|
A nmet-szovjet hbor II.
2007.09.09. 19:26
II. Rsz. Ebben a rszben mutatjuk be a nmetek 1942. vi nyri-szi hadjratt, Sztlingrd vdelmt, 1942. november19-december31. tart ellentmadst, a nemet rk bekertst s felszmolst Sztlingrd krzetben. A szovjet ltalnos tmadst 1943. janur1-mrcius vgig.
A nmet fegyveres erk 1942. vi nyri-szi hadjrata
1942 tavasznak vgre a Szovjetuni katonai helyzete 1941-hez viszonytva javult. Az 1941-42-es tli hadjratban a Vrs Hadsereg kivvta els nagy sikereit, s jelents harci tapasztalatokat szerzett. Fejldtt az orszg hadigazdasga, fokozdott a hadiipari termels is. Az er- s eszkzviszonyok lerben, harci replgpekben, lvegekben s aknavetkben tovbbra is az ellensg flnyt mutattk. Ebben a helyzetben a szovjet hadvezets elhatrozta, hogy az arcvonal nagy rszn hadszati vdelmet folytat, de egyidejleg tbb tmad hadmvelettet is indt Leningrd, Gyemjanszk, Harkov krzetben, a szmolenszki, orjoli irnyokban s a Krmben. A fhadiszlls gy vlte, hogy a nmetek a fcsapst ismt Moszkva ellen fogjk mrni. Ezrt a dlnyugati irnyban kevesebb ert sszpontostott, mint a nyugatiba. Engedve a Dlnyugati Irny-fparancsnoksg srget javaslatainak, engedlyezte a harkovi tmad hadmveletek vgrehajtst, ami ksbb slyos tvedsnek bizonyult.
A nmet hadvezets elgondolsa az volt 1942 nyarra, hogy a dnt tmadssal, jra maghoz ragadja a hadszati kezdemnyezst, megsemmisti a Vrs Hadsereg megmaradt erit, elfoglalja a Szovjetuni gazdasgi s politikai kzpontjait, s ezzel befejezi a hbort. Mindhrom hadszati irnyban val tmadshoz, azonban nem rendelkezett elegend ervel. Ezrt azt tervezte, hogy a dli irnyban mrve a fcsapst, sztzzza a szovjet csapatok balszrnyt, elfoglalja a doni s kubni krzeteket, a Krmet, valamint a Kaukzust olajkszleteivel egytt. Mjus8-n a nmetek tmadsba mentek t s jlius4-re az egsz Krm a kezkbe kerlt. Szevasztopol elestvel a Fekete-tengeri Flotta elvesztette f tmaszpontjt. A Dl HDSCS eltt megnylt a Kaukzushoz a Kercsi-szoroson keresztl vezet legrvidebb t.
A Dlnyugati Front 1942. mjus12-n indtotta harkovi tmad hadmvelett, amit a kezdeti sikerek utn az ellensg szakrl s dlrl a szrnyakra mrt ers ellencsapsai meglltottak, bekertve a front ferinek zmt. Mjus vgig csak egyes osztagok tudtak kitrni az szak-Donyecen tlra. A Dlnyugati Front veresge az arcvonal dli szrnyn a helyzetet gykeresen az ellensg javra vltoztatta meg. Feri jnius28-n tmadsba lendltek, s miutn ttrtk a Brjanszki s a Dlnyugati Frontok vdelmt Voronyezs fel kifejlesztve a sikert, elrtk a vrost, majd csapst mrtek dli irnyban. A Dli Front csapatai, hogy elkerljk a bekertst, jlius15-n megkezdtk a visszavonulsukat a Don vonalra. A mintegy 170km-es htrls kvetkeztben az arcvonal dli szakaszn rs keletkezett, s az ellensg feri megkezdhettk tmadsuk kifejlesztst a Kaukzus irnyban, illetve Sztlingrd fel. Az ellensg Donon val tkelse, a Volghoz val kijutsa s Sztlingrd elfoglalsnak megakadlyozsa cljbl a Fhadiszlls szilrd vdelem kiptst hatrozta el Sztlingrd elterben a Don vonaln. A feladatot a jlius12-n ltre jtt Sztlingrdi Front (21., 28., 38., 51., 57., 62., 63., 64., HDS, 2. lgi hadsereg /LHDS/) kapta. A sztlingrdi vdelmi hadmvelet jlius17-n indult meg a 64. s 62 HDS elrevetett osztagainak harcba lpsvel. Hat napig tart elkeseredett ellenllsuk utn kezddtt a harc a fvdvrt. A tlerben lv ellensg, csapst mrt a 62. HDS jobb szrnyra s ttrte azt. Az eredeti helyzet visszalltsa cljbl a frontparancsnok tkzetbe vetette a megalakulban lv 1. s 4. harckocsi hadsereget, azzal a cllal, hogy a 13. harckocsi hadtesttel