szantomihaly
szantomihaly
Men
     
E.mail cmem

szanto.mihaly@zmne.hu

     
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     
Hrlevl hallgatimnak
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
     
A Magyar Honvdsg a kiegyezs utn
     
MH 1867-tl
     
A msodik vilghbor trtnete
A msodik vilghbor trtnete : A szovjet terlet gyaraptsok s a nyugat-eurpai hadjrat

A szovjet terlet gyaraptsok s a nyugat-eurpai hadjrat

  2007.09.09. 19:28

Ebben a rszben mutatjuk be a szovjet-finn hbort, az szak- s nyugat-eurpai hadjratot, valamint az Anglia elleni lgihbort, s a nmet balkni invzit

 

SZOVJET TERLET GYARAPTSOK A LENGYEL HBOR UTN

1939. szeptember 28-1940. jnius 28-ig

 

Sztlin a lengyel terletszerzs utn a Molotov-Riebentrop paktum felhatalmazsa alapjn folytatni kvnta terjeszked politikjt, a kvetkez ldozatul sztorszgot, Lettorszgot s Litvnit szemelte ki. Az 1939. szeptember 28-a s oktber 10-e kztt kicsikart klcsns segtsgnyjtsi szerzdsekkel elrte, hogy szovjet csapatok llomsozzanak ezen orszgok terletn. Majd a szocialista forradalom exportlsa kvetkezett. Ezzel a balti llamok a Szovjetuni rdekszfrjba kerltek.

 

A szovjet-finn hbor (1939. november 30-1940. mrcius 13.)

 

A knny katonai-diplomciai „gyzelmek” utn Finnorszg kvetkezett. Sztlin elszr itt is diplomciai skon szeretett volna clt rni, de a felajnlott „bartsgi” szerzdst a finnek visszautastottk. A szovjetek ezt kveten jegyzkben kveteltk, hogy a finn hatrt 20-30kilomterrel toljk ki a Karl-fldszoroson Leningrd stratgiai helyzetnek javtsa miatt. Az jabb elutasts utn, megszaktottk a diplomciai kapcsolatokat. Majd egy nappal ksbb hadzenet nlkl megtmadtk Finnorszgot. A nemzetkzi felhborods miatt a Npszvetsg kizrta soraibl a Szovjetunit, A finneket pedig fegyverekkel s nknesekkel segtette.

A trsg hadmveleti helyzete

A finnek a hatron kiptett erdrendszerre alapoztk az orszg vdelmt. A „ Mannerheim”-vonal a francia „Maginot”-vonal mintjra kszlt, 25-60kilomteres biztostsi v s mgtte hrom erdvonal. A tmpontok kztt sr aknamezk, krkrs vdelemre alkalmas megerdtett krletek, drtakadlyok, harckocsiakadlyok bonyolult rendszere alkotta a rendszert. A Vrs Hadsereg „aktivizldsval” prhuzamosan a finn erket rszenknt mozgstottk. A teljes llomnyba tizent gyaloghadosztly s egy lovasdandr tartozott. Ht gyaloghadosztly (120 000f) a Karl-fldszoroson, kett a Ladoga-tnl (40 000f), a tbbi (160 000ft) a hatr ms szakaszain vonultattk fel. Rendelkeztek mg 29 hadihajval s 270 replgppel.

