelmet, majd a pnclosokat tkzetbe vetsvel a hadmvelet msodik napjn Liege s Dinant krzetben kijutnak a Maas folyhoz. A tovbbiakban a gyalogsg az szaki s dli szrnyon vdelembe megy t s fedezi a pnclosok elretrst Brsszel, s Antwerpen fel. Ezt kveten hrom HDS ltalnos tmadsba megy t s sztveri a szvetsges erket az arcvonal szaki szrnyn. A tmadst a B HDSCS erinek kellett vgre hajtani, a fcsapst a 6. SS PCHDS mrte, az 5. PCHDS St Vith s Bastogne irnyba mrt csapst azzal a cllal, hogy Givettl szakra kel t a Maason s biztostja a 6. PCHDS htt. A 7. HDS feladata volt a csapsmr csoportosts balszrnynak fedezse. A siker rdekben 2 ezer f diverzis kikpzsben rszeslt amerikainak ltztt katont dobtak t a frontvonalon. Feladatuk volt tkelhelyek birtokba vtele, szvetsgesek kommendns szolglatnak megbontsa, hirrendszeren keresztl dezinformcival zavarkelts stb. A tmads elksztse igen szigor titoktartsi rendszablyok kztt trtnt. Az amerikai felderts nem is tudott megllaptani semmit az elkszletekbl.
A december16-n megindul tmads teljesen meglepte az amerikaiakat. Pnik keletkezett, megszakadt az sszekttets, a helyzetet nem tudtk tisztzni, milyen erk milyen cllal tmadnak. Az ttrs 19-re megtrtnt, a kt PCHDS 30-40km-t nyomult elre. A 8. amerikai hadtest knytelen volt visszavonulni. Ezt kveten a firnyban a nmet csapatok napi 10-15km-es temben trtek elre.
Eisenhower gy hatrozott, hogy az ttrs szaki szrnyn vdelmet folytatnak a dli szrnyon pedig ellencsapst ksztenek el. Montgomery a 21.HDSCS parancsnoka erlyes intzkedseket foganatostott a Maas foly s az ardeneki kiszgels vdelmre. Az eredmny nem maradt el. A 6. SS PCHDS tmadsa kifulladt, az 5. PCHDS kijutott a Maashoz, de tkelni nem tudott. Az ttrstl dlre a 3. amerikai HDS 21-n tmadsba ment t 26-n felmentette Bastognet vd csapatokat. A nmet tmad csoportosts lehetsgei kimerltek s fennllt a veszlye, hogy bekertik ket. Ezt janur elejtl megkezdtk erik visszavonst a Siegfried-vonal mg. 1945. janur vgre a szvetsges csapatok az eredeti helyzetet visszalltottk.
A ruhri hadmvelet s Nmetorszg kapitulcija (1945. mrcius- 1945 mjus9)
1945 elejre Nmetorszg helyzete tovbb romlott a nyugati arcvonalon is. Csapatai kiszorultak a Siegfried-vonalbl, csak a Rajna keleti partjn tudtak meg kapaszkodni. A rendelkezsre ll 53 gyengn feltlttt s leharcolt hadosztlybl t pnclos- s hrom gpestett volt.
A szvetsges fparancsnoksg szztz hadosztllyal, tbb mint 11 ezer harckocsival s 10500 replgppel rendelkezett. Mrcius23-n a Rajna szaki szakaszn a 21. HDSCS erszakos folytkelst hajtott vgre, majd dlen a mr korbban hdft foglalt 12. HDSCS erivel tovbb folytattk a tmadst keleti irnyban. prilis elejre bekertettk a nmetek mintegy 325 ezer fs ruhri csoportostst, amely letette a fegyvert. Ezutn az Elba fel elretr szvetsges csapatok mr nem tallkoztak nagyobb ellenllssal. prilis25-n az Elbnl az 1. amerikai HDS elrevetett osztagai Torgau krzetben tallkoztak az 1. Ukrn Front kirkez csapataival. A ruhri hadmvelettel egy idben a 6. HDSCS is eredmnyesen tevkenykedett Nmetorszg dli terletein.
A Nmetorszg nyugati s dli terletein foly tevkenysggel egy idben a szvetsges csapatok prilis9-n szak-Olaszorszgban is megindtottk az utols tmadsukat. prilis21-n felszabadtottk Bolognt, s kt nappal ksbb elrtk a P folyt. A nmetek elkstek a visszavonulssal, s gy erik nagy rszt bekertettk a szvetsgesek. prilis25-n szak-Olaszorszgban a kommunista prt s ms baloldali erk vezetsvel nemzeti felkels trt ki, amely elsodorta Musssolini sali fasiszta kztrsasgt. prilis29-n a nmet csapatok kapitulltak, s mjus2-ra teljesen beszntettk az ellenllst.
| |