egyttmkdve verjk szt az ellensg betrt csoportostst. Hromnapos kzdelemben meglltottk ugyan a nmet elre nyomulst, de a Donhoz kijutott erket nem tudtk felszmolni. Ezutn az ellensg dlre a 64. HDS svjba helyezte t a ferkifejtst. Itt is kijutottak a Donhoz, s egy tkel helyet is birtokba vettek, de a szovjet csapatok jlius30-ai ellencsapsa meglltotta ket. A tmads elakadsa miatt az OKW arra knyszerlt, hogy a kaukzusi irnybl Sztlingrd ellen fordtsa a 4. PCHDS-t. gy augusztus elejn az a veszly fenyegetett, hogy ez a seregtest dlnyugatrl ttr a vros fel.
A fhadiszlls a vezets megszilrdtsa rdekben augusztus5-n a Sztlingrdi Frontot kt frontra (Sztlingrdi s Dlkeleti) osztotta. Augusztus7-n az ellensg 4. PSHDS-nek ngy hadosztlya betrt Abgenyerovo krzetbe. A 64. HDS parancsnoknak elhatrozsa alapjn, hrom lvszhadosztly s egy harckocsi hadtest erivel csapst mrtek erre a csoportostsra. Az augusztus 9-10-n, jl elksztett s sokoldalan biztostott ellencsaps a bekeldtt ellensges erk sztzzst, valamint az eredeti helyzet visszalltst eredmnyezte. Az ellensg knytelen volt tz napig szneteltetni a tmadst. Az Abgenyerov elleni tmadssal egyidben az ellensg augusztus7-n kt csapst mrt Kalacs vrostl szaknyugatra, s msnap bekertette az elz harcokban legyenglt 62. HDS erinek egy rszt. Ezt kveten ennek a hadseregnek hrom hadosztlya visszavonult a Don keleti partjra. gy teht az ellensges csapatoknak egy hnap alatt mindssze 50-70km-l sikerlt elrenyomulniuk s eljutniuk a kls vdelmi vezethez. A Sztlingrd tvoli megkzeltsi tjain vvott harcok eredmnyeknt a szovjet csapatok, rendkvl nehz krlmnyek kztt hiustottk meg az ellensgnek azt a szndkt, hogy menetbl ttrjn a Volghoz.
Az ellensg augusztus19-n feljtotta a tmadst. Agusztus23-n a 6. nmet (n) HDS-nek sikerlt Sztlingrdtl szakra, Rinok krzetben ttrni a Volghoz. A Sztlingrdi Front nem tudta felszmolni a bekeldst. Ezrt, hogy elvonjk az ellensg erit a vrostl, augusztus24-28. kztt a 63., a 21. s az 1. grdahadsereg (GDHDS) csapatai a vrostl szakra egy sor ellencsapst mrtek, amelyek a ksbbi esemnyek szempontjbl az oly fontos doni hdfk elfoglalshoz vezettek. Arra knyszerttettk a 6. nmet (n) HDS-et, hogy erinek jelents rszt szaknak fordtsa. Ez valamennyire knnytette a vros vdinek helyzett, mert augusztus28-n estre sikerlt meglltaniuk az ellensget a vros szaknyugati peremn. Sztlingrd elfoglalsa rdekben a „B” HDSCS parancsnoksga j erket vetett tkzetbe: a vrostl szakra a 8. olasz (ol), tle dlre pedig a 3. romn (r) HDS-et. Szeptemberben mr a sztlingrdi irnyban harcolt az ellensgnek mintegy50, a Kaukzusban pedig krlbell 30 hadosztlya. A nmet hadvezets terveinek meghistsa cljbl a szovjet fhadiszlls j tartalkokat kldtt a Sztlingrdi Front llomnyba (a 24. s a 65. HDS-et), amelyek az 1. GDHDS csapataival egytt szeptember5-13. kztt tbb ellencsapst mrtek a vrost szakrl veszlyeztet ellensges csapsmr csoportostsra. Ezzel lektttk azok jelents rszt, de a Volghoz ttrt erket tovbbra sem tudtk felszmolni. Szeptember12-re az ellensg mr szinte a vrosban volt, melynek kzvetlen vdelmt a 62. s a 64. HDS vette t. A vros megtartsrt vvott kzdelem fterhe a 62. HDS-re hrult. A szeptember13-26-ig tart slyos harcokban az ellensgnek sikerlt elfoglalni a vros dli rszt. A hadsereg ezutn egy szk, 25km-es svot vdett a vrosban, melynek mlysge nem haladta meg a nhny szz mtert. A hnap vgre a nmeteknek sikerlt kijutni a Volghoz a Traktorgyr krzetben is, november11-n pedig a Barikdok gyrtl dlre rtk el a folyt. A vrost azonban teljesen elfoglalni nem tudtk.