A szovjet vezrkarnak az volt az elkpzelse, hogy jelents tler ltestsvel gyorsan ttrik az erdvonalat, fegyverlettelre knyszertik a finneket, s a hatrt mintegy 100-150km-el kitoljk szak fel. A hborhoz a leningrdi katonai krzet csapatait mozgstottk. Els lpcsben a 7., 8., 9. s 14. hadsereg bontakozott szt. A fcsapst a Karl-fldszoroson a 7. hadsereg mrte, el kellett foglalnia Viipurt s kijutni a Kymi folyhoz. llomnyban kilenc hadosztly (200 000f) 900lveg s 1400 harckocsi tartozott. A 8. hadsereg a Ladoga-tnl tmadt, a finn erk htba kellett kijutnia. llomnya 130 000f 600 lveg s 400 harckocsi volt. A 9. hadsereg a legkeskenyebb rszen Finnorszg kettvgst kapta feladatul. 75 000fvel, 300 lveggel s 100harckocsival rendelkezett. A 14. hadsereg az szaki szrnyat biztostotta s meg kellett akadlyoznia az esetleges partraszllsi ksrletet. llomnyban 65 000 f 250 lveg s 50-60 harckocsi tartozott. Az egsz csoportostst 800-1000db replgp, kt csatahaj, hrom cirkl, tizent rombol s tvenkt tengeralattjr tmogatta. Az erflny lerben ktszeres, replerkben s lvegekben t-tzszeres, harckocsikban pedig abszolt volt, mivel a f9innek nem rendelkeztek harckocsival.

A hadmveletek lefolysa

A hbor 1939. 11. 30-n kezddtt, a mellk hadszati irnyokban a firnybl val erelvons miatt. A hrom hadsereg azonban igen lassan nyert trt. December 7-n a 7. hadsereg is tment tmadsba. A rosszul tervezett s vezetett tevkenysg azonban sikertelen maradt. December 20-ra a szovjetek elvesztettk a kezdemnyezst, az ttrs nem sikerlt, tbb hadosztlyukat is bekertettk. A haditancs knytelen volt lelltani a tmadst, tszervezseket hajtottak vgre s j terveket ksztettek. A 7. s 13. hadseregbl ltrehoztk az szaknyugati Frontot, a seregtesteket jelentsen megerstettk. A front feladatul az erdv ttrst s Viipur elfoglalst szabtk. A 7. hadseregnek a fldszoros nyugati partjn kellett tmadni a Viipur-Antrea terepszakaszig. Tartalkait az erdvonal ttrsnek utls fzisban kvntk bevetni. A 13. hadsereg a fldszoros keleti feln tmadta az erdvonalat s Atrea-Kakisalmi terepszakaszra kellett kijutnia. Kisegt irnyba kt hadosztlyt klntettek ki. A front tartalkban hrom lvszhadosztly, egy harckocsi dandr s egy lovashadosztly volt a sikerkifejleszts cljbl. A tmadshoz a hadtestek s hadosztlyok kett az ezredek hrom lpcsben bontakoztak szt. A februr 11-n indul tmads ennek ellenre lassan nyert trt, risi vesztesgek mellett. Az jabb s jabb erk bevetsvel mindkt fl ereje fogytn volt. Ezrt megkezddtek a trgyalsok, amelyek mrcius 12-n fegyversznettel rtek vget. A finnek knytelenek voltak elfogadni, hogy Leningrd trsgben a hatrt 100-150km-el szakra kitoltk.

Alig fejezdtt be a finn hbor a Szovjetuni jegyzkben kvetelte Romnitl Besszarbia s szak-Bukovina „visszaadst”. A Zsukov tbornok vezetse alatt ll szovjet csapatokkal Romnia nem mert szembe szllni. gy a szovjet egysgek egy nap alatt (1940. 06. 28-n) megszlltk az emltett terleteket.

 

A NYUGAT-EURPAI HADJRAT

(1940. 04. 09—06. 22)

 

A „furcsa hbor” lehetv tette Nmetorszgnak, hogy felkszljn Nyugat-Eurpa lerohansra. Franciaorszg elfoglalsa eltt fontosnak tartottk Dnia s Norvgia meghdtst. Rszben nyersanyag szksgleteinek kielgtsre, rszben szrnybiztostsra valamint elnys tengeri s lgitmaszpontok kialaktsa vgett. A hadmveletet 1940. 04. 9-n indtottk. Dnia a kirly vezetsvel harc nlkl megadta magt. Norvgia nmet tmads esetre segtsget krt Anglitl s Franciaorszgtl. A szvetsgesek csupn kt hadosztlyt tudtak partra tenni szak-Norvgiban. A nmet hadiflotta s lgier minden fontosabb kiktben ezred erej deszantot tett partra s biztostottk utnptlst. A repltereket s fontosabb objektumokat lgi deszantok vettk birtokba. A deszantok igen rvid id alatt birtokba vettk a 63. szlessgi fokig terjed terleteket. A szvetsges flotta prilis 10-n s 13-n csapst mrt a nmet tengeri erkre s az grt kt hadosztlyt partra tette, de nem tudtk megakadlyozni, hogy a nmetek a msodik lpcsket partra tegyk szak-Norvgiban. gy az erviszonyok a nmetek javra toldtak el. Ezrt a szvetsgesek eriket kivontk, a norvg kormny pedig jnius 10-n kapitullt.

