|
Hadmvszet fejldse a XIX. szzad msodik felben
2007.10.10. 13:36
Az sszellts igyekszik bemutatni az ipari forradalom hatst a hadgs fejldsre, a korban jtszd legfontosabb hbork tapasztalatait, s a katonai elmlet vltozst
Hadmvszet fejldse a XIX. szzad msodik felben
Az ipari forradalom eredmnyei s hatsa a hadmvszetre.
A XIX. szzad els felben Nyugat-Eurpban ltalnoss vlt a tks termelsi md, kibontakozott az ipari forradalom. Az ipari forradalom eredmnyeknt fontos technikai vltozsok trtntek a kohszatban, a fmfeldolgozsban, nagy lendletet vett a gpgyrts, megszilrdult a gpi nagyipar. A fa s a vas vgrvnyesen tadta helyt az aclnak. Az ipar nvekv energia szksglett j energiaforrsok elgtettk ki. Klnsen az elektromossg terjedt gyorsan. A robbanmotor feltallsa jabb lkst adott a kibontakozsnak. A mezgazdasg is rohamosan fejldtt. Fokozatosan gyorsult a gpek, a gzeke, a kultivtor, a vet-, arat- s csplgpek elterjedse. Megindult a kemizls, nvekedet a vetsterlet s a nvnyek termshozama, jobb llatfajtkat tenysztettek. Mindez a termels jelents nvekedst eredmnyezte, ami demogrfiai robbanst idzett el. A gzgp alkalmazsa nyomn ugrsszeren fejldtt a szllts. A szzad vgre Eurpt behlztk a vastvonalak. A vasti szllts jelentsen megnvelte a hadseregek mozgsi, manverezsi s elltsi lehetsgt.
Az ipari forradalom ugrsszer fejldst hozott a haditechnikban is. A szzad kzepn elterjedt fegyvereket csakhamar felvltottk a htultlt, vontcsv, gyts puskk. Ezek kzl legjelentsebbek a porosz Dreyse s a francia Chssepot voltak. Az elbbi ltvolsga 700, az utbbi 1300-1500m tzgyorsasguk 5-12 lvs/perc volt. A gyrfst lpor feltallsa elvezetett a tltnytras ntlt, kisebb rmret flautomata puskk, majd a gppuskk elterjedshez. A tzr technika is gyorsan fejldtt, 1850-ben mg az elltlt bronz- s rzgyk 1000m-es ltvolsggal alkottk a lvegek tbbsgt. A szzad vgre elterjedtek a huzagolt, htultlt, gyorstzel lvegek, melyek 2-11 lvs/perc tzgyorsasggal s 3-3,5km-es ltvolsggal rendelkeztek. Megjelentek az aknavetk (1-1,5km) s a nehzlvegek (6-11km) is. A gyorstzel lvegeket optikai irnyzkkal s robbanlvedkkel lttk el. A tvr s a tvbeszl, az sszekttets j tvlatait nyitotta meg. Megknnytette a vezetst, lehetv tette az nll irnyokban tevkenyked seregtestek folyamatos irnytst, egyttmkdst. A nagy mennyisg fegyvert ellltani kpes gpi nagyipar ltrejtte, a mezgazdasgi termels felfutsa s az azt kvet demogrfiai hullm megteremtette a millis tmeghadseregek kialakulsnak feltteleit.
Eurpa fbb llamaiban bevezettk az ltalnos hadktelezettsget, a hadseregek bkeltszma elrte a tbb szzezer ft, amelyet hbor esetn tbb milli kikpzett tartalkossal egsztettek ki. A hadseregekben tovbb tkletestettk a szzad els felben meghonosodott hrmas, ngyes szervezsi rendszert, vagy a kett kombincijt. A hadtest szervezeti keretei llandsultak s ltalnoss vltak. A fegyvernemek kzl a gyalogsg szerepe tovbb fokozdott, mert a tz ereje jelentsen megntt, mozgkonysgt pedig a vasti szllts szmotteven megemelte. A gyorstzel lvegek s a sorozatlv fegyverek elterjedse, mr ekkor elre vettette a lovassg szerepnek vrhat cskkenst. A klnbz lvegek hattvolsgnak s rombol hatsnak ugrsszer emelkedse viszont mr jelezte, hogy a tzrsg a siker kivvsnak egyre inkbb meghatroz fegyvernemm vlt. A tmeghadseregek elterjedse s a haditechnika rohamos fejldse szksgess tette a mszaki, hrad- s ellt csapatok kln egysgekbe, alegysgekbe val szervezst s rendszerestst a hadtestek, hadosztlyok, ezredek llomnyban
A fejldssel prhuzamosan egyre bonyolultabb vlt a hadseregek vezetse is. A hadvezr egymaga nemcsak hborban, de mr bkben sem volt kpes a sokoldal feladattal megbirkzni. A krlmnyek megkveteltk egy olyan nll szerv ltrehozst, amely bkben s hborban egyarnt kpes a millis tmeghadseregek szervezsi, kikpzsi, mozgstsi, alkalmazsi s elltsi problmit megoldani. gy alakultak ki- hossz trtnelmi fejlds eredmnyeknt- a XIX. szzad msodik felnek elejn a mai rtelemben vett trzsek, illetve vezrkarok.
Hadmvszet a korban lezajlott fontosabb hborkban
Az j tpus fegyverek megnvekedett lehetsgei s a vltozst kvetni nem tud hadmvszeti elvek csakhamar ellentmondsba kerltek, melynek els jelei az szak-amarikai polgrhborban (1861-65) mutatkoztak meg. 1863-ban Gettysburg mellett a dliek hrom kilomter szlessgben 150 lveg elkszt tze utn az ttrs kiknyszertse rdekben 15000 katont indtottak szuronyrohamra, de az szakiak lvegeinek s az 1000m hatsos ltvolsggal rendelkez Springfield-puskik sszefogott tzben a roham percek alatt sszeomlott. A zrt oszlopokkal megismtelt rohamok 10 ezer halottat s sebesltet kveteltek minden eredmny nlkl. A jl szervezett tz vget vetett a zrt oszlopok tmegrohamainak. Ms megoldsra volt szksg: cskkenteni kellett a tmad harcrend sebezhetsgt, meg kellett bontani a tl nagy clpontot, mutat oszlopokat s megoldani a vd tzfegyvereinek lefogst. Kialakult a laza lnc alakzat, s kisebb, szzad erej oszlopok kombincijra pl j harcrend.
A vltozs szksgszersgt kezdetben, Eurpban nem ismertk fel, de az 1866-os porosz-osztrk hbor itt is vget vetett az oszlopharcszatnak. Ezt bizonytotta az 1866. jlius3-n lezajlott kniggratz-sadowai tkzet. A rsztvev erk kzel egyenlk voltak (poroszok: 221000 f s 924 lveg, osztrkok: 215000f 770 lveg). Az tkzet sorst a porosz htultlt Dreyse puskk dntttk el, melyek tzgyorsasgban s ltvolsgban is lnyegesen fellmltk az osztrk elltlt Lorenz puskkat. Az osztrk zrt tmegek szuronyrohama megtrt a htultlt fegyverek tzben. Az 1. hadtest pl. Hsz perc alatt 10 ezer halottat hagyott a harcmezn. Az tkzet tletet mondott nemcsak a zrt nagy clpontot mutat harcrend, hanem az elltlt fegyver fltt is. Klns figyelmet rdemel a vasti szllts: a felvonuls s a sztbontakozs mindssze hrom htig tartott. A poroszok ez id alatt 197 ezer katont, 50 ezer lovat, s ezek teljes fegyverzett s felszerelst szlltottk a dli hatrra. Ez vast nlkl elkpzelhetetlen lett volna.
A hadmvszetben gykeres fordulatot indtott el az 1870-71. vi porosz-franci hbor. E hborban Poroszorszg a nmet egysg teljes megteremtsrt, Franciaorszg pedig megakadlyozsrt kzdtt. A hbor kezdetre a poroszok 484 ezer ft s 1584 lveget, a francik 300 ezer katont s 900 lveget vonultattak fel, ezen tl mindkt fl tbb szzezer kikpzett tartalkossal rendelkezett. A felek hadszati tervei eltrtek a szzad eleji sszpontostsi elvektl. Mg Napleon tkzetei nhny ngyzetkilomteren zajlottak le, Helmuth von Moltke (1800-1891 tbornagy a porosz vezrkar fnke) hadseregei 140, a francik 200km szles arcvonalon bontakoztak szt. Felismertk, hogy a tbb szzezres hadseregek mkdshez trre van szksg. A porosz erk augusztus3-n kt irnyban kezdtk meg elretrsket- Tbb sikeres tkzet utn a hnap vgre a francia seregeket Metznl s Sedannl krlzrtk, majd ez utbbi szeptember2-n, az elbbi oktber28-n kapitullt. Alig egy hnap alatt a felek tz jelents tkzetet vvtak. A poroszok tbb mint 250 ezer ellensges katont kertettek be, s ezzel gyakorlatilag Franciaorszg elvesztette regulris haderejt. Korbban a hasonl esetek a gyzelmet jelentettk. Most viszont szeptember4-n Prizsban kztrsasgi kormny alakult, mely vllalkozott a hbor folytatsra. A fegyver- s lszergyrak fokozott temben dolgoztak, a vast biztostotta a gyors szlltst, utnptlst. Tovbbi 300 ezer ember behvsra s felszerelsre volt lehetsg. A htorszg teht ptolta az els vesztesgeket. A hbor fbb jellemzi, s a felek ltal felvonultatott erk-eszkzk szma messze fell mlt minden addigit.
Moltke seregei a hatrtl Sedanig 350km-t nyomultak elre, a harctevkenysgek terlete teht szlessgben s mlysgben tbbszrsre nvekedett. A hadvezrek az erk-eszkzk hadszati szttagolsra trekedtek, megrizve a slykpzst. Mindez megkvetelte a szleskr manverezst. A hadszntr kiszlesedse nehz feladat el lltotta a vezetst. Moltke hreszkzk hinyban kptelen volt a hadseregek folyamatos vezetsre, ezek az elre meghatrozott terletig jformn nllan,- mint kiltt nyilak- tevkenykedtek. A haditevkenysg trbeli kiterjedshez a vast is, mely lehetv tette a nagy katonatmegek szlltst, gyors sszpontostst s az anyagi eszkzk utnptlst. A hborban megvltozott az tkzetek helye s szerepe is, ezek nem egy ponton keletkeztek, hanem sztszrtan, egyms utn vagy egyms mellett, egy idben tbb ponton is. Ez vezetett el a hadmvelet kialakulshoz, mely alatt a kzs elgondols alapjn egy meghatrozott cl elrsre, egyms utn vagy egy idben vgrehajtott tbb tkzet sszessgt rtettk. Az tkzetek ugyanakkor elhzd tzcsapsokk alakultak t, a vd fl nem vrta be a teljes sztveretst, hanem visszavonult, majd htsbb terepszakaszon jabb tkzetre knyszerttette a tmadt. A fegyveres kzdelem teht nem egyhelyben folyt, mlysge is kintt a harcszat kereteibl. A hadtest, mint nll ktelk a hadmveleti feladatok elltsra kevsnek bizonyult, ezrt megjelentek az un. tbori hadseregek.
Az ellensgre val rhats feszkzv- az emberi izomer helyett- vgrvnyesen a tz vlt. A vesztesgek 90%-t mr lfegyverek okoztk. A hadmvszet a tzfegyverekkel val pusztts korszakba lpett. Ezzel egytt kialakult –a vezets akarata ellenre- a csatrlnc harcrend, melyet a harcosok az ellensg tzhatsnak cskkentsre rendszerint futlpsben vettek fel. A puskatzben a zrt rend megsznt s j mozgs nemek keletkeztek, a futs, szkells s a kszs.
Katonai elmletek a XIX. szzad msodik felben
A trsadalom gazdasgi, politikai viszonyai alakulsnak, a termels megnvekedsnek s a tmeghadsereg elterjedsnek hatsra gykeres vltozsok trtntek a hadmvszetben. Nmetorszg nemcsak a haditechnika fejlesztsben, hanem a hadtudomnyban is maga mg utastotta a szzad elejn mg vezet francia s orosz katonai iskolt. A hbork j jelensgeit elsk kztt a nmet katonai teoretikusok –Moltke, Schlichting, Schlieffen s msok –ismertk fel, akik a jv hborjnak jellegt klnbz mdon hatroztk meg. Valamennyien felismertk azonban a tmeghadseregek jelentsgt. Egyesek gy vltk –mint pl. Moltke -, hogy a hbor vekig tarthat, hiszen a rszt vev hatalmas tmegek miatt a gyzelmet egy-kt hadjratban mr nem lehet kivvni. A tbbsg azonban a tmeghadsereg s az j, puszttbb tzfegyverek megjelenst gy rtkelte, hogy a hbor minden vonatkozsban kegyetlenebb lesz, ezrt nem tarthat hossz ideig. Tovbbra is jelents szerepet tulajdontottak a dnt csatnak, melyet hadjrat keretben tartottak clszernek. Hadjrat alatt rtettk az egysges elgondols alapjn indtott haditevkenysgek sszessgt, amelyek hadszati clok elrshez vezettek. A hbor kezdetn indtott hadjrat cscspontjnak a dnt csatt tekintettk, amelyben a ferk tkztek meg, kimeneteltl a vgs gyzelem elrst remltk. Nem vettk kellen figyelembe azt a tnyt, hogy a felvonultatott millis hadseregeket, nem lehet egy ponton sszpontostani, a harcmez szksgszeren tbb szz kilomterre nvekedett. Ilyen krlmnyek kztt pedig s gyzelem egy dnt csatban vagy hadmveletben nem vvhat ki.
Helmuth Karl von Moltke tborszernagy az osztrk-porosz s a porosz-francia hbor gyztese. Clausewitz tantvnynak, tartotta magt, de nem volt teoretikus, megmaradt vezrkari fnknek. Tevkenysge sszeforrt a porosz vezrkar kialakulsval, melyet kt rszre osztott. Az un. nagy vezrkarra, ami a hbor egszvel foglalkoz csoport volt. Feladat krbe tartozott a katonai elmletek kialaktsa, a hbor elksztse, a hadszati tervek kidolgozsa, a fegyveres erk hadszati vezetse. A csapatvezrkar feladata a csapatok kikpzsnek irnytsa, hborban a csapatvezets s az egysgek elltsval kapcsolatos gyek intzse volt. Moltke a hbort Clausewitztl eltren nem a politika folytatsnak, hanem rk jelensgnek tekintette. Az volt a vlemnye, hogy a politika csak a hbor megkezdst idzi el, s cljt hatrozza meg, a harccselekmnyek kezdetvel a hbor menetnek tovbbi irnytsa a katonai vezets kezbe kell, hogy kerljn. Mint rta: „A politiknak a hadmveletbe nem szabad beleszlnia”.
A kor kimagasl katonai szakrja Schlichting Sigismund von Wilhelm (1828-1909) nmet tbornok volt. Clausewitzhez hasonlan a fejldst dialaktikusan szemllte. Trtnelmi rdeme abban van, hogy a XIX. szzad hadmvszett elemezve bebizonytotta a fejldst. A hadszatrl azt tartotta, hogy vltoz tudomny, mely a kor viszonyaitl, a hadvisels eszkzeitl s az llam politikai rendszertl fgg. A hadmvszet vltozst a kultra, a vast s a mutak hlzatnak fejldsbl, a tvbeszl megjelensbl, a fegyverek tkletesedsbl s az ltalnos hadktelezettsg bevezetsbl vezette le. A fejlds valdi alapjt a termel erk vltozst nem ismerte fel. A hbork tapasztalatai alapjn megklnbztette a hadmveletet az tkzettl s az tkzetet a harctl. Felismerte, hogy fegyveres kzdelem mretei kinttek a harcszat kereteibl, s kialakult a hadmveleti mlysg. Nagy rdeme a tallkozharc elmletnek kidolgozsa, melyet megklnbztetett a tmadstl.
A korszak legfontosabb hadmvszeti tapasztalatai
A XIX. szzad msodik felben az ipari forradalom gyzelme nemcsak a kapitalizmus gazdasgi s politikai arculatt alaktotta t, hanem a hadsereg s a hadvisels anyagi-technikai bzist is. A haditechnikban a lfegyverek s a tzrsg ugrsszer fejldsvel a hadmvszet a tzfegyverekkel val pusztts korszakba lpett. A nehzipar, a gpgyrts, a vast, a mezgazdasg s a npessg gyors nvekedse a hbork megvvsnak j feltteleit teremtettk meg. A htorszg elkerlhetetlenl a hbor anyagi bzisv vlt. ltalnosan elterjedtek az lland szervezet tmeghadseregek, amelyeknek f fegyverneme a gyalogsg maradt, de egyre nagyobb szerepet kapott a tzrsg. A lovassg szerepe fokozatosan cskkent, ugyanakkor a szakcsapatok (feldert, mszaki, hrad stb.) s ellt szervezetek (szllt, egszsggyi stb.) eredmnyes tevkenysge a siker elengedhetetlen felttelv vlt.
A korszak hborinak f sajtossga, hogy a fegyveres tevkenysg terletnek szlessge s mlysge- a napleoni korhoz viszonytva –tbbszrsre nvekedett. A gyzelmet mr nem lehetett egy dnt csatban kivvni, a hadszati cl elrshez tkzetek sorozatra volt szksg. Meghosszabbodott a harctevkenysg idtartama, megszletett a hadmvelet s hatrozottabb vlt a manverezs. Elterjedt s ltalnoss vlt az irnyokban mkd hadseregek tevkenysge els temnek (kzelebbi feladatnak) elzetes megtervezse. A tovbbiakban csupn elrend clt hatroztak meg szmukra, mert a hadszati vezets technikai eszkzk hinyban mkdsk folyamatos befolysolsra kptelen volt. Kialakultak illetve tovbb fejldtek a hadszati vezets fels szervei (nagy vezrkar), valamint a csapatvezets feladatait ellt, fegyvernemi s szaktiszteket is magukba foglal trzsek.
A harcszatban is megfigyelhet nhny alapvet vltozs. Az ellensg puszttsnak feszkzv a gyalogsglfegyvereinek s a tzrsg lvegeinek sszpontostott tze vlt. Ez egyrszt tovbb erstette a harc sszfegyvernemi jellegt, msrszt kiknyszerttette a csatrlnc harcrend kialaktst. Az tkzet kintte a harcszat kereteit, hiszen a vd felet egyetlen rohammal mr nem lehetett megsemmisteni, mert eri kivonsa utn htsbb terepszakaszon kpes volt a vdelmet jjszervezni, ezzel a tmadt jabb tkzetre knyszerttette, teht a hadmveleti mlysg fogalma kezdett kibontakozni. A hadtest, mint nll ktelk mr kevsnek bizonyult a meg nvekedett mlysg feladatok vgrehajtsra, ezrt magasabb szint ktelket kellett ltrehozni. Ez a seregtest az un. tbori hadsereg lett, mely a szzad vgre ltalnosan elterjedt.
| |