Szeptemberben a fhadiszlls elrevonta Sztlingrd krzetbe a 24. s 66. HDS-et, s a front llomnyba rendelte a 16. LHDS-et. Abban, hogy az ellensg nem tudta a vrost elfoglalni, nagy szerepet jtszott a szomszdos frontok aktv tevkenysge. gy pldul szeptember-oktberben Sztlingrdtl szaknyugatra s dlre tbb korltozott cl tmad hadmveletet hajtottak vgre, hogy segtsget nyjtsanak a vros vdinek. Ennek kvetkeztben sikerlt a 6. n HDS erinek egy rszt szakra fordtani, s Sztlingrdtl dlre birtokba venni a tavak vidkt. November elejre a „B” HDSCS tmadsi lehetsgei kimerltek.
Az 1942-es nyri-szi hadjratban a szovjet csapatok vdelmi hadmveletei rendkvl intenzvek voltak, meglltottk a nmetek tmadst, s nagy vesztesget okoztak nekik. A Volga s a Don kztti elkeseredett tkzetben a nmetek mintegy 700 ezer katont, ktezernl tbb lveget s aknavett, tbb mint 1000 harckocsit s 1400 replgpet vesztettek. A szovjet fegyveres erk kimertettk a nmet hadosztlyokat, de a vdelmi harcokban a sajt csapatok is nagy vesztesgeket szenvedtek. Fel kellett adni az orszg terletnek jelents krzeteit. Az ellensg Sztlingrdnl kijutott a Volghoz, illetve elfoglalta az szak-Kaukzus nagy rszt.
A sztlingrdi szovjet ellentmads 1942. november19-december31.
Az OKW, miutn a nyri-szi hadjrat nem hozta meg a vrt sikert, oktber14-n Sztlingrd s a Kaukzus kivtelvel az egsz arcvonalon vdelmet rendelt el, amelyben a fhangslyt a moszkvai irny megerstsre helyezte. Sztlingrd s a Kaukzus krzetben gy tlte meg a helyzetet, hogy a szovjet csapatok nem kpesek nagyszabs tmad hadmvelet kzel jvbeni vgrehajtsra. Sztlingrd trsgben a Csir, a Don s a Volga folyk kzti terleten a „B” HDSCS feri (a 8. ol-, 3. r-, a 6. n-, a 4. r- s a 4. PCHDS) tevkenykedtek. A 6. HDS s a 4. PCHDS ktharmada Volga s a Don kztt, illetve a vrosban sszpontosult. Szrnyaikat szakon a 3. r, dlen pedig a 4. r HDS biztostotta. A sztlingrdi nmet tmad csoportosts november elejre kimerlt, elvesztette tmad kpessgt, ennek ellenre tovbbra is tmad csoportostsban maradt, nem tr t vdelemre.
A Szovjetuniban 1942 szre befejezdtt a nemzetgazdasg haditermelsre val teljes tlltsa. Ez a tny, valamint az antifasiszta koalci megersdse. A szovjet fegyveres erk fejlesztsben, szervezetben bellt vltozsok megteremtettk a feltteleket ahhoz, hogy a hbor menetben dnt fordulat kvetkezzen be. Az er- s eszkzviszonyok az egsz arcvonalon mr a szovjet csapatok flnyt mutattk.
ltalnos erviszonyok 1942 novemberben
|
Szojetuni |
Nmeto. s szv. |
Arny |
Ltszm |
6591000 |
6200000 |
1,1:1 |
Lveg s aknavet |
77851 |
51680 |
1.5:1 |
Harckocsi s rolg. |
7350 |
5080 |
1,4:1 |
Replgp |
4544 |
3500 |
1,3:1 |
A fhadiszlls hadszati elgondolsa 1942 novemberben az volt, hogy Sztlingrd trsgben szaknyugatrl s dlkeletrl Kalacs, illetve Szovjetszkij irnyba mrt tallkoz csapssal bekerti, majd megsemmisti a Volga s a Don kztt sszevont nmet csoportostst. Ezzel maghoz ragadva a hadszati kezdemnyezst, kedvez feltteleket teremt a tli ltalnos tmads kibontakoztatshoz. A feladat vgrehajtst hrom front erire bztk. A Dlnyugati Front csapsmr csoportostsnak (5. harckocsi hadsereg /HKHDS/, 21. HDS) az volt a feladata, hogy a Szerafimovics-Kletszkaja hdfbl tmadva trje t a 3. r HDS vdelmt, majd a sikert Kalacs ltalnos irnyban kifejlesztve, a hadmvelet harmadik napjra egyesljn a Sztlingrdi Front csapataival. A front 1. GDHS-nek dlnyugati irny csapssal a Krivaja s Csir folyk vonalban a bekerts kls arcvonalt kellett ltrehozni. A Sztlingrdi Fronta csapst a Szarpa-, Caca-, Barmancak-tavak krzetbl tervezte mrni a 64., az 57. s az 51. HDS-ek erivel. t kellett trni a 4. r HDS vdelmt, majd a sikert Szojetszkij, Kalacs irnyba kifejlesztve, a Dlnyugati Fronttal egyeslve kellett befejezni a bekertst. A front eri egy rsznek- Abganyerovo, Kotyelnyikovszkij irnyba tmadva- rszt kellet vennie a bekerts kls arcvonalnak ltrehozsban. A Doni Front 65. HDS-nek a kletszkajai hdfbl, a 24. HDS-nek pedig Kacsalinszkij krzetbl Vertjacsij ltalnos irnyban mrt sszetart csapsokkal a kis Don kanyarban lv ellensges csoportostst kellett bekertenie s megsemmistenie.. A frontok a harcrintkezs vonaltl tvol, friss erket kapva kszltek a feladat vgrehajtsra. Az elkszleteket november kzepre fejeztk be, szigor lczsi rendszablyok mellett. A nmet felderts nem szlelte a ltrehozott csoportostsokat, ezrt a tmads teljesen vratlanul rte ket. A szovjetvezets az ltalnos flnyt az ttrsi szakaszokon az erk, s eszkzk hatrozott sszpontostsval dntv fokozta.
Erviszonyok a sztlingrdi irnyban1942 novemberben
|
Szovjetuni |
Nmetorszg |
Arny |
Ltszm |
1103000 |
1011500 |
1,1:1 |
Lveg s aknavet |
15501 |
10290 |
1,5:1 |
Harckocsi s rolg. |
1463 |
675 |
2,2:1 |
Replgp |
1350 |
1216 |
1,1:1 |
A sztlingrdi ellentmadst hrom szakaszra oszthatjuk. Az els 1942. november19-30-ig a nmet vdelem ttrstl a „B” HDSCS ferinek bekertsig tartott (Uranus hadmvelet). A msodik, 1942. december1- 1943. janur9-ig, az ellentmads tovbbfejlesztst s a nmet felmentsi ksrlet meghistst foglalta magba (Kis Saturnus hadmvelet). A harmadik, 1943. janur10-februr2-ig, a bekertett erk felszmolsig terjed idszakot fogta t (Gyr hadmvelet).
A Dlnyugati Front november19-n ment t tmadsba. Az els nap ttrte a 3. r HDS vdelmt, s 25-30km-t nyomult elre. A seregtestek a tmadst kifejlesztve november22-n elrtk a Dont, majd azon tkelve 23-n elfoglaltk Kalacsot, s megkezdtk az elnyomulst Szovjetszkij fel. A Sztlingrdi Front csapatai 20-n indultak rohamra. A napvgre ttrtk a 4. r HDS vdelmt, s 22-n dlre elrtk Szovjetszkij falut. 23-n 16 rakor az szaknyugati s dli csapsmr erk egyeslsvel befejezdtt a „B” HDSCS ferinek a bekertse. Hsz nmet s kt romn hadosztly, 330 ezer ember szorult a gyrbe. November vgig a bekertett erket1400 ngyzetkilomternyi terletre szortottk vissza, de a gyors felszmolsra nem volt elegend er. A bekerts bels arcvonaln foly tevkenysggel prhuzamosan a kijellt erk november30-ra a Csir s az Akszaj folyk vonalban- a belstl 20-100km-ra- ltrehoztk a bekerts kls arcvonalt is. A Doni Front csak rszben tudta teljesteni feladatt, mert az ellensgnek sikerlt erit a kis Don kanyarbl kivonni.
A 6. HDS parancsnoka Paulus vezrezredes felismerte ugyan a bekerts veszlyt, de megakadlyozni nem tudta. Hitler a kitrsre vonatkoz krst kategorikusan elutastotta. A bekerts utn a nmet fparancsnoksg ltrehozta a Don HDSCS-ot, llomnyban a Hollidt hadmveleti csoportot (HDMCS) (a nmet-romn osztagokbl jj szervezett 3. r HDS), a Hoth HDMCS-t (a 4. PCHDS s a 4. r HDS bekertsbl kitrt eri), ide rendelte a katlanba zrt 6. HDS-et s a 4. lgi flotta (LF) krlbell 300 replgpt. A kt hadmveleti csoport feladata a bekertett erk felmentse s az eredeti helyzet visszalltsa volt. A katlanba zrt erk elltst lgi ton terveztk megoldani. A szovjet hadvezets felismerte a nmetek szndkt, ezrt december elejn lelltotta a bekertett erk felszmolst s felkszlt a felmentsi ksrlet elhrtsra, a lgihd bntsra, valamint a 8. ol HDS s a 3. r HDS megmaradt erinek sztversre.
December12-n Kotyelnyikovszkij trsgben a Hoth HDMCS tmadsba ment t, s ttrssel fenyegette a kls arcvonalat. A veszly elhrtsra a fhadiszlls nagy erket irnytott a trsgbe. 16-n A Dlnyugati Front, tmadsba lendlt. s a 8. ol HDS sztverse utn a Hoth HDMCS htt fenyegette. Ezrt a nmetek a front tmadsnak meglltsra tkzetbe vettettk a Hollidt HDMCS-t. Ezek erit a Dlnyugati Front kthetes kzdelemben felszmolta. Kzben a Hoth HDMCS bekeldve a kls arcvonalba, mr csak 30-35km-re volt Paulus vezrezredes eritl. A Sztlingrdi Front csapatai azonban 23-n a Miskova foly vonalban meglltottk, majd a hnap vgig tart kzdelemben felszmoltk ket. A nmet felmentsi ksrlet teht megbukott, s a szovjet csapatok kedvez feltteleket teremtettek a bekertett erk felszmolshoz. 1943. janurra a gyrbe zrt erk helyzete rendkvl slyoss vlt. A lgi utnptlst a szovjet lgier jrszt meghistotta. Mindezek ellenre Paulus vezrezredes visszautastotta a megadsra felszlt janur8-i szovjet ultimtumot. 1943. janur10-n reggel megkezddtt a sztlingrdi csata utols fejezete. A fcsapst a Doni Front 65. HDS-e mrte nyugatrl keletre. Janur25-re betrtek a vrosba, s a Mamajev Kurgan krzetben egyesltek a vrost vd 62. HDS-gel. Ezzel a 100 ngyzetkilomterre sszezsfolt erket kt rszre vgtk. Ettl a naptl megkezddtt a nmet csapatok tmeges fegyverlettele. Janur31-n a dli, februr2-n az szaki csoportosts felszmolsa is befejezdtt. A szovjet csapatok gyzelme gykeres fordulatot jelentett a nmet-szovjet hbor menetben. A Vrs Hadsereg megsemmistette a „B” HDSCS ferit, kezbe vette a hadszati kezdemnyezst, melyet a hbor vgig megtartott. Nmetorszg a sztlingrdi veresget soha tbb nem tudta kiheverni. A gyzelem hatsra megntt a Szovjetuni nemzetkzi tekintlye, ersdtt az antifasiszta koalci.
A Vrs Hadsereg ltalnos tmadsa 1943. janur1-1943. mrcius vge
A fhadiszlls mg a sztlingrdi ellentmads alatt megkezdte az ltalnos tmads elksztst. A fcsapst a dlnyugati hadszati irnyban a Bjanszki, a Voronyezsi, a Dlnyugati, a Dli s a Kaukzusi Frontok erivel terveztk. A cl a „B” HDSCS megmaradt erinek, a „Don” s a Kaukzusban tevkenyked „A” HDSCS-nak a sztzzsa volt. A tmadst a Dli Front eri kezdtk meg 1943. janur1-jn Rosztov irnyban. Janur3-n a Kaukzusi Front indtotta meg tmad hadmvelett. A kt front tmadsa arra knyszerttette a nmet hadvezetst, hogy szak-Kaukzusbl megkezdje erinek visszavonst. Ezt kveten a Dlnyugati Front seregtestei lendltek tmadsba, s megkezdtk a Donyec-medence felszabadtst. A Dli Front hadseregei 300-350km-es elretrs utn, februr14-n felszabadtottk Rosztovot, elrenyomulsukat folytatva 18-n kijutottak a Miusz folyhoz. Ezzel kedvez helyzetet teremtdtt az szak-Kaukzus elfoglalsra s az ott rekedt „A” HDSCS erinek megsemmistsre.
szakon a Leningrdi s a Volhovi Front csapatai 1943. janur12-e s 18-a kztt elkeseredett harcokban a Ladoga-t dli partja mentn 8-11km-es svban ttrtk az ellensg vdelmt. Ezen a folyosn keresztl a vros -18 hnapi krlzrs utn – kapcsolatba lphetett az orszggal szrazfldn is. A Leningrd alatti hadmveletekkel szoros sszefggsben, Moszkva elterben is tmad tevkenysgbe kezdtek a szovjet csapatok. Felszmoltk a nmetek gyenjanszki, rzsev-vjazmai hdfit. Ezzel az arcvonal Moszkvtl jabb 150km-rel tvolodott.
A sztlingrdi fordulat elrevettette a Don fels folysa mentn vdk, kztk a 2. magyar hadsereg (m HDS) katasztrfjt is. A Voronyezsi Front oszrogozsszk –rosszosi hadmveletvel janur13-23 kztt sztzzta a 8.ol s a 2. m HDS erit, majd 23-28 kztt a Brjanszki Front csapataival karltve vgrehajtotta a voronyezs-kasztornojei hadmveletet. Felszabadtottk Voronyezst, s gyors temben nyomultak elre a kurszk-harkovi irnyban, mikzben sztvertk a 2. n HDS-et is. Februr8-n felszabadult Kurszk, 16-n Harkov. A kt vros krli harcokba februr msodik felben bekapcsoldtak a Nyugati Front csapatai is, s a Voronyezsi Fronttal egytt bekeldtek A Kzp s a Dl HDSCS eri kzz. A szovjetvezets azonban tlrtkelte sajt lehetsgeit: a frontok kimerlse, jabb tartalkok hinya s az anyagi ellts akadozsa ellenre erltette a tmadst. A nmet fparancsnoksg, felismerve a kialakult helyzet szmra kedvez feltteleit, az arcvonal megszilrdtsa rdekben, klnbz helyekrl tcsoportostott erkkel februr msodik felben indtott ellencsapsaival visszafoglalta Harkovot s Belgorodot. A tmads tovbb folytatshoz nem rendelkezett elegend ervel. gy alakult ki a mintegy 500km hossz kurszki v. Mrcius vgn a fhadiszlls gy rendelkezett, hogy a frontok az elfoglalt terepszakaszon menjenek t vdelembe. A tli hadjratban a szovjet fegyveres er sztverte a nmet „B”, „A”, Don HDSCS-it s a fels Don mentn vdekez HDS-eit, a hadszati kezdemnyezst kzben tartva, a dlnyugati hadszati irnyban mintegy 600-700km-re vetette vissza az ellensget. A sztlingrdi csata s a tli hadjrat azzal, hogy a nmet fparancsnoksg minden erejt lekttte, elsegtette a szvetsgesek szak-afrikai sikeres tmadst is.
| |