A nyugat-eurpai hadjrat elksztse.

A nmet hadvezets a „Fall Gelb” („Srga Eset”) fednev hadszati terv alapjn kvnta Franciaorszgot meghdtani. Az eredet elgondols az volt, hogy az 1914. vi Schliffen-tervhez hasonlan, megerstett jobb szrnnyal Belgiumon keresztl szak-Franciaorszg irnyban tmadnak. A feladatot gyorsan, nagy erej kezdeti csapssal, a pnclos- s gpestett erk els hadmveleti lpcsben val alkalmazsval szndkoztak vgrehajtani. Az ellensg meglepsre Manstein gyalogsgi tbornok a tl folyamn j tervet dolgozott ki. Eszerint a fcsapst nem a jobb szrnyon, hanem az arcvonal kzps szakaszn—az Ardenneken (500-800m magas hagy vidk) keresztl, a pnclos- s gpestett csapatok ferivel mrik San Quentin, Abbeville s a La Manche csatorna fel. A terv nagy elnye, hogy a francik Az Ardenneket harckocsival jrhatatlannak tekintettk. A nmetek viszont gyorsan bekeldhettek a Maginot-vonal s a gyengbb Daladier-vonal kzz, kijuthattak a francia ferk htba. A tmads sikere attl fggtt, hogy a pnclos hadosztlyok milyen gyorsan tudjk lekzdeni a hegyes krzetet. 1940. mjus elejre a szksges tcsoportostsokat vgrehajtottk. Felsorakoztattak 136 hadosztlyt (ebbl 10 pnclos s 7 gpestett), 2580 harckocsit, 3824 replgpet s 7378 75mm-es s ennl nagyobb rmret lveget. Az erket az „A” (45 hadosztly), a „B” (29 hadosztly, s a „C” (19 hadosztly) HDSCS-okba vontk ssze, 43 hadosztly maradt fparancsnoksgi tartalkban.

A legersebb „A” HDSCS kzpen tmadott, azzal a feladattal, hogy a „B” HDSCS-al egyttmkdve, kertse be s semmistse meg a Belgiumban s szak-Franciaorszgban lv szvetsges ferket. A fszerepet a pnclos- s gpestett erknek szntk. Az „A” HDSCS-hez tartoz Kleist pnclos csoport azt a feladatot kapta, hogy a tmad csoportosts ln ktlpcss hadmveleti felptsben, kb. 30km-es svban Luxemburg s a Mosel foly kztt, trje t az ellensg vdelmt s a tmadst Sedan-Calais irnyba, fejlessze ki, tevkenysgt egy replhadtest tmogatta. A kisegt irnyban (a jobb szrnyon) Hoth tbornok pnclos hadteste tmadott. szakon 400km-es svban a „B” HDSCS bontakozott szt. Feladata volt a Belgiumban lv erk lektse, amg az „A” HDSCS htukba nem jut, majd egyttmkdni a bekertsben. A „C” HDSCS a Maginot-vonallal szemben 350km-es arcvonalon szrnybiztostsi s lekt tevkenysget folytatott. A ferk megsemmistse utn a tovbbiakban dlre kellett fordulni a nmet erknek, hogy verjk szt a mg meglv erket, foglaljk el Prizst s knyszertsk fegyverlettelre az ellensget. A lgiernek meg kellett bntani az ellensg repltereit, htorszgt, tartalkait, illetve biztostani a pnclos erk folyamatos tztmogatst. A gyors gyzelem kvetelte a harckocsik a replk s lgi deszantok szoros egyttmkdst, a gpestett ktelkek tmeges nagy mlysg csapst.

Az angol-francia vezets gy vlte, hogy a nmet tmads csak az Ardennektl szakra kvetkezhet be, mert a Maginot-vonalat bevehetetlennek tekintettk. Elkpzelsk az volt, ha a nmetek betrnek Belgiumba, szilrdan tartjk a Maginot-vonalat, ferik pedig elnyomulnak a Maas s a Dijle folykig, ahol a holland s a belga csapatokkal egytt szilrd vdelmet ltestenek. A francik s az angolok sszesen 108 hadosztllyal rendelkeztek az szakkeleti arcvonalon, ezentl 2789+310 harckocsijuk, 11200+1350 75mm-nl nagyobb rmret lveg, valamint 1648+440 els osztly replgp llt rendelkezskre. A belga s a holland hader rendelkezett mg 900 000fvel, 1986 lveggel s 343 replgppel.

A hadjrat els szakasza (1940. 05. 10.-30.)

A Wermacht 1940. 05. 10-n 05,35-kor a lgier csapataival ers csapsokat mr mintegy 400km mlysgben a lengyel htorszg katonai s gazdasgi, kzlekedsi csompontjaira, kivvta a lgi flnyt. A bombzsokkal prhuzamosan lgi deszantokat dobtak ki fontos objektumok birtokbavtelre. A gyorstemben elretr nmetek a meglepets elnyt kihasznlva elfoglaltk az tkelhelyeket. A „B” HDSCS sikeresen oldotta meg feladatt, azt a ltszatot keltve, hogy k alkotjk a fert. A szvetsges hadvezets utastotta az 1.HDSCS-ot, hogy kezdje meg az tcsoportostst Belgiumba. A nmet pncloshadosztlyok az Ardenneken t csaknem ellenlls nlkl nyomultak elre, hrom nap alatt 100-130km trtek elre. Mjus 13-n reggel Sednnl 100km-es arcvonalon elrtk a Maas folyt. A jobb szrnyon tmad Hoth hadtest Dinantl szakra szintn kijutott a Maashoz. A foly elrse utn a HDSCS parancsnoka gy dnttt, hogy nem vrja be a gyalogsgot, hanem a folyhoz kijutott harckocsikkal megkezdi az tkelst s a siker tovbbi kifejlesztst. Az tkelst a lgier biztostotta. Mjus 14-n reggelre a pnclosok feri tkeltek, majd hrom hadmveleti hdft alaktottak ki, ahol ht pncloshadosztlyt sszpontostottak. A pontonhd megptse nhny rig tartott. A teljes Kleist csoport tkelse 14 rt ignyelt. Mindez megteremtette a lehetsgt a tmads kifejlesztsre a La Manche-csatorna fel.

Az Ardennekbl elre tr harckocsik megleptk a szvetsges hadvezetst, amely kptelen volt eredmnye ellenrendszablyokat foganatostani. Innen-onnan sszeszedett csapatokkal ltrehozott vdelemmel prbltk meglltani a nmeteket, eredmnytelenl. A nmet pnclosok napi 35-40km-es s nagyobb napi zemet rtek el. Ennek eredmnyeknt 05. 20-n Calaisnl elrtk a La Manche csatornt, s a Belgiumban ill. szak-Franciaorszgban lv szvetsges csapatokat (negyven hadosztlyt) a tengerhez szortottak. Az angol-francia vezets a Flandriban elvgott erk felmentsre eredmnytelen ksrletet tett. Klnsen kedveztlenl hatott, hogy a szvetsges hadvezetsnek nem lltak rendelkezsre harckocsi-, vagy gpestett hadosztlyok, s a levegt is a nmetek uraltk. A nmetek bebizonytottk, hogy a korszer hborban pnclos magasabb egysgek tmeges alkalmazsa s lgi uralom nlkl nincs gyzelem. A belga hadsereg 05. 28-n letette a fegyvert. Az angolok hihetetlen erfesztseket tettek a bekertett erk tengeren t val kimenektsre (tbb mint 450 000f). A Flndriban visszamaradt erk letettk a fegyvert. gy 06. 04-vel a hadjrat els szakasza lezrult, a nmetek gyakorlatilag 20 nap alatt eldntttk a hbort.

A hadjrat msodik szakasza (10940. 06. 05-22.)

A nmetek a feladat vgrehajtsra mintegy 124 hadosztlyt fordtottak dlre, amibl 11 pnclos s 4 gpestett volt. A francia hadvezetsnek csak 66 hadosztly (kztk ngy pnclos) llt rendelkezsre. A tmadst a hrom nmet HDSCS-k 06. 05-n indtotta. A Wehrmacht nagy erej, nagymlysg csapsokkal megakadlyozta, hogy a francik a Somme, Oisne s Aisne folyk mentn szilrd vdelmet hozzanak ltre. Prnap alatt betrtek az orszg belsejbe, majd 06. 14-nbevonultak Prizsba. (nylt vross nyilvntottk a francik). Ezzel egytt kijutottak a Maginot vonal mg. Eurpa legersebb hadserege alig egy hnap alatt veresget szenvedett. 06. 16-n a kormny lemondott, Ptiain marsall az j kormnyf fegyversznetet krt. 06. 17-n a szervezett ellenllst beszntettk, a csapatok dlfel znlttek. A nmetek elre trse szinte ellenlls nlkl trtnt. 06. 22-n Franciaorszg alrta a fegyversznetet. 06. 10-n a knny gyzelem remnyben Mussolini is megtmadta Franciaorszgot. Az olaszok azonban a vrtnl ersebb francia ellenllsba tkztek. Lnyegeben jelentktelen terlet nyeresget rtek el. 06. 24-n Franciaorszg s Olaszorszg kztt is ltrejtt a fegyversznet. A fegyversznet Franciaorszgot megszllt s meg nem szllt znra osztotta. A szrazfldi hadert lefegyvereztk s feloszlattk, kivve a rend fenntartshoz szksgeseket. A tengeri s lgi flottt zr al vettk, de el nem koboztk, azt remlve, hogy gy megakadlyozzk Angliba, vagy az USA-ba val meneklsket.

 

A nmet lgier tmadsa Anglia ellen

(1940. 08. 08—10. vge)

 

1940. nyarra a nmetek kijutva az Atlanti-cen partjra, az el a dilemma el kerltek, hogy a Szovjetuni, vagy Anglia ellen lpjenek fel elbb. Az ugyanis nyilvnval volt, hogy a kt nagyhatalom elbb utbb szvetsgre lp az USA-val Nmetorszg ellen. Hitler Anglia trdre knyszertsrl dnttt. gy gondolta, hogy ezzel tvol tarthatja egy nmetellenes szvetsgtl. Abban bzott, hogy a brit vezets „mltnyolja” A Wehrmacht” sikereit s semleges marad a Szovjetuni elleni hborban. Nem gy trtnt, de Anglia trdre knyszertsnek eredeti invzis tervt kell eszkzk hinyban nem lehetett vgrehajtani. gy csak a lgi hbors invzi lehetsge maradt, melytl a brit ellenlls megtrst vrtk. A minimlis cl az volt, hogy az angol hadert s diplomcit kikapcsoljk, mg tart a Szovjetuni elleni hadjrat. A feladat vgrehajtsra az OKW (Oberkommand der Wehrmacht) hrom lgi flottt jellt ki (t lgi hadtest s kt nll hadosztly).

Az angol honi vadszreplk ngy vadszosztlyba szervezett tvenngy vadszrepl szzadot alkottak. Az egyes osztlyok Anglia klnbz terleteit oltalmaztk. A nmetek tbb mint ngyszeres erflnnyel rendelkeztek, de ez nem mindig rvnyeslt a radarhlzat s az egysges vezets miatt. Angliban a radarhlzat a hbor kitrsekor mr kszen volt. A part mentn helyeztk el a kzepes hatsugar eszkzket, (100km-rl szleltk a kis magassgon berepl clokat). Mgttk sorakoztak a 200km hattvolsg s a magasan (3500m) repl eszkzket szlel berendezsek. A radarokrl a nmetek az egsz lgi hbor alatt nem szmoltak. Ezrt a korai elrejelzs miatt az angolok jelents vesztesgeket okoztak nekik. Az Anglia elleni nmet lgi hbornak ngy peridusa van.

  1. szakasz: 1940. 08. 08-18 a parti clok elleni tmadsok. A nmetek elssorban a lgvdelmi rendszert akartk megsemmisteni. Ezt a clt nem rtk el, de jelents vesztesgeket szenvedtek.
  2. szakasz: 08. 24-09. 06. A London krnyki repterek bombzsa. Egy reptr megsemmislt s ht megrongldott. A nmet vesztesg tovbbra is arnytalanul magas. A csak vadszreplket szmolva az erviszony 2,5:1-hez cskkent.
  3. szakasz: 09. 07-10. 05. London bombzsa. Katonai eredmny alig szletett, mert egy plyaudvar eltorlaszoldott s a vrosban tzfszkek keletkeztek. Ugyanakkor a terrorbombzs rengeteg ldozatot kvetelt, de az angol np hbors ellenllst nem trte meg.
  4. szakasz: jszakai magas tmadsok egsz Anglia felett. Ezt a szakaszt is a nmet eredmnytelensg jellemezte. 10. 31-e utn a nmet lgi tevkenysg fokozatosan lanyhult, majd 1941. tavaszn a balkni hadjrat idejn gyakorlatilag abbamaradt.

A lgihadjrat nem rte el cljt. A vesztesgek (sok adat sszehasonltsa alapjn) valsznleg: az angolok 792 s a nmetek 1405 replgpet vesztettek. Az angol polgri ldozatok szma 14 281f. A nmet vesztesg olyanmrv volt, hogy az mr-mr veszlyeztette a Szovjetuni elleni hadjratot.

Hbor a balknon (1941. 04. 06.- 06. 02.)

Franciaorszg veresge utn Olaszorszg szak-Afrika s a Balkn elfoglalsval, megszerezze a Fldkzi-tenger feletti uralmat, illetve nvelje gyarmatbirodalmt. (Afrikrl ksbb szlunk). Mussolini csapatai 1940. 10. 28-n Albnibl tmadst indtottak Grgorszg ellen, de elszmtotta magt. 1940. 11. 14-n a grgk ellentmadsba mentek t, s Albnia egy rszt is elfoglaltk. Vgl is 1941. tavaszn a nmetek, beavatkozsa segtette ki az olaszokat.

Hitler Jugoszlviban a fasiszta bart Zvetkovic kormny tmogatsval elrte, hogy az, csatlakozott a hromhatalmi egyezmnyhez 1941. 03. 25-n. Kt nappal ksbb azonban tmegmegmozdulsra, a hadsereg megbuktatta a kormnyt, s az orszg fggetlensgnek vdelmben antifasiszta harcra kszlt fel.

A nmet vezrkar 03. 27-n a kormny buksa utn azonnal megkezdte csapatainak felvonultatst Dl-Ausztrin, Magyarorszgon, Romnin s Bulgrin t Jugoszlvia lerohansra. A jugoszlvok elleni hadjratban a Magyar Kirlyi Hadsereg 3. hadserege is rszt vett. Nmet rszrl a tmads 1941. 04. 06-n 15,00-kor kezddtt. A jl szervezett tlerben lv csapatok gyorsan megtrtk a jugoszlv s grg erk ellenllst. A jugoszlv hadsereg 04. 17-n kapitullt. A grg csapatok 04. 21-n rtk al a kapitulcit. A nmet ejternys csapatok (egy hadtest) 05. 20-a s 06. 02-a kztt megszlltk Krta szigett. (Merkur-terv). A balkni hadjrat ezzel fejezdtt be.

     
Pontosid
     
Naptr
2025. Mjus
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
     
Ltogatk szma
Induls: 2006-12-19
     
Linkek

www.bunker.gportal.hu

www.zmne.hu

 

     
zenetrgzit
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     

A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG