szantomihaly
szantomihaly
Menü
     
E.mail címem

szanto.mihaly@zmne.hu

     
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
     
Hírlevél hallgatóimnak
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
     
A Magyar Honvédség a kiegyezés után
     
MH 1867-től
     
A Magyar Királyi Honvédség második világháborúban
A Magyar Királyi Honvédség második világháborúban : 4./III.Hadűveletek Magyarország területének megtartásáért

4./III.Hadűveletek Magyarország területének megtartásáért

  2007.01.26. 19:11

Ebben a részben a fővárosban rekedt erők harcát, illetve a felmentésükre indított kisérleteket, valamint a vároa feladását mutatjuk be. III. rész

III

 

 

 

 

 

Harcok a Budapesten rekedt erők felmentéséért (1945. 01. 01.¾02. 16.)

Az OKH már december24-én megkezdte a felmentéshez szükséges tervek kidolgozását és a feladat végrehajtására kijelölt erők átcsoportosítását. A IV. SS- páncélos hadtestet (a 3. és az 5. SS- páncéloshadosztályokat) valamint a 96. és 711. gyaloghadosztályokat a viszonylag nyugodt lengyelországi arcvonalról hozták át. A hadtest kötelékébe került még a „Pape” páncélos csoport, melynek állományát a 26/I., a 11/I., 130/I. páncélos osztályok, valamint a 8. SS-lovas- és a 13. páncéloshadosztály részei alkották. (kb. 150 harckocsi és 50 önjáró páncéltörő). Alkalmazásukat tekintve két változat vetődött fel. A „déli megoldás” a Balaton, Várpalota vonaláról indult volna Székesfehérváron és a Velencei-tó déli partszegélyén át Budapestre. Ezt a megoldást elvetették, mert a nagy távolságú átcsoportosítás sok időt és főleg sok üzemanyagot igényelt. Az „északi megoldás”, amely az Esztergom¾Bicske—Budapest irányt tartalmazta, ebből a szempontból előnyösebbnek mutatkozott, ráadásul a támadó csoportosítás bal szárnyát a Duna fedezte. Az OKH ezt a változatot fogadta el és december31-én az írásos engedélyt meg is adta a Dél Hadseregcsoport számára.

A „Konrád-I.” fedőnevű felmentési tervnek két lényeges mozzanata volt. Az elsőt a Balatontól északra védő 1. páncéloshadosztálynak kellet végrehajtania a Berhida¾Ősi terepszakaszról, Polgárdi irányába, hogy a főcsapás valódi helyéről megtévesszék a 3. Ukrán Front vezetését. Ezt a IV. SS- páncélos hadtest Komárom¾Esztergom, illetve Tatabánya¾Bicske irányú támadása követte azzal a céllal, hogy áttörjék a szovjetek arcvonalát és felmentsék a Budapesten rekedt erőket.

A szovjetvezetés tudomást szerzett a német átcsoportosításokról, de nem derítették fel annak célját, és a várható ellentámadás valódi irányát. A 3. Ukrán Front parancsnoka a helyzetet értékelve úgy döntött, hogy a 4. gárdahadsereg jobb szárnyán lévő csapatok menjenek át védelembe, míg a bal szárnyán lévő erők folytassák a támadást és foglalják el a Balaton északi partvidékét és Mórt. A 4. gárdahadsereg jelentős megerősítéseket kapott december végén. Állományába került az 5. lövészhadtesten túl 2 áttörő tüzérhadosztály, 4 páncéltörő-, 3 tüzér-, 4 légvédelmi tüzér, 1 aknavető- és 1 nehéz harckocsi-dandár, továbbá 4 páncéltörő-, 5 tüzér-, 2 aknavetőezred és egyéb szakalegység. Ezen kívül támogatására rendelték a front légierejének 1000 repülőgépét, az 5. gárda-lovashadtestet és megkezdték az 1. gépesített hadtest (a front új köteléke) előrevonását Bicske térségébe.

A 23/I. páncélos osztállyal megerősített 1. páncéloshadosztály (30 harckocsi) 15 órás (13+2) tüzérségi előkészítés után 1945. január1-jén 02,15-kor támadást indított Ősi irányába. Egy harccsoportja elfoglalta a települést, majd a főerők beékelődtek a 21. szovjet lövészhadtest védelmébe. A németek támadása a déli órákban elakadt, majd egy erős szovjet ellencsapás visszavetette őket a megindulási állásba. Ez a kis akció éppen elegendő volt arra, hogy a 3. Ukrán Front vezetését megtévesszék. Sikerült elhitetni velük, hogy a térségben indított korlátozott célú támadás egy nagyszabású hadművelet előjátéka.

Míg a szovjet törzsek a Polgárdi irányában bekövetkező német támadás elhárítási tervein dolgoztak, a IV. SS- páncélos hadtest az északi szárnyon támadásba ment át. Január1-jén 20 órakor a 96. német gyaloghadosztály Neszmélynél¾a 31. szovjet lövészhadtest arcvonala mögött¾megkezdte az erőszakos átkelést a Dunán, majd 22 órakor a 4. SS- páncélos hadtest főerői¾a komáromi hídon történő előrevonás után¾Dunaalmás, Tata között erős csapást mértek a szovjet védelemre. Január2-án áttörték a 31. lövészhadtest fővédőövét és egyesültek a hídfőt foglaló 96. gyaloghadosztállyal.

A 3. Ukrán Front törzse csak 2-án délután ismerte fel a németek valódi szándékát, illetve a csapásuk főirányát. Ekkor azonban igen határozott intézkedéseket tettek a védelem megszilárdítására. A térségbe vezényeltek 4 lövészhadosztályt, az 1. és a 2. gárda-, a 7. gépesített, a 18. harckocsi-, és az 5. gárda-lovashadtesteket, valamint 2 páncéltörő tüzérdandárt és jelentős műszaki erőket. A gyalogság számára elrendelték, hogy Tát¾Sárisáp¾Gyermely vonalában új védelmet, építsenek ki, míg a gépesített- és harckocsi hadtestek mérjenek erős ellencsapást a német beékelődés felszámolása érdekében. Ezzel párhuzamosan leállították a 46. hadsereg Buda elleni támadását, míg a 6. gárda-harckocsi hadseregnek a Dunától északra pozíciójavító és tehermentesítő hadműveletet kellett kezdeményeznie Komárom irányába. A 7. gárda-gépesített és az 5. gárda-lovashadtest Bicskétől északnyugatra a tatabányai és tarjáni átjárókat zárta, 2. gárda-gépesített hadtest Dány és Úny között, az 1. gárda-gépesített hadtest pedig Bicske térségében gyülekezett ellencsapások végrehajtása céljából. Tolbuhin marsall a 18. harckocsi-hadtestnek megparancsolta, hogy 3-án mérjen ellencsapást Bicske¾Nagysáp irányába és tartóztassa fel a IV. SS- páncélos hadtestet. A 18. harckocsi hadtest támadása teljes kudarccal végződött. Január3-án estig csak kisebb részeinek sikerült visszavonulnia Bicske térségébe.

A IV. SS- páncélos hadtest az ellencsapás elhárítása után részekre vált, és legyező alakban folytatta a támadást. Az északi szárnyon támadó 96. gyaloghadosztály Dorog¾Esztergom, a 3. SS-páncéloshadosztály Szomor¾Tök, az 5. SS-páncéloshadosztály a tarjáni átjáróban (a Szent László-víz mentén), Bicske irányába tört előre. Január3—5. között 20-22 kilométert nyomultak előre és kijutottak Esztergom¾Dorog—Zsámbék¾Mány¾Bicske vonalára. A támadás azonban itt elakadt. Az egyre nagyobb számban beérkező szovjet tartalékok jelentős erőfölénybe kerültek. Kedvező volt számukra az is, hogy a németek csak irányokban, a pár hegyi átjáró mentén tudtak támadni, manőverezésre, átkarolásra nem volt lehetőségük.

1945. január5-én a IV. SS-páncélos hadtest tatai harcálláspontján tartott tanácskozáson a német vezetés elismerte, hogy a harcászati sikereket hozott ugyan, a Nordlösung (északi megoldás) hadműveletileg mégis kudarcot vallott. Ennek ellenére nem mondtak le az eredeti tervről, csupán kisegítő támadással kívánták újból mozgásba lendíteni az eseményeket. Az elképzelés az volt, hogy a Breith csoporttal (a 21., a 3., a 23. német, és a 2. magyar páncéloshadosztály, a 130/I. páncélos osztály, valamint a 4. lovasdandár, 99 páncélossal és 14 rohamlöveggel). Zámoly-nyugat¾Csákvár, illetve Pátka¾Lovasberény—Vértesacsa irányokba támadva áttörik a szovjet védelmet, majd hátba támadják a Szár¾Bicske¾Zsámbék vonalán oly szívósan védekező szovjet erőket. A német vezetés ettől a támadástól remélte, hogy az északi szárnyon elakadt támadás felújítható lesz és végre sikerül a Budapesten rekedt erőket felmenteni. Az új elhatározás érdekében január6-án leállították a Konrád-I-et és megkezdték a Konrád-II. Előkészítését. A felkészülést némileg zavarta, hogy a 2. Ukrán Front 7. gárdahadserege és a 6. gárda-harckocsihadsereg a Garam völgyében 6-án támadásba ment át Érsekújvár¾Komárom irányába. A német vezetés tisztában volt a szovjet hadművelet veszélyeivel és a komáromi átkelőhely birtoklásának jelentőségével, mégis úgy döntött, hogy a támadó csoportosítást nem gyengíti meg. A Dunától északra védekező erők átcsoportosításával kívánta a 2. Ukrán Front támadását feltartóztatni. Ezzel párhuzamosan a 96. gyaloghadosztályt Esztergom¾Komárom között a Duna jobb partján védelemre rendelte.

A Konrád-II. 7-én a kora reggeli órákban a Breith csoport támadásával kezdődött meg. A támadás azonban nem érte váratlanul a 4. gárdahadsereget. A német támadó csoportosításról időben értesültek, így az említett terepszakaszt már korábban megerősítették. A 20. gárda-lövészhadtest támogatására rendeltek 7 tüzérezredet, 1 páncéltörő tüzérdandárt, egy műszaki ezredet valamint az 1. és a 7. gépesített hadtestet. A hadtest mögött délnyugati arcvonallal a 21. lövészhadtest ment át védelembe. Az arcvonalnak ezen a szakaszán 11-ig folytak heves harcok. A németeknek sikerült elfoglalniuk ugyan Zámolyt, és mintegy 10-15 kilométert beékelődni a védelembe, de a hadműveleti mélység áttörése nem sikerült.

Közben a IV. SS-páncélos hadtest is felújította támadását. Mivel 8-áig nem ért el jelentős sikert Bicske térségében, az 5. SS „Wiking” páncéloshadosztályt, páncélgránátos részeit 9-én Esztergom térségébe dobták át azzal a feladattal, hogy északról törjön be Budára. Ez a megoldás teljesen váratlanul érte a szovjeteket. A „Wiking”-ek és a 96. gyaloghadosztály támadása oly sikeres volt, hogy 11-én már elfoglalták Pilisszentkeresztet, és Csobánka felé nyomultak előre. Ezzel elérhető közelségbe került a küldetés sikere. Hitler azonban ennek ellenére leállította a támadást és egy új csoportosítás létrehozására adott parancsot. Január9-én a Budapesten rekedt erők, látva kilátástalan helyzetüket, engedélyt kértek a kitörésre. Hitler¾hivatkozva az újabb tervre, és annak biztos sikerére¾nem járult hozzá.

A Konrád-III. tervének a lényege a következő volt. A IV. SS-páncéloshadtestet rejtve kivonják az arcvonalból, majd Győrön keresztül Veszprémbe irányítják. Mórtól délre a Breith alakulatokat is magába foglaló erős csapásmérő csoportosítást hoznak létre. Feladata, hogy a Velencei-tó és a Balaton között törje át a védelmet, majd Dunaföldvárhoz kijutva vágja ketté a 3. Ukrán Front arcvonalát. Ezt követően a főerőkkel északra fordulva verje szét a 4. gárda- és a 46. hadsereget majd mentse fel a Budapesten rekedt erőket. A továbbiakban az „F” Hadseregcsoporttal együttműködve göngyölítse fel az 57. hadsereg védelmét és ezzel az egész 3. Ukrán Frontot vesse vissza a Duna mögé. A „Südlösung” előkészítésének kapcsán sikerült a szovjetvezetést megtéveszteni. A IV. SS-páncéloshadtest 12-i kivonását Győr irányába úgy értékelték, hogy a németek ezt a jelentős erőt a fő hadászati irányba csoportosítják át, mivel ott 12-én megkezdődött a szovjet csapatok visztula-oderai hadművelete. Ezt a koncepciót kész ténynek vették, és felderítésük nem is követte tovább a német csapatmozgásokat. Sőt, a 4. gárdahadsereg számára elrendelték az üldözés bevezetését, amit természetesen nem tudott végrehajtani. A IV. SS-páncéloshadtest szigorú álcázási és titokvédelmi rendszabályok mellett január 12. és 17. között sikeresen végrehajtotta az átcsoportosításokat. Ez idő alatt újjászervezték a német-magyar csapatok védelmét is. Az 1. lovas hadtest, (összesen 26 zászlóalj¾ebből 10 magyar¾, 35 üteg, 22 páncélvadász-, 11 rohamlöveg és 31 harckocsi) az Esztergom¾Dorog¾Sárisáp¾Tatabánya vonalon védett. A III. páncélos hadtest (összesen 26 zászlóalj ¾ebből 8 magyar¾, 15 üteg, 42 harckocsi, 20 páncélvadász és 4 rohamlöveg), Bánhida¾Környe¾Bokod¾Pusztavám¾Sárkeresztes—Csór vonalában foglalta el védőállását. A 2. páncéloshadosztály tisztán magyar kötelék, amely a 27 P¾IV-es harckocsival, 5 Nimród páncélvadásszal és 4 zászlóaljjal Mór¾Sárkeresztes¾Csór vonalában védekezett.

A támadó csoportosítás Csór és Balatonakarattya között vonult fel. A balszárnyon az 1. páncéloshadosztály (8 német-, 3 magyar zászlóalj, 13 harckocsi és 9 üteg) Várpalota és Berhida között bontakozott szét. Tőle délre, Berhida és Csajág között a 3. SS „Totenkopf” (23 harckocsi, 9 páncélvadász és 13 rohamlöveg) és az 5. SS „Wiking” páncéloshadosztály (19 harckocsi, 4 páncélvadász és 1 rohamlöveg) fejlődött fel a támadáshoz. A támadó csoportosítás jobb szárnyát a 3. páncéloshadosztály (28 harckocsi, 11 páncélvadász és 8 rohamlöveg) biztosította. Északról (balról) a 23. páncéloshadosztály (2 harckocsi, 7 páncélvadász és 4 rohamlöveg) készült fel kisegítő csapás mérésére Sárkeresztes¾Székes-fehérvár irányába. A német-magyar csapatok a 35-40 kilométeres szakaszon 37 zászlóaljat, 65 harckocsit, 32 páncélvadászt és 26 rohamlöveget összpontosítottak a támadáshoz.

A támadó csoportosítással szemben két (a 135. és a 21. gárda-) lövészhadtest, a 7. gépesített hadtest és a megerősítésül kapott tüzérség (2 páncéltörő-, 1 ágyús- és 1 aknavetőezred) volt védelemben.

A Konrád-III. Sárkeresztes és a Balaton között 1945. január18-án a reggeli órákban indult. A támadás kezdetben, jó ütemben haladt. Az első napon áttörték a szovjet védelem fő- és második védőövét és mintegy 25-30 kilométert nyomultak előre. A második védőöv megtartása érdekében a 4. gárdahadsereg parancsnoka Polgárdi¾Várpalota irányába, ütközetbe vetette a 7. gépesített hadtestet. Mivel a gépesített hadtest nem ért ki időben a megadott terepszakaszra és az ellencsapást igen rosszul készítették elő, az akció sikertelen maradt. Egy részét bekerítették, míg a fennmaradó része súlyos veszteségek után Polgárdiba vonult vissza. A IV. SS-páncéloshadtest erői 19-én reggelre elérték a Sárvíz- és a Sió-csatornát, majd hídfőket foglaltak rajtuk. A 3. Ukrán Front parancsnoka Székesfehérvárra rendelt egy lövészhadosztályt, míg a Sárvíz-csatornát a 18. harckocsi- és a 133. lövészhadtestekkel, valamint jelentős tüzér egységekkel erősítették meg. Azonban ezeket, az intézkedéseket nem gondolták át, illetve rosszul készítették elő. A támadó csoportosítást nem tudták feltartóztatni, azok 20-án Dunaújvárosnál (Dunapentele) elérték a Dunát. és ezzel bekövetkezett a 3. Ukrán Front csapatainak kettévágása. A déli arcvonal, Siófok¾Mezőkomárom¾Cece¾Dunaújváros, míg az északi arcvonal Dunaújváros¾Sárkeresztúr¾Börgönd¾Székesfehérvár vonalában húzódott.

Tolbuhin marsall, mivel a 18. harckocsi- és a 133. lövészhadtest jelentős részeit bekerítették a Velencei-tó és a Duna közötti mintegy 20 kilométeres szakaszt újabb erők bevetésével igyekezett lezárni. Az ide vezényelt 2 lövészhadosztálynak, az 1. gárda-gépesített- és az 5. gárda-lovashadtestnek, valamint a 7 tüzérezrednek és 1 rohamlövegezrednek az volt a feladata, hogy Dinnyés és Adony között állítsa meg a IV. SS-páncéloshadtest északi irányú előretörését. Január21. és 26. között igen heves és véres harcok dúltak a Velencei-tótól keletre valamint Buda előterében. A IV. SS-páncéloshadtest áttörte ugyan a megerősített szovjet védelmet is és kijutott Vereb¾Vál¾Érd vonaláig, de ott az újabb szovjet erők (a 2. Ukrán Fronttól átirányított 23. harckocsi- és a 104. lövészhadtestek illetve 6 tüzérezed) feltartóztatták.

Az arcvonal kettévágása igen nehéz helyzetbe hozta a 3. Ukrán Front déli szárnyán védő 57. hadsereget is. Fennállt annak a veszélye, hogy a német-magyar erők a beékelődésből déli, míg a 2. páncélos hadsereg arcvonalából keleti irányú csapással részekre szabdalják az 57. hadsereget és a Duna mögé vetik vissza. Tolbuhin marsall aggodalma azonban alaptalan volt, mivel a feladat végrehajtásához az „F” Hadseregcsoport parancsnokságának nem állt kellő erő rendelkezésére. Ráadásul január9¾18-a között beérkezett az 1. bolgár hadsereg 6 gyaloghadosztálya. Erői egy részével (2 hadosztállyal) Barcs és Nagyatád közötti védőszakaszon felváltotta a szovjet 57. lövészhadtestet, míg a többi hadosztály a Dráva északi partján ment át védelembe. A szovjet arcvonal ilyen mérvű megerősödése¾és a főirányban zajló események kedvezőtlenre fordulása¾miatt a január25-ére tervezett „Jégtörő” fedőnevű ellentámadás elmaradt. A 3. Ukrán Front törzse már 22-étől dolgozott azon a terven, amelynek célját a beékelődött ellenség felszámolása képezte. Az elképzelés lényegét a mély zsák szájának bekötése képezte Sárosd térségében. Ennek érdekében két támadó csoportosítást hoztak létre. Északon a 23. harckocsi- és az 5. gárda-lovas-, valamint a 104. lövészhadtest, míg délen a 26. hadsereg 3 lövészhadteste és a közben feltöltött és a déli szakaszra irányított 18. harckocsi hadtest készült fel a feladat végrehajtására. A harckocsi hadtestek több mint 300 harckocsi és rohamlöveg feltöltést kaptak, amivel jelentős erőfölénybe kerültek. A 3. Ukrán Front 27-én a délelőtti órákban indította meg a két hadműveleti csoportosítás összetartó irányú csapását. A közel 3 hétig tartó heves küzdelmekben a szovjet erők, bár igen lassan és óriási veszteségek árán, de fokozatosan visszaszorították a német csapatokat és február16-ára kijutottak Mór¾Zámoly¾Székesfehérvár kelet¾Csősz kelet¾Siófok terepszakaszára.

Tolbuhin marsall, hogy IV. SS-páncéloshadtest szívós ellenállását megtörje, a 4. gárdahadseregnek megparancsolta, hogy foglalja el Székesfehérvárt. A támadó csoportosítást az 1. gárda-gépesített hadtest, a 21. gárda-lövészhadtest és az 5. gárda-lovashadtest részei képezték jelentős tüzérségi megerősítéssel. A Balck hadműveleti csoport vezetése tudott a Székesfehérvár ellen készülő támadásról, ezért a Zámoly¾Pátka¾Székesfehérvár vonalat védő 4. lovasdandár védelmét megerősítették 1 rohamlövegdandárral (11 rohamlöveg) és az 503. nehéz harckocsi-osztállyal (9 P-VI/II. harckocsi). A Zámoly és Pátka irányába kibontakozó szovjettámadást a 4. lovasdandár ellenlökésekkel próbálta megállítani több-kevesebb sikerrel. A dandárnak végül fel kellett adnia állásait és a Székesfehérvár körül kiépített védelmi gyűrűbe vonult vissza. A január31. és február16. között vívott harcokban a 4. gárdahadsereg támadó csoportosítása felmorzsolódott, de a várost elfoglalni nem tudta.

Február16-ig a 3. Ukrán Front felszámolta a beékelődést. A Velencei-tótól északra visszaállította az eredeti helyzetet, míg attól délre a német-magyar csapatok meg tudták tartani a Margit-vonal állásait.

A Budapest feladása (1944. 12. 20¾1945. 02. 13.)

Budapest közvetlen védelmét keletről az Attila-vonal biztosította, amelyet már szeptemberben elkezdtek kiépíteni. A védelmi rendszer három állásból, állásonként 2-4 árokból állt. A német vezetés Budapestet erőddé nyilvánította („Budapest-Festung”), és Hitler kiadta a parancsot, hogy a várost mindenáron meg kell tartani. Ezért az Attila-vonal mögött még 6 védővonalat és több mint 200 ellenállási csomópontot építettek ki. Az első ellenállási vonal a Rákos-patak, a második a Könyves Kálmán-, a Hungária- és a Róbert Károly körutak, a harmadik a mai Asztalos Sándor utca, Dózsa György út és a Dráva utca, a negyedik a Haller utca és a Fiumei út, a Rottenbiller utca, Csanády utca, az ötödik a Nagykörút, míg a hatodik a Kiskörút mentén húzódott.

Budapestet a következő erők védték. A német 8. és a 22. SS-lovas-, a 13. páncélos-, a „Feldherrnhalle” páncélgránátos és a 271. népi gránátos-hadosztályok, valamint a 239. rohamlövegdandár és pár rendőrzászlóalj, valamint a magyar 10. és a 12. gyalog-, az 1. lovas-, és az 1. páncéloshadosztályok maradványai, 6 rohamtüzérosztály, 5 műszaki zászlóalj, továbbá őr-, rendőr-, csendőr- és nyilas-zászlóaljak, osztagok. A budapesti erőd parancsnoka december6-tól. Karl Pfeffer von Wildenbruch SS Obergruppenführer volt, kezdetben a Fretter-Pico, majd később a Balck hadműveleti csoportnak alárendelve. Ezen erők 1944. december végén kb. 80-90 ezer főt tettek ki, de a védelmi harcokban ténylegesen résztvevők száma nem haladta meg a 40-50 ezer főt.

Az Attila-vonallal szemben december20-án a 7. gárdahadsereg és a 18. önálló lövészhadtest helyezkedett el. A 2. Ukrán Front alárendeltségében harcoló csapatok már november1-től szinte szünet nélkül támadták az Attila-vonalban védekező magyar erőket. Kezdetben a 46. hadsereg, majd az őt váltó 7. gárdahadsereg tett számtalan kísérletet az áttörésre. 1944. december végén újult erővel lángoltak fel a harcok a pesti hídfő birtoklásáért.

A német-magyar csapatok sorsa 1944. végére megpecsételődött. A budai oldal bekerítése után a gyűrű bezárult és az ellátás egyik napról a másikra katasztrofálissá vált. A lakosság is sokat szenvedett. Az utcák kihaltak, az emberek a hideg és nyirkos pincékbe menekültek. Szilvesztertől az összes lovat levágták, a napi fejadag 5 dkg kenyér volt. A védekező csapatok utánpótlást alig kaptak. Január elején az üzemanyag teljesen elfogyott, a gépjárművek és a páncélosok mozgásképtelenné váltak.

A 2. és 3. Ukrán Front december29-én parlamentereket küldött a körbezárt erőkhöz, hogy ultimátumot adjanak át az illetékes parancsnokságnak. A 3. Ukrán Front parlamenterei, Ilja Afanaszjevics Osztapenko százados, Orlov főhadnagy és Gorbatyuk törzsőrmester volt, a Budaörsi úton mentek át a 8. SS-lovashadosztály arcvonalán. A szovjet ultimátumot a németek felbontatlanul visszaküldték. Visszafelé jövet a küldöttség, a „senki földjén” a felek kereszttüzébe került és Osztapenko százados életét vesztette. A 2. Ukrán Front parancsnoksága az ultimátum átadásával a magyar származású Steinmetz Miklós századost (kísérői Kuznyecov hadnagy és Filimonyenko őrmester) bízta meg. A német peremvonal előtt 20-30 méterre a Steinmetz századost szállító gépkocsi felrobbant. A két sajnálatos esetért a szovjetek a németeket hibáztatták. Azzal vádolták a védőket, hogy mindkét esetben készakarva nyitottak ágyú- és géppuskatüzet a küldöttekre. A németek állítása szerint az első esetben először a szovjetek nyitottak tüzet, míg Steinmetz százados gépjárművét nem a német tüzérség lőtte ki, hanem aknára futott. A parlamenterek halála után újból fellángoltak a harcok a pesti oldalon. A jobb szárnyon (északon) a 30. lövészhadtest Újpest¾Rákospalota—Rákosszentmihály vonalán harcolt és Angyalföld irányában igyekezett tért nyerni. A balszárnyon a 18. gárda-lövészhadtest friss hadosztályok bevetésével január1-jén az Újköztemetőnél áttörte az Attila-vonal utolsó állását és Kispest¾Népliget felé nyomult előre. Középen a 7. román hadtest 29-én Rákoscsaba—Cinkota¾Mátyásföld térségében beékelődött az Attila-vonal utolsó állásába.

Január2-án a harcok súlypontja Rákospalota, Sashalom és Kispest körzetébe tevődött át. A szovjet-román csapatok géppisztolyos alegységekből rohamcsapatokat szerveztek, amelyeket tüzér lövegekkel, műszaki katonákkal és lángszórókkal erősítettek meg. Az elkeseredett, heves küzdelemben a német-magyar csapatok fokozatosan szorultak vissza. Január3-án a szovjetek a 30. lövészhadtest bal szárnyán egy jól feltöltött friss hadosztályt (36. gárda-lövészhadosztály) vetettek harcba. Ennek eredményeként elérték a Körvasút vonalát, míg a 18. hadtest megközelítette a Lóversenytér területét. A Lóversenytér kulcsfontosságú volt a pesti oldalon harcoló német-magyar csapatok ellátása szempontjából. A repülőtér elvesztése a légi szállítások, megszűnését jelentette. Mivel január4-én a 7. román hadtest is felzárkózott a Lóversenytér keleti oldalára, a repülőtér használhatatlanná vált. Január 9-én elesett a Lóversenytér, a Népliget, a Valéria-telep, Kossuthfalva, Kispest, Pesterzsébet. Az eseményeket értékelve a Balck hadműveleti csoport törzse úgy ítélte meg, hogy a IX. SS-hegyi hadtest már képtelen hosszabb időn keresztül eredményesen harcolni, ezért célszerű lenne visszavonni Budára. Hitler azonban Pest feladásáról hallani sem akart.

Január10-étől a védők ellenállásának gyengülésével a szovjet erők előretörése gyorsabb és folyamatosabb lett. Ezt elősegítette Malinovszkij marsallnak azon intézkedése, hogy a három hadtest egységes vezetés alá kerüljön. A „Budapesti csoport” néven létrehozott hadműveleti csoportosítás vezetésére a 18. lövészhadtest parancsnokát (I. M. Afonyin vezérőrnagy) jelölte ki. Feladatul szabta, hogy a „Budapesti csoport” fejezze be a pesti hídfőben védő ellenség szétverését és 14-én estére jusson ki a Duna keleti partjára. A jobb szárnyon támadó 30. lövészhadtest január14-e és 15-e között az Angyalföld és a Városliget birtokbavételéért harcolt. 15-ére hadosztályai kijutottak a Dózsa György útig, valamint a Nagykörútig a Nyugati pályaudvar és Rákóczi út között. A 7. román hadtest 14-én estig váltakozó sikerű harcokat vívott a Thököly út¾Kerepesi út¾Hungária körút¾Keleti pályaudvar által határolt területen. A 18. hadtest a Népligettől indulva a Lágymányosi Dohánygyár, a Petőfi-híd illetve a Vaskapu utca irányába nyomult előre. Igen heves ellenállásba ütközött a Kerepesi temetőnél. A két napig dúló harcokban gyakran kézitusáig menő küzdelmek alakultak ki. A 13. páncéloshadosztály részinek végül is vissza kellett vonulniuk. A hídfő szűkülése miatt a 17. román hadtestet kivonták a harcokból és Szécsénybe irányították az 1. román hadsereghez. Január 15-én a pesti oldalt védő erők sorsa megpecsételődött. Az üzemanyag a lőszer és az élelem elfogyott, a csapatok harci morálja teljesen leromlott. A további harcoknak már semmi értelme nem volt, így január17-én 22 órakor megkezdték a maradék erők kivonását Budára, miközben felrobbantották az Erzsébet- és a Lánchidat.

Buda körülzárása után a 46. hadsereg támadását január2-án Tolbuhin marsall leállította. A hadsereg erőit a német felmentési kísérletek miatt védelemre rendelte. Erőinek egy részét (a 2.gárda gépesített hadtestet és 2 lövészhadosztályt) a német támadás elhárítására irányította és védelmi harcok vezetésével a 46. hadsereg parancsnokát bízta meg. Malinovszkij marsall ezért január18-án új támadó csoportosítást hozott létre Buda elfoglalása érdekében. A pesti oldalról átmanővereztette a 18. gárda-lövészhadtestet, amelynek alárendeltségébe került a budai oldalon harcoló 37. és 75. lövészhadtest. Ezen erők továbbra, is mint „Budapesti csoport” tevékenykedtek a 18. hadtestparancsnokság vezetése alatt. Malinovszkij marsall ezzel a megoldással ügyesen elhatárolta egymástól a külső és belső arcvonalon folyó eseményeket. Az új csoportosítás január második felében újult erővel folytatta a támadást. A 18. gárda-lövészhadtest (délről) Budafok térségéből a Gellért-hegy, a 37. lövészhadtest (nyugatról) a János-hegytől a Vár, míg a 75. lövészhadtest (északról) a Hármashatárhegytől a Rózsadomb irányába igyekezett előrenyomulni. Mivel a felmentési kísérletek nem jártak sikerrel és utánpótlás sem érkezett, a védők Buda feladását és a kitörés megszervezését illetve végrehajtását kérték. Hitler hallani sem akart a város feladásáról és megparancsolta, hogy a bekerítésben lévő csapatok erejük végső megfeszítése árán tartóztassák fel az oroszokat.

Február első napjaiban tovább folytatódott a budai hídfő zsugorítása. A 18. gárda-lövészhadtest 1-jén betört a Sas-hegytől délre húzódó védőállásokba, miközben a másik két hadtest is lépésről-lépésre nyomult előre. Az egyre kilátástalanabb helyzetben, amikor az utánpótlási lehetőségek is szinte teljesen megszűntek, hiába kért Pfeffer von Wildenbruch SS-Obergruppenführer szabad kezet, az azonnal visszaküldött választávirat továbbra is könyörtelen volt .”A Führer azon parancsa, hogy Budapestet a legvégsőkig kell tartani! nem változott”. Február5-e újabb fordulatot hozott Buda ostromában. Ekkor a 37. gárda-lövészhadtestnek is sikerült áttörnie a Sas-hegytől északra kiépített védelmet, és így másnapra a két hadtest közösen felszámolta a térségben harcoló csoportosítást. Ezzel párhuzamosan a támadók elvágták egymástól a Várhegy és a Gellérthegy védőit. Ezek a jelentős eredmények lehetővé tették a Farkasréti temető körzetében hosszú ideje tartó harcok gyors befejezését, illetve a Déli pályaudvar elleni támadás megindítását.

A még mindig védekezők számára két lehetőség nyílott: vagy megadják magukat, vagy megpróbálnak kitörni a szovjet gyűrűből. A németek ez utóbbit választották, de erről szándékosan csak néhány órával a végrehajtás előtt értesítették Hindy Iván vezérezredest, a budapesti magyar erők parancsnokát. Ennek célja az lehetett, hogy az idő rövidsége miatt már nem gyülekeztethető magyar alakulatok kössék le a szovjet csapatokat a kitörés végrehajtásáig. 1945. február 11-én, este 8 órakor indult meg a kétségbeesett akció. Úgy tervezték, hogy a mai Szilágyi Erzsébet fasoron át jutnak ki a hegyekbe, és Budakeszi¾Budajenő¾Perbál¾Tinnye, illetve Pesthidegkút¾Solymár—¾Pilisvörösvár¾Pilisszántó¾Pilisszent-lélek irányában előretörve veszik fel a kapcsolatot a gyűrűn kívül lévő német erőkkel. A terv azonban már a kezdet kezdetén meghiúsult. A szovjet tüzérség a kitörés pillanatában olyan pusztító csapást mért az összetorlódó csapatokra, hogy roncsok és tetemek torlaszolták el a Várból kivezető utakat. Akiknek még sikerült átküzdeniük magukat a 180. szovjet lövészhadosztály Szilágyi Erzsébet fasori védelmén, azok zömét a budai hegyekben számolták fel, vagy kerültek a szovjet csapatok fogságába. A kitörni készülő mintegy 14 000 német és 4 500 magyar katonából, illetve civilből 786 német és 80 magyar érte el a német vonalakat. A Budapest Erőