szantomihaly
szantomihaly
Menü
     
E.mail címem

szanto.mihaly@zmne.hu

     
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
     
Hírlevél hallgatóimnak
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
     
A Magyar Honvédség a kiegyezés után
     
MH 1867-től
     
A Magyar Királyi Honvédség második világháborúban
A Magyar Királyi Honvédség második világháborúban : 4./IV.Hadűveletek Magyarország területének megtartásáért

4./IV.Hadűveletek Magyarország területének megtartásáért

  2007.01.26. 18:02

Az utólsó rész a balatoni német-magyar ellentámadást, és az ország egészének szovjetek általi bírtokba vételét tárgyalja. IV. rész

A második világháború utolsó német támadása a Dunántúlon (1945. 03. 06.¾23.)

A Dunántúl a Német Birodalom szempontjából igen fontos hadászati térséggé lépett elő. Ennek okai német szempontból igen egyértelműek voltak. Magyarország még jelentős emberi és anyagi forrásokkal rendelkezett. Különösen az élőerő, az olaj, a bauxit és a hadiipari kapacitás volt elsőrendű a háború továbbfolytatása szempontjából. Ezen kívül Hitlernek volt egy olyan feltételezése, hogy a főhadszíntéren a szövetségesek egymás ellen fognak fordulni. A német hadsereg visszahúzódva Németország hegyes körzeteibe, az „Alpesi erődbe” kivárja a felek kimerülését, majd feltöltés és erőgyűjtés után akcióba lépve végleg leszámol ellenfeleivel. Ehhez egy nagy támadást készített elő azzal a céllal, hogy a szovjet csapatokat visszaszorítsa a Duna bal partjára, és ott megszilárdítsa a természetes akadályra támaszkodó védelmet. A „Tavaszi ébredés” fedőnevű ellentámadáshoz a dunántúli csoportosítást az Ardennekből kivont és feltöltés alatt álló 6. SS-páncéloshadsereggel tervezték megerősíteni. A hadműveletet igen gondosan és nagy titoktartás közepette készítették elő. A 6. SS-páncéloshadsereg átcsoportosítása mégsem maradt titokban. A meglepés elmaradásáért a németek elsősorban önmagukat okolhatták. Ugyanis a 6. SS-páncéloshadsereg két hadosztályát már februárban ütközetbe vetették a Garam völgyében, a szovjet hídfő felszámolása céljából. Így amikor a szövetségesek figyelmeztették a főhadiszállást a nagy volumenű átcsoportosításról, az már nem volt ismeretlen a szovjetvezetés előtt.

A 2. és a 3. Ukrán Front már a német felmentési kísérletek elhárítása alatt megkezdte a bécsi támadó hadművelet előkészítését. A február17-i direktíva értelmében a 2. Ukrán Frontnak a főcsapást a Dunától északra elhelyezkedő csapatainak kellett mérniük Érsekújvár¾Znojmo irányába. A hadművelet 20. napjára célként Brno elfoglalását határozták meg. Ezt követően a balszárnyon, a Dunától délre elhelyezkedő 46. hadseregnek csatlakoznia kellett a 3. Ukrán Front támadó hadműveletéhez. A 3. Ukrán Front feladata volt, hogy a Balatontól északra mérjen csapást a Dunántúlon elhelyezkedő német-magyar erők főcsoportosítására, és délről kerülje meg Bécset. A támadó hadművelet előkészítése alig kezdődött meg, amikor február17-én a 2. Ukrán Front jól előkészített garami hídfőjét teljesen váratlanul, a már említett német támadás rövid idő alatt elsöpörte. A front felderítői a hídfő feladása után megállapították, hogy a támadásban a 6. SS-páncéloshadsereghez tartozó kötelékek is részt vettek. A főhadiszállás az új helyzetre való tekintettel módosította korábbi direktíváját. Mindkét frontot védelemre rendelte, de a bécsi támadó hadművelet előkészítését nem állította le.

A 2. Ukrán Front főerői a Garam bal partján, míg a 46. hadserege a Dunától délre Esztergom és Gánt között ment át védelembe úgy, hogy támadó csoportosítását megtartotta. A Front hadműveleti felépítésében csak annyi változás állt be, hogy megkezdték a 6. gárda-harckocsihadsereg átcsoportosítását a dunai hídfőbe. A 2. Ukrán Front jobb szárnyán lévő 4. gárdahadsereg Gánt¾Seregélyes vonalában helyezkedett el. Fő feladata a védekező csoportosítás jobb szárnyának fedezése, a budapesti irány lezárása, majd a támadó hadműveletben való aktív részvétel volt. A védelmi csoportosítás fő erejét a Velencei-tó és a Balaton között a 26. és a 27. hadseregek képezték, kétlépcsős hadműveleti felépítésben. Feladatuk a német támadás feltartóztatása volt. Velük a főhadiszállás a támadó hadműveletekben nem számolt.

A front bal szárnyán, a Balaton és a Dráva között, az 57. szovjet, az 1. bolgár és a 3. jugoszláv hadsereg részei helyezkedtek el. Fő feladatuk a déli szárny szilárd biztosítása volt, majd a támadó hadműveletben kisegítő csapás mérése Nagykanizsa¾Dél-Ausztria irányába. A támadó csoportosítás fő ütőerejét Budapest délnyugaton a 6. gárda-harckocsihadsereg és a Duna-Tisza közén összevont 9. gárdahadsereg képezte. Ezen erőket és a harckocsi-gépesített csoportok zömét tilos volt a védelmi hadművelet során alkalmazni. A szovjetvezetés első ütemben a védelmi feladatra kijelölt hadseregeket töltötte fel és erősítette meg. A 3. Ukrán Front főerőkifejtését Gánt és a Balaton között összpontosította. Az első lépcsőben a 4. gárda- és a 26. hadsereg, a második lépcsőben a 27. hadsereg helyezkedett el. A védelmi sáv mélysége a hídfő egyenlőtlen kiterjedése miatt igen eltérő volt, de a terepszakaszok berendezése a teljes mélységet átfogta. A védőövek kiépítésénél a kurszki tapasztalatokat is felhasználták. Hadseregenként kiépítettek három védőövet, övenként 5-6 árokkal és számos reteszállást, illetve több közbeeső ellenállási terepszakaszt. A peremvonal előtt és a védőövek között műszaki zárakat létesítettek. A legveszélyesebb irányokban harckocsi aknából 2700, gyalogsági aknából 2500 darabot telepítettek arcvonal-kilométerenként. A páncélelhárítást is gondosan megtervezték. Századonként páncélelhárító támpontokat, zászlóaljanként páncélelhárító csomópontokat, ezredenként és hadosztályonként páncélelhárító körleteket rendeztek be. A páncéltörő eszközök sűrűsége, beleértve a mobil erőket is elérte a 100-120 darabot arcvonal-kilométerenként. A harckocsi- és a gépesített hadtesteket szétosztották a lövészhadosztályok között. Megtiltották, hogy ellenlökéseket, ellencsapásokat hajtassanak velük végre. A védelem szilárdsága és az erők-eszközök megóvása érdekében a páncélelhárító körletekbe, védelmi terepszakaszokba is beosztották őket. A 3. Ukrán Front ezen erőkön kívül számíthatott még a 2. Ukrán Front tartalékaira és az 5. légi hadsereg támogatására is. A hídfőharcok folyamatos anyagi biztosítása érdekében a Dunán több ideiglenes átkelőhelyet építettek, többek között két 16 tonnás és egy 10 tonnás úszóhidat, két kompátkelőhelyet, egyenként 16 db 40 tonnás komppal. Az üzemanyag átszállításához csővezetéket, a lőszer pótlása érdekében pedig drótkötélpályákat építettek ki.

A szovjet csapatokkal szemben Esztergom és Gánt között az „Amaiser” hadtestcsoport (a VIII. magyar gyalog- és az 1. német lovas hadtest 49 gyalogzászlóalja 46 harckocsival, 39 rohamlöveggel, 14 páncélvadásszal és 50 üteggel) volt védőállásban. Tőle délre Gánt és Dinnyés között a IV. SS-páncéloshadtest rendezkedett be védelemre. Fő feladata az volt, hogy biztosítsa a támadó csoportosítás bal szárnyát egy esetleges szovjet ellencsapással szemben. Állományába ekkor 30 gyalogzászlóalj, 52 harckocsi, 24 rohamlöveg, 12 páncélvadász és 27 tüzérüteg tartozott. A támadó csoportosítás balszárnyát a Sárvíz-csatornától északra a III. páncélos hadtest (89 harckocsi, 13 rohamlöveg, 24 páncélvadász és 27 tüzérüteg) míg a jobbszárnyát, a Sárvíz-csatorna és a Balaton között a 6. SS-páncéloshadsereg (81 500 fő, 303 harckocsi, 132 rohamlöveg, 66 páncélvadász) képezte. A támadó csoportosítás második lépcsőjében (tartalékában) a 23. páncéloshadosztály (23 harckocsi, 11 rohamlöveg és 11 páncélvadász) összpontosult. A csapásmérő erő jobbszárnyát, Mezőszentgyörgy és Balatonvilágos között az 1. lovas hadtest (8 zászlóalj, 10 lovas osztály, 4 harckocsi, 19 rohamlöveg, 39 páncélvadász, 13 üteg) biztosította. Ez az erő jelentős erőfölényt jelentett a támadás kezdetén a Velencei-tó és a Balaton között védekező szovjet csapatokkal szemben. Az erőfölény azonban viszonylagos és csak átmeneti volt. Ugyanis a térség valamennyi kötelékét figyelembe véve a szovjet csapatok voltak fölényben.

A német támadás, figyelem-elterelő céllal az arcvonal déli szárnyán indult meg először. Az 1945. március6-ára virradó éjjel (2-2 gyaloghadosztály) a németek Donji Miholjac és Valpovo körzetében váratlanul átkeltek a Dráván és reggelre már két, egyenként 10 kilométer széles és 3-4 kilométer mély hídfőt alakítottak ki. Ez a hadműveleti megoldás igen kedvezőtlen helyzetet teremtett az 57. hadsereg számára, mert veszélybe kerültek az utánpótlás útvonalai, sőt az egész dunántúli hídfő. Az 57. hadsereg-parancsnokának végül is sikerült a két beékelődést lokalizálnia, amihez jelentős támogatást kapott a 3. Ukrán Fronttól.

A főirányban március6-án a kora reggeli órákban indultak meg a német csapatok annak ellenére, hogy a 6. SS-páncéloshadsereg két legütőképesebb páncéloshadosztálya a rossz útviszonyok miatt még nem érkezett meg. A csoportosítás jobbszárnyán támadó III. páncélos hadtest 60 perces tüzérségi előkészítés után rést ütött a 26. hadsereg első lépcsőjében védő 1. gárda-megerődített körlet és a 30. lövészhadtest csatlakozásán. A hadtest erői áttörték az első két állást, de támadásuk a délutáni órákban a fővédőöv harmadik állása előtt ideiglenesen elakadt. A frontparancsnok ugyanis ide irányított egy lövészhadtestet (a 27. hadseregből) a második védőövbe pedig 3 páncéltörő tüzérezredet, két áttörő tüzérhadosztályt (160 löveget), valamint a 18. harckocsi hadtest két dandárát. Március7-én a III. páncélos hadtest Seregélyes térségében felújította a támadást. A település körül 3 napon át igen heves harcok dúltak, szinte szünet nélkül. A fővédőöv áttörése 10-ére befejeződött, de a támadás a második védőöv előtt újból elakadt. Tolbuhin marsall itt újabb friss erőket vetett be, többek között a 23. harckocsi- és az 1. gárda-gépesített hadtestet. A németeknek ennek ellenére 11-én délre sikerült a második védőövet is áttörniük és kijutniuk a hadsereg védőöv peremvonala elé. Március12 és 15 között a németek számtalan támadást indítottak, a Velencei-tó és Pusztaszabolcs között, hogy áttörjék a szovjet tartalékok védőövét. Ezek a próbálkozások azonban nem hoztak átütő sikert, így ezen a szakaszon 15-én leállították a támadást.

A 6. SS-páncéloshadsereg II. páncélos hadteste (2. SS „Das Reich”- és a 9. SS „Hohenstaufen” páncélos-, valamint a 44. gránátos hadosztály, összesen: 37 ezer fő, 73 harckocsi, 39 rohamlöveg és 52 páncélvadász) nagy késéssel, március6-án 15 óra után indította meg támadását Aba általános irányába. A hadtest első lépcsőjében támadó 9. SS-páncéloshadosztály és a 44. gránátos-hadosztály 7-én reggelre a székesfehérvári vasútvonal és a Sárvíz között áttörte a szovjet védelem fővédőövét és felzárkózott a második védőövre. A hadtestparancsnok március8-án előrevonta a 2. SS páncélos-hadosztályt, hogy a támadás ütemét fokozza és befejezze a szovjet védelem áttörését. Erre az időre azonban a szovjet védelem jelentősen megerősödött. A páncélos hadtest erőinek a főcsapási irányok többszöri megváltoztatása után sikerült ugyan a második védőövet áttörniük, de Sárkeresztúrt már képtelenek voltak elfoglalni. A németek március10¾15-e között számtalan rohamot indítottak a település elfoglalására, nem egyszer sikerrel, de a védők minden esetben kiverték őket. A hadtestnél március15-én végleg leállították az eredményt nem hozó támadásokat és az elért területeken elrendelték a védelembe való átmenetet.

A hadsereg jobb szárnyán támadó I. SS-páncéloshadtestet (1. SS „Liebstandarte Adolf Hitler”, a 12. SS „Hitlerjugend” páncéloshadosztály és a hadtest páncélgránátos erői; 36 ezer fő, 61 harckocsi, 28 rohamlöveg és 14 páncélvadász) már a 04 óra 45 perckor elkezdett tüzérségi előkészítés után megindította támadását a szovjet 30. és a 135. lövészhadtestek ellen. Az erős szovjet páncélelhárító tűz miatt a nap végére csak az első állást sikerült elfoglalni és kijutni Kálóz térségében a második álláshoz. Március7-én egész nap a második állásban dúlt a harc és csak estére sikerült az itt védekező szovjet erők védelmét áttörni. A siker kifejlesztése érdekében itt vetették ütközetbe a 6. SS-páncéloshadsereg második lépcsőjét, a 23. páncéloshadosztályt. Ennek eredményeként 9-én sikerült áttörni a második védőövet és felzárkózni a hadseregtartalékok védőövére.

A Simontornyától északnyugatra húzódó védelmi vonaluk megerősítésére a szovjetek egy lövészhadtestet, két rohamlövegdandárt és két páncéltörő tüzérezredet csoportosítottak át. A németek 9-étől meg-megújuló rohamokkal keresték a védelem gyenge pontját, hogy a támadást valamilyen irányba ki tudják fejleszteni. A szovjet védelem azonban áttörhetetlennek bizonyult. Március12-én az I. SS-páncéloshadtest egy harccsoportjának Simontornyától nyugatra még sikerült átkelnie a Sió-csatornán, de hídfőjét már nem tudta kibővíteni. A támadás március14-én a hadtest egész arcvonalán kifulladt.

Az 1. lovas hadtest a 6. SS-páncéloshadsereg jobb szárnyát fedezte. Mezőszentgyörgy és Balatonvilágos között indított támadása az erős műszaki zárak miatt lassan bontakozott ki. A 3. lovashadosztály például 8-án egész nap állva maradt, mert utászszázada csak 9-én reggelre tudta a közel ezer aknát felszedni és átjárót nyitni Enyingtől délnyugatra húzódó második állás előtt. A hadtestnek ezt követően sikerült a 104. lövészhadtest védelmét áttörnie és Pusztaszentmihályfa térségében megközelíteni a Sió-csatornát. Közben Enying térségében is igen kemény harcok bontakoztak ki a 2. lovashadosztály és a 93. szovjet lövészhadosztály között. Mivel a lovashadosztály képtelen volt a települést elfoglalni, márciu 8-án állományába utalták a 25. felderítő-zászlóaljat, a 20. rohamtüzér osztályt (15 „Herzer” rohamlöveg) és a 153. sorozatvető osztály két ütegét. A német-magyar csapatok csak kétnapos kemény harcok után tudták megtörni a szovjet védők ellenállását. Március10-én végül is a 25. magyar gyalogezrednek sikerült betörnie a településre, amelyet közel egynapos véres utcaharcokkal vett birtokba. Enying elfoglalása után az I. lovas hadtest fő célkitűzése az volt, hogy a Sió-csatornán való átkelés után Ádánd és Szabadhídvég között hídfőt alakítson ki, amelyből csapást tud mérni az 57. hadsereg északi szárnyára, hogy segítse a 2. páncélos hadsereg Kaposvár irányú támadását. Március13-án reggel sikerült egy 3 km széles és 2 km mély hídfőt kialakítani. Ide vonták össze az I. lovas hadtest főerőit, miután az arcvonal fedezését a 25. magyar hadosztály átvette. A szovjetek azonnal támadást indítottak a magyar csapatok szárnyai ellen, de azokat a hadosztály erői rendre visszaverték, sőt a 26. gyalogezred ellentámadásba ment át. Áttörte a 93. lövészhadosztály védelmét és megközelítette Siófok északkeleti szegélyét. Itt, és a hídfőben folyó harcok azonban már nem hoztak különösebb eredményt, az arcvonal 14-étől megmerevedett. 1945. március15-én estére a 6. SS páncélos-hadsereg és az I. lovas hadtest erői mindenütt védelembe mentek át a Sárosdtól Simontornyán át Siófokig húzódó arcvonalon. A 6. SS. Páncélos hadsereg veszteségei (német adatok): meghalt és eltűnt 53 tiszt és 1538 katona; megsebesült 154 tiszt és 4174 katona; megsemmisült 117 páncélos eszköz (harckocsi, rohamlöveg, páncélvadász stb). Bevethető állapotban maradt 98 harckocsi, 105 rohamlöveg ill. páncélvadász és 594 lövészpáncélos. A szovjetek vesztesége (német adatok): hadifogoly 510 fő; halott 2138 fő. Megsemmisült: 105 harckocsi és rohamlöveg; 307 páncéltörő ágyú; 13 egyéb löveg, zsákmány: 12 harckocsi.

A kisegítő irányban a Balatontól délre a 2. páncélos hadsereg és a „F” Hadseregcsoport XCI. hadtest erői igyekeztek minél jelentősebb szovjet erőket lekötni. Mint arról már korábban szó volt az „F” Hadseregcsoporthoz tartozó hadtest átkelt a Dráván és két hídfőt alakított ki, s azt egészen március20-ig meg is tartotta. A két hétig tartó hídfőharcok csak azt követően értek véget, miután a németek megkezdték erőik kivonását. A 2. páncélos hadsereg a XXII. hegyi- és a LXVIII. gyaloghadtestekből állt. A XXII. hadtestnek az volt a feladata, hogy Kéthely, Marcali térségéből törje át az 57. hadsereg erőinek védelmét és találkozzon a Sió-csatornán létesített hídfőből délnyugat irányban támadó I. lovas hadtesttel. A LXVIII. hadtest főcsapását Kaposvár irányában tervezte mérni azzal a céllal, hogy a Dombóvár, illetve Pécs irányokban előretörve kijusson a Dunához. A déliszárnyon lévő erőknek elsődleges feladata az erőlekötés volt. A XXII. Hegyi hadtest március6-án támadást indított a Mesztegnyő, Szenyér között védekező 73. szovjet lövészhadosztály ellen. A reggeli órákban betört ugyan a fővédőöv harmadik állásáig, de ott támadása kifulladt. Körülbelül 5 órás harc után a hadtest védelembe ment át. Itt a harcok egészen 14-éig szüneteltek, mivel a 2. páncélos hadsereg parancsnoka főerőkifejtését Nagybajom, Kaposvár irányában összpontosította. A Nagybajom térségében harcoló LXVIII. gyaloghadtest a Kaposvár felé vezető műút mentén kívánt előretörni, de kísérletei nem jártak sikerrel. Március7-én a főcsapást Nagybajomtól DK-re helyezték át, hogy a műutat védő erők hátába kerüljenek. A délkeleti irányban kibontakozó támadás már sikeresebb volt. Estére sikerült a fővédőövet áttörni, de a 211. lövészezred és a 32. gépesített dandár ellenlökése a további térnyerést megakadályozta. Március8-án súlyos harcok bontakoztak ki Jákó térségében, aminek következtében a szovjetek feladták a települést. Egynapos szünet után március10-én a németek felújították a támadást. A főcsapást délebbre helyezve betörtek a Jákó, Nagykorpád között védő 12. bolgár gyaloghadosztály védelmébe és bekerítették a csatlakozást biztosító 960. szovjet lövészezredet. A harcok 14-éig dúltak váltakozó sikerrel, míg a német támadás ki nem fulladt. A 2. páncélos hadsereg parancsnoka a főcsapást március14-én visszahelyezte a XXII. Hegyi hadtest sávjába. A 16. SS-páncélgránátos- és az 1. népi hegyi hadosztály (30 rohamlöveg támogatásával) Marcali térségében betört a 61. gárda-lövészhadosztály védelmébe és 15-ére elfoglalta Csömendet és Boronkát. Ezt követően a támadás elakadt. Március23-áig a németek számos kísérletet tettek a szovjet védelem áttörésére, de mindhiába. A 2. páncélos hadsereg hadműveleti célját nem tudta elérni, de aktív harcával megakadályozta, hogy az 57. hadsereg erőket dobjon át a Velencei-tó és a Balaton között harcoló csapataik megerősítésére. A 2. páncélhadsereg veszteségei (német adatok): eltűnt és meghalt 35 tiszt és 630 katona; megsebesült 87 tiszt és 2810 katona. A szovjet és bolgár csapatok veszteségei (német adatok): halott 1064 fő; fogoly 536 fő; kilőttek 27 harckocsit, 4 rohamlöveget, 49 páncéltörő ágyút és 23 egyéb löveget.

A szovjet csapatok bécsi támadó hadműveletének magyarországi szakasza és a Dunántúl feladása (1945. 03. 16¾04. 11.)

A „Tavaszi ébredés” kifulladásával már egyértelművé vált, hogy a német-magyar csapatok a Dunántúlt nem tudják megtartani. Két jelentős támadó csoportosításuk (kb. 20 hadosztály, 1230 löveg, 270 harckocsi- és rohamlöveg) ugyan mélyen beékelődött a szovjet védelembe, de védelmi erőik igen gyengék voltak. Egy arcvonal-kilométerre 3 harckocsi és 12 löveg jutott, míg 10-12 kilométerre 1 hadosztály. Hadműveleti tartalékokkal nem rendelkeztek, erőik 90%-a a harcászati mélységben helyezkedett el. Ráadásul a beékelődött erőket igen könnyen be lehetett keríteni. A német-magyar csapatok a Dunántúlon három védelmi vonallal és több hadműveleti reteszállással rendelkeztek. Az első védőöv, vagyis a harcérintkezés első állásai Esztergom, Dorog, Szár Gánt, Székesfehérvár, Balaton, Barcs, Eszék vonalában húzódott. A második védelmi vonal Kocs, Bokod, Várpalota, Fűzfő, míg a harmadik az osztrák-magyar határ mentén épült ki. Különösen erős védelmet hoztak létre Komárom, Székesfehérvár és Győr körül, valamint egy hadműveleti reteszállást a Rába partján.

A szovjetvezetés a korábban kiadott direktíváját annyiban módosította, hogy a bécsi támadó hadművelet előtt a 2. és a 3. Ukrán Front erőinek március16-20-a között be kellett keríteniük és felszámolniuk a Velencei-tó valamint a Balaton között beékelődött ellenséget. A szovjet csapatok feladatai az ezt követő időben nem változtak. A bekerítés és a bécsi támadó hadművelet végrehajtására a Duna és a Sió-csatorna között a szovjetek 5 összfegyvernemi és 1 harckocsi-hadsereget, valamint 1 lovas-, 2 gépesített és 2 harckocsi hadtestet vonultattak fel. Mindez 49 lövészhadosztályt, közel 1000 harckocsit és rohamlöveget, valamint több mint 10 000 tüzérségi löveget jelentett. A jobbszárnyon Esztergom és Gánt között a 46. hadsereg továbbá a 2. gárda-gépesített hadtest (12 lövészhadosztály, 165 harckocsi és rohamlöveg, több mint 3000 tüzérlöveg) készült fel a támadásra. Feladatuk volt, hogy Gánt és Szár között törjék át a német-magyar védelmet, és Komárom elfoglalásával kerítsék be az Észak-Dunántúlon rekedt ellenséges erőket.

A 3. Ukrán Front fő csapásmérő erejét a 4. és a 9. gárdalövész-, valamint a 6. gárda-harckocsihadsereg, és a 23. harckocsi hadtest képezte. Közelebbi feladatuk volt, hogy délnyugati irányban támadva törjék át a IV. SS-páncéloshadtest védelmét, kerítsék be és semmisítsék meg a 6. SS-páncéloshadsereg és a III. SS-páncéloshadtest erőit. A főcsoportosítástól délre a 27. és a 26. hadsereg, valamint az 1. gárda-gépesített-, a 18. harckocsi- és az 5. gárda-lovashadtest készült csapást mérni Sárbogárd, Polgárdi, illetve Ádánd, Polgárdi irányában azzal a céllal, hogy részt vegyen a 6. SS-páncéloshadsereg bekerítésében és megsemmisítésében.

1945. március16-án a Szár, Velencei-tó szakaszon erős légi és tüzérségi előkészítés után 3 összfegyvernemi hadsereg ment át támadásba. Mivel a 4. gárdahadsereg erői hiába rohamozták a Székesfehérvár körül kiépített védelmet, Tolbuhin marsall úgy döntött, hogy a 6. gárda-harckocsihadsereget a 9. gárdahadsereg sávjában Mór, Fehérvárcsurgó terepszakaszról veti ütközetbe. A harckocsi seregtest feladatul kapta, hogy a 9. gépesített hadtestével Zircig nyomuljon előre és hozza létre a bekerítés külső gyűrűjét, míg az 5. harckocsi hadtestével Várpalota, Berhida irányában előretörve a bekerítés belső gyűrűjét. Azonban a március19-én ütközetbe vetett harckocsi hadsereg sem tudta fokozni a támadás ütemét. A két összfegyvernemi hadsereggel együtt 3 nap alatt csupán 4-5 kilométeres beékelődést értek el. A 4. gárdahadsereg továbbra sem tudott megbirkózni Székesfehérvár bevételével, ezért erőinek egy részével igyekezett a várost megkerülni. Mivel az áttörés ekkor sem következett be Tolbuhin marsall 20-án követelte, hogy Székesfehérvártól nyugatra küzdő seregtestei mielőbb fejezzék be a bekerítést. Ezzel párhuzamosan parancsot adott a 27. és a 26. hadseregnek, hogy mérjenek erős csapást Polgárdi irányába. A támadás üteme ennek ellenére sehol sem nőtt, pedig a hadseregek ütközetbe vetették a második lépcsőiket is. A 9. gárdahadseregnek 21-ére csupán pár kilométeres tért sikerült nyernie és kijutnia Ácsteszér, Jásd, Várpalota, Ősi terepszakaszra. A 4. gárdahadsereg pedig továbbra is Székesfehérvár elfoglalását erőltette. Ez az idő bőven elegendő volt ahhoz, hogy a német páncélos csapatok szervezetten visszavonuljanak, és ne kerüljenek bekerítésbe. A 6. SS-páncéloshadsereg és a III. páncélos hadtest visszavonulásával a németek március23-án kénytelenek voltak Székesfehérvárt feladni. A főirányban támadó szovjet csapatok tehát nem tudták teljesíteni közelebbi feladatukat, sőt a bécsi támadó hadművelet megkezdése is több napot csúszott.

A jobb szárnyon támadó 46. hadsereg támadása valamivel sikeresebb volt, mivel előretörése, ha nem is nagy ütemű, de folyamatos volt. A balszárny erői és a 2. gárda-gépesített hadtest áttörve a Vértes délkeleti lejtőin kiépített védelmet, 21-én gépesített részeivel Neszmélyt, gyalogos részeivel pedig Tatabányát foglalta el. Ezzel az Esztergom térségében rekedt német-magyar erőket bekerítették. Malinovszkij marsall március18-án parancsot adott a Dunai Katonai Flottilla 1. páncélos naszád- és a 83. tengerészgyalogos dandárnak, hogy Visegrádtól indulva nyomuljanak előre Tátig és ott vágják el az Esztergomban rekedt erők visszavonulási útvonalát. A két dandár 19-én 21 óra 45 perckor indult meg. Az első lépcsőben és a második lépcsőben 5-5 páncélos naszád haladt 536 fős deszanttal. A biztosítást az 5. légi hadsereg repülői és 7 páncélos naszád látta el. A flottilla erői két naszád kivételével (1 eltévedt, 1 elsüllyedt) észrevétlenül eljutott a megadott körzetbe és reggelre egy jelentős méretű hídfőt hozott létre. Másnap egy újabb forduló indult 21 hajóval a hídfő felé, de őket a Duna két partjáról már szervezett tűz fogadta. 16 naszád kénytelen volt visszafordulni, 2 elsüllyedt, 4 eljutott Tátig 60 fővel és lőszerrel. A szovjet lövészhadosztályok március21-én a jobb szárnyon is támadást indítottak a bekerített erők ellen. 24-ére a gyűrű lényegében a Duna déli part menti sávjára zsugorodott. Kora délután a II. SS-páncéloshadtest a Tárkány, Ászár terepszakaszról nagy erejű ellencsapást mért Szend irányába azzal a céllal, hogy a gyűrűben lévő erőket, de különösen a komáromi hídfőt védő csapatokat tehermentesítse. A négy napig tartó elkeseredett küzdelem után a német-magyar csapatok 28-án kiürítették a komáromi hídfőt, és maguk mögött felrobbantották a hidat.

Komárom és Esztergom között még folytak a harcok a hídfők birtoklásáért, amikor már a Balatontól északra a német-magyar védelem felbomlott. Március26-án a 3. Ukrán Front erői üldözésbe mentek át, ami lehetővé tette, hogy a 46. hadsereg hadműveleti helyzete is javuljon. A német-magyar csapatok képtelenek voltak megkapaszkodni a Dunántúlon. Még egy utolsó kísérletet tettek arra, hogy szervezett védelmet létesítsenek a Marcal és a Rába vonalában kiépített Zsuzsanna-vonalban, illetve az osztrák-magyar határon. Ez azonban nem sikerült, mert a szovjet csapatok menetből átkeltek a Rábán és 28-án elfoglalták Győrt. A 4. gárdahadsereg újbóli ütközetbe vetésével még jobban felgyorsultak az események. A 46. és a 9. gárdahadsereg között ütközetbe lépő seregtest április1-jén elfoglalta Sopront és kijutott Bécs előterébe. Március29-én az 57. szovjet és az 1. bolgár hadsereg is támadásba ment át és a 27. hadsereggel együttműködve április11-ig birtokba vették a Dunántúl délnyugati részét. Ezzel véget értek a több mint 7 hónapig tartó harcok Magyarországon. (Az 1944. augusztus 26-án az Úz-völgyébe történő szovjet betöréstől 1945 április11-ig, az utolsó német ellencsapás elhárításáig

A Magyarországon 1944¾1945-ben megvívott hadműveletek értékelése

A hazánk területén vívott harcok, igen elhúzódtak és több mint 7 hónapig tartottak. Ennek okai igen összetettek és bizonyos részletei még ma sem nagyon ismertek. Mindenesetre tény, hogy a Kárpát-medence és a Balkán 1944-től fokozatosan felértékelődött, és a háború előrehaladtával a Dunántúl már létfontosságú hadszíntérré vált a németek számára. A háború továbbfolytatása szempontjából nélkülözhetetlenek voltak hazánk nyersanyag készletei, valamint élelmiszer és emberi forrásai, haditermelési kapacitása. Magyarország jelentette a nyugat kapuját, Dél-Németország (Ausztria) hadászati előterét. Nem volt véletlen tehát, hogy a Hitler által irányított német felső vezetés mindent elkövetett a térség megtartása érdekében. Nem tévedünk sokat tehát, ha azt állítjuk, hogy Magyarország 1944 végén és 1945 elején Hitler számára majdnem olyan fontos terület volt, mint a hadászati főirányba eső német síkság.

A Szovjetunió számára katonai szempontból a térség valóban mellékhadszíntérnek számított, bár politikai oldalról mindezt már nem lehet ilyen egyértelműen leszögezni, hiszen mindenképpen meg akarták előzni a szövetségeseket az e térségbe való kijutásban. Esetükben nem az akarat hiányát, hanem a hadműveletek előkészítésének és végrehajtásának gyengeségeit kell megemlítenünk. A szovjet legfelső vezetés nem mérte fel kellően a térség hadászati jelentőségét, és így nem is számolt olyan nagy ellenállással, mint amivel szembekerültek a harcok során. Sokszor a kapkodás és a türelmetlenség volt tapasztalható, elsősorban a felső vezetésük részéről. Így jó pár esetben olyankor is erőltették a támadást, amikor annak nem voltak még meg a kedvező feltételei.. Bár a Délkeleti-Kárpátokon még gyorsan át tudtak kelni (a román átállás miatt), de ezt követően az ellátási rendszerük igen csak akadozott. Mivel a haditechnikai eszközök szállítása prioritást élvezett, az élelmiszer beszerzését helyileg oldották meg. Több alkalommal is előfordult, hogy bár jelentős erőfölénnyel rendelkeztek, a nem kellő előkészítés, a gyenge együttműködés és vezetés miatt a hadműveletek nagy veszteséggel jártak és elhúzódtak. Mindenesetre a német vezetés örülhetett annak, hogy a szovjetek erőik zömét Budapest és Észak-Magyarország elfoglalására összpontosították és nem éltek azzal a lehetőséggel, hogy a Balatontól délre eső, harckocsikkal is jól járható irány adottságait kihasználják, még annak tudatában is, hogy a Balkánon még jelentős német erők tartózkodtak.

A Dunántúl a Budai-hegységgel, a Pilissel, a Vértessel, a Bakonnyal, a Velencei-tóval, a Balatonnal stb. jól védhető területnek számított, amit a német-magyar vezetés ki is használt. A szovjetek ebben az esetben is a nehezebbik, hadműveleti szempontból ismét nem indokolható megoldást választottak, amikor a legnehezebb terepen és a legjobban kiépített szakaszon jelölték ki a főcsapás irányát a Margit-vonal áttörése érdekében.

A német-magyar csapatok alkalmazásának főbb elvei és sajátosságai

Magyarország védelmét a Szovjetunió felől a Keleti-Kárpátokban 1941-től kiépített Árpád-vonal volt hivatott biztosítani, amelyet a későbbiekben még két állással bővítettek ki. Ezt a védőövet magyar szakemberek tervezték, a háború addigi tapasztalatai alapján. Az Árpád-vonal egy olyan sajátos magyar építmény volt, amelynél a manőverezési lehetőségeket és nem a zárt, merev rendszert helyezték előtérbe. Beigazolódott ugyanis, hogy a két világháború között drága pénzen épített erődök nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket. Legnagyobb hátrányuk az volt, hogy az erőd védői elszigetelten, zárt helyen küzdöttek. Ez a tény, és a katonáknak az a tudata, hogy csak önmagukra számíthatnak, sokszor pánikot okozott, illetve cselekvőképességük megbénult. A magyar rendszer, amely a merev elveket és a tábori védelem aktív elemeit ötvözte egyedül álló volt, előnyeit és hatékonyságát a németek is elismerték. Az erőd ellemek szinte kivétel nélkül a természetes akadályok maximális kihasználásával készültek el. Fő szempontnak tekintették a fontos körzetek védhetőségét, a minél kisebb erő felhasználását az arcvonal mentén és a mélységben végrehajtandó manőverek lehetőségeit, az ellencsapások végrehajtásához szükséges úthálózatot illetve a terep járhatóságát. A nagy feltartóztató erővel rendelkező támpontokat csak a legfontosabb irányokban építették ki. Ezek biztosították az ellencsapások szárnyait és a legfontosabb irányok szilárd védelmét.

A magyarországi védelmi hadműveletekben a német-magyar vezetés a fő erőkifejtés körzetét, amikor megvolt a lehetőség rá, már a fő ellenállási vonal elé helyezték, igyekeztek lelassítani a támadás ütemét, megbontania támadók tűzrendszerét. A fő erőkifejtést csak akkor helyezték a peremvonalra, ha a védelemnek nem volt mélysége. Ellenkező esetben az erők és eszközök zömét a második állás vagy védőöv megtartására összpontosították. Az ellencsapásokat is ennek érdekében hajtották végre, általában azzal a céllal, hogy az ellenséget a támadás előtti helyzetébe vessék vissza. Az állásokat és a védőöveket minden esetben a gyalogság szállta meg, míg a páncélos erők a védelmi szakaszok szárnyain a gyalogság mögött csoportosultak ellenlökések, ellencsapások végrehajtása céljából. Az ellenlökéseket és az ellencsapásokat mindig a legkedvezőbb pillanatban hajtották végre. Csak azt követően indították meg, amikor már egyértelművé vált az ellenség szándéka, felfedte erőinek csoportosítását és főcsapásának irányát. Erre az időre a támadók lendülete már rendszerint alábbhagyott, ki lehetett választani a csapásmérés irányát. Gondosan elkülönítették egymástól a védő és támadó csoportosításokat és azok feladatait. Ez volt az alapja annak, hogy akár sikeres volt az ellencsapás, akár nem, a támadók visszavonulása mindig szervezett maradt, az arcvonal nem bomlott meg. Ezen túl a támadó csoportosítás önmagát is biztosította a szárnyak irányában, külön erre a feladatra kijelölt erőkkel. A védelemnek ezzel az aktív formájával a legtöbb esetben biztosítani tudták az ellenségtől való rugalmas elszakadást és a mélységben már előre kiépített újabb védelmi vonal időbeni és szervezett megszállását.

A magyarországi harcok kezdetén ezt nem tudták elérni. A román kiugrás miatt a déli szárnyon egy hatalmas rés keletkezett, amelynek lezárásához nem volt elegendő erő. A német-magyar csapatok átmenetileg fáziskésésbe kerültek. Mire Debrecen térségébe összevonták az ellencsapáshoz szükséges erőket, a 2. Ukrán Front támadása már megindult. Ennek ellenére ennek a csoportosításnak köszönhető, hogy a szovjeteknek nem sikerült az Észak-Erdélyben védekező csapatokat bekeríteni. Amikor a védelmi terepszakasz további megtartása már lehetetlennek bizonyult, esetleg nem volt célszerű, vagy egy hátsóbb terepszakaszon lényegesen kedvezőbbek voltak a feltételek, rugalmasan elszakadtak az ellenségtől. Ezt rendszerint éjszaka hajtották végre, amelyet tüzérségi előkészítéssel és színlelt támadással fedeztek, illetve lepleztek. Miután a debreceni hadművelet következtében kialakult igen kedvezőtlen helyzetet átvészelték, a Karola- és az Attila-vonalakban vívott harcok a háború további menete szempontjából igen hasznosaknak bizonyultak.

A felmentési kísérletek és a Balaton térségében végrehajtott ellentámadás során a német vezetés igen nagy figyelmet fordított a meglepés érdekében a titoktartásra, az átcsoportosítások rejtett végrehajtására és a főcsapás valódi irányának leleplezésére. A felmentési kísérleteknél, mindezt sikerült elérni, de a balatoni támadásnál már nem. Nem kedvezett az időjárás sem, mert a nehéz páncélosok a felázott, felengedett talajon alig tudtak mozogni. A főcsapás irányában mindezek miatt a támadás lassan bontakozott ki, aminek az lett a következménye, hogy a támadás kezdetén meglévő erőfölényt a szovjetek ellensúlyozni tudták. Vagyis hadműveleti szinten a támadáshoz nem rendelkeztek erőfölénnyel. Különösen a gyalogság elégtelen aránya hatott igen kedvezőtlenül. A támadás végrehajtásában új vonásokat nemigen lehet felfedezni. A rés keresése, az erők fokozatos ütközetbe lépése, a főcsapási irányok gyakori váltogatása és a páncélosokra épített áttörési szándék már jól kiforrott, korábbi gyakorlat volt. A hadszíntéri sajátosság mellett talán az érdemel említést, hogy a német-magyar csapatok a korábbi időkhöz viszonyítva bátrabban vállalták az éjszakai harcot. A „Tavaszi ébredés” erőit a szovjetek nem tudták ugyan bekeríteni, de rövidesen az egész Dél Hadseregcsoport védelme rövid idő után összeomlott.

A szovjet csapatok alkalmazásának elvei, sajátosságai

A szovjet csapatok a Kárpát-medencében alapvetően támadó hadműveleteket hajtottak végre. A 2. Ukrán Front számára igen kedvező lehetőségeket kínált Románia kiugrása és átállása. Csapatai a Déli-Kárpátokon gyakorlatilag ellenállás nélkül jutottak át, és a német-magyar arcvonalon keletkezett rés jó lehetőséget teremtett arra, hogy az egész magyarországi csoportosítást bekerítsék. A szovjetvezetés azonban rosszul mérte fel a hadműveleti helyzetet és kedvezőtlen csoportosítást alakított ki. Olyan feladatokat határoztak meg a front csapatai számára, amelyeket lehetetlen volt végrehajtani. A főcsapás mellett még három kiegészítő csapást is terveztek! Ráadásul a főcsapást nem a balszárnyra, hanem az arcvonal közepére helyezték, azzal a megfontolással, hogy innen lehet legrövidebb úton elérni a végcélt. A főcsapást mérő 6. gárda-harckocsihadsereget a mély hadművelet elmélettel ellentétesen, a korábbi gyakorlattól eltérően, nem a siker kifejlesztésére, hanem a német-magyar védelem áttörése érdekében vetették ütközetbe. Nem vették figyelembe, hogy a védelem ezen a szakaszon a legerősebb, és a harckocsik többnyire elhúzódó, város elleni harcokra fognak kényszerülni. Így fordulhatott elő, hogy a tőle balra támadó Plijev lovas-gépesített csoport át tudta törni az éppen szervezés alatt álló 3. magyar hadsereg hevenyészett védelmét, míg a 6. gárda-harckocsihadsereg képtelen volt komolyabb sikert elérni. Ezért Malinovszkij marsallnak Debrecen térségéből vissza kellett fordítani a Plijev csoportot. Ez éppen annyi időveszteséget jelentett, ami elegendő volt arra, hogy a német-magyar csapatok kicsússzanak a bekerítésből.

A rossz hadműveleti felépítés és az erők helytelen alkalmazása a következő hadműveletet is befolyásolta. A Budapest elfoglalására kiadott direktíva elsősorban politikai döntés volt, de a kidolgozott hadműveleti terv is nélkülözött minden szakmai megfontolást. Az erőket egyenlően osztották el, a 6. gárda-harckocsihadsereget miután feltöltötték, újból kedvezőtlen irányokban vetették ütközetbe. Az egész 2. Ukrán Front felzárkózott az Északi Középhegységben kiépített Karola-vonalra, miközben a gépesített és harckocsi kötelékek benyomultak a Mátra, a Cserhát és a Börzsöny szűk völgyeibe. Így, bár a front folyamatosan kapott nem jelentéktelen feltöltéseket, szinte minden hadművelete után elvesztette erőfölényét.

A szovjetek a mély hadművelet elméletén szinte semmit sem változtattak. Ezt az elvet alkalmazták a Margit-vonal áttörésénél is. Jellemzője volt ennek, hogy a végsőkig ragaszkodtak az eredeti tervekhez, bármibe került is az. A gyorscsoportok ritkán manővereztek, a támadás irányát csak felsőbb utasításra változtatták meg. A magyarországi harcokban is mindvégig tapasztalható volt, hogy hadműveleti szinten még elfogadható mértékben manővereztek a csapatok, de harcászati szinten alig.

A védelmi hadműveletekben már sokkal eredményesebben harcoltak. Ez valószínűleg annak tudható be, hogy szinte kivétel nélkül a szilárd, illetve a merev védelem formáját helyezték előtérbe. Ebben már igen komoly tapasztalatokkal rendelkeztek. A terepszakaszok megtartására törekedtek, amihez harcászati szinten nem kellett bonyolult manővereket végrehajtani. A harcászati mélységben vívott kimerítő harc pedig kellő időt biztosított arra, hogy hadműveleti szinten végrehajtott átcsoportosításokkal erőfölényt hozzanak létre a döntő irányokban. Mindezek mellett a páncélelhárítást mesterien tudták megszervezni. A helyhez kötött (a századok védőkörletében létrehozott páncélelhárító támpontokat a zászlóaljnál csomópontba egyesítették, míg ezredtől felfelé páncélelhárító körleteket alakítottak ki) páncélelhárítást jól egészítették ki a mozgékony elemek, mint pl. a páncélelhárító tüzértartalékok és mozgó záróosztagok. (Ezredektől a hadseregig, frontig mindenütt megszervezték). A balatoni védelemben nem terveztek ellenlökéseket, ellencsapásokat végrehajtani. Nem vállalták a felesleges kockázatot, ezért a harckocsi csapatokat is védelmi feladatokra (páncélelhárító körletekbe, tűzszakaszokra, lesállásra stb.) osztották be.

Nagybani összevetések

a.) Szervezési kérdésekben

A két fél között e téren látszólag nem sok különbség volt. A németeknél és a szovjeteknél is megtalálhatóak voltak a tömeget jelentő, zömében gyalogos tábori, illetve összfegyvernemi hadseregek, a páncélos-, illetve a harckocsi hadseregek és magasabb egységek, valamint a gépesített és lovas-egységek. Az eltérések ezen csapatok belső struktúrájában mutathatók ki. A szovjet fél harcászati szinten döntően a hármas tagozódást valósította meg, és tudatosan alacsony szinten hagyta a kisebb kötelékek ütőképességét. Így a lövészhadosztályok és hadtestek állandóan megerősítésre szorultak. A hadseregek esetében már előfordult a négyes, ötös szervezet, de csak a gárdaseregtestek esetében. Front szinten azonban se szeri, se száma nem volt az alárendelteknek. A 2. Ukrán Front esetében voltak olyan időszakok, amikor a számuk meghaladta a húszat

A németeknél pontosan ennek az ellenkezője valósult meg, de nem ilyen nagy aránytalanságokkal. Hármas szervezettel igen ritkán találkozhattunk, azzal is csak hadműveleti szinten. Harcászati szinten a négyes-ötös, esetenként a hatos-hetes tagozódás volt az általános. Ez azt tükrözi, hogy a harcászatnak is fontos szerepet szántak, sőt arra alapozták az egész hadműveleti tevékenységet. Lényeges eltérések figyelhetők meg a fegyvernemek és szakcsapatok tekintetében is. A németek a különböző fegyvernemek és szakcsapatok zömét a páncélos-, illetve a tábori seregtestek kötelékébe sorolták be. A hadműveleti vezetés ezek közül csak éppen annyit tartott meg saját kezében, amennyi a tartalékképzés szempontjából elengedhetetlenül szükséges volt. Így érték el, hogy csapataik az önálló harchoz minden feltétellel rendelkeztek. Bár a páncélos-csapatok szervezésénél is ugyanezen elveket alkalmazták, a páncéloshadosztályok, hadseregek mindvégig hadászati, hadműveleti szerepet töltöttek be és sohasem kerülhettek a tábori hadseregek alárendeltségébe.

A szovjeteknél a különböző fegyvernemek és szakcsapatok csak bizonyos szint fölött jelentek meg. Vagyis ebben az esetben is a centrális vezetési elv logikája dominált. Hatalmas főparancsnoksági tartalékokat képeztek (műszaki hadseregek, áttörő tüzérhadtestek, légvédelmi hadtestek stb.), miközben a csapatoknál csak mutatóban volt belőlük. Hadműveleti szinten előszeretettel használták az összfegyvernemi jelzőt, amikor a hadseregeknek egészen a háború végéig nem voltak pl. szervezetszerű felderítő erői, átkelési eszközei, megbízható légvédelme stb!

b.) A vezetés oldaláról

A szovjetvezetés az egész háború alatt sokkal centrálisabb volt, mint a német, annak ellenére, hogy a magyarországi harcok idején Hitler már jócskán megnyirbálta alárendeltjei önállóságát. Ez utóbbi azonban zömmel az erők elégtelenségéből, a hadászati kezdeményezés elvesztéséből, és nem a korábbi vezetési stílus megváltoztatásából adódott. A legtöbb kezdeményezés és javaslat még mindig a harcolóktól jött, annak ellenére, hogy a birodalmi vezető mindezekre nem sokat adott. A harcászati vezetés ugyanakkor alig szenvedett csorbát. Így szabadon dönthetett pl. a harcrendek kialakításáról, a betörési pontok helyéről, a csapások irányainak megváltoztatásáról stb.

A szovjetvezetési stílus szinte semmit sem változott az évek folyamán. A magyarországi harcok idején is Moszkvából irányították a hadműveletet, és mindent meghatároztak az alárendeltek számára. Ezt lehetett megfigyelni többek között a budapesti hadműveletre kiadott főparancsnoksági direktívák esetében is. Ez a merev vezetési rendszer eredményezte azt, hogy a hadműveletek menetében igen ritkán lehetett változtatásokat tapasztalni. Erre csak azt követően kerülhetett sor, ha a támadás kifulladt, vagy ha központilag leállították.

Az együttműködési kérdések az eltérő szervezeti struktúrákból és a vezetési szisztémákból adódóan eltérően jelentkeztek a szemben álló feleknél. A németeknek többnyire elegendő volt a szervezetszerű kötelékek közötti együttműködésre összpontosítaniuk. Így általában a légi támogatásra, a szárnyak fedezésére, a manőverek végrehajtására. A szovjet csapatoknál mindez sokkal bonyolultabb volt. Mivel az alárendelteket jelentős számú csapattal kellett megerősíteni, az együttműködés is jobban akadozott. Sokszor nem volt idő a megerősítők felkészítésére, a hadműveleti feladatokba történő beillesztésére. Itt gondoljunk olyan kérdésekre, mint pl. a megerősítők fogadása, a hadrendbe történő elhelyezése, az összeszokottság hiánya, a kötelékek összetételének és képességének nem kellő ismerete stb. Mindezek nyilván nem könnyítették meg a fogadó parancsnokok helyzetét. Voltak olyan esetek, amikor egy-egy hadtestet tíz kötelékkel erősítettek meg, s ezeknek a zöme csak közvetlenül a támadás előtt érkezett be a működési körzetébe (pl. a 10. gárda lövészhadtestnél a Margit-vonal áttörésekor).

A szovjet csapatoknál a parancsnokok legnagyobb gondját a térség ismeretlensége (térkép hiánya) és a felderítési adatok szegényessége okozta. Gondoljunk bele, még a harckocsi hadseregek sem rendelkeztek semmiféle szervezetszerű felderítő erővel. Minden adatot a front törzsétől kaptak, amelyek legtöbbször igen nagyvonalúak és mire lejutottak, már el is évültek. Harcfelderítőik pedig csak a belátható terepet tudták feltérképezni, így a mélységben elhelyezkedő erőkről semmit sem tudhattak.

c.) Technikai és anyagi oldalról

A szovjet csapatok esetenként többszörös veszteséget szenvedtek, mint a német-magyar csapatok. Ezek a veszteségek különösen élőerőben és harckocsik vonatkozásában voltak igen nagyok. Pedig technikai oldalról a németek nem voltak olyan minőségi fölényben, amelyek ezt indokolták volna. Sőt a szovjet fegyverek minőségben semmivel sem maradtak el a németeké mögött. Itt az okokat nyilván az eszközök alkalmazásában és a fegyvernemi arányok helytelen kialakításában, a vezetés gyengeségében kell keresni.

A szovjet csapatok 1944-re minden tekintetben fölénybe kerültek. Hadiiparunk egyre jobban működött, miközben a német feltételek egyre szűkültek. Különösen a hajtóanyag és az emberi erőforrások terén szenvedtek hiányt. A Dél Hadseregcsoport 1945-ben (nem számolva a főirányból átdobott páncélos erőket) tizedannyi feltöltést sem kapott, mint a 2. Ukrán Front. Így pl. a gyalogos hadosztályaik átlagos létszáma ritkán haladta meg a 3-4 ezer főt, a páncéloshadosztályok harckocsi hiánya pedig elérte a rendszeresített létszám 60-70%-át.

 

     
Pontosidő
     
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
     
Látogatók száma
Indulás: 2006-12-19
     
Linkek

www.bunker.gportal.hu

www.zmne.hu

 

     
Üzenetrögzitő
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     

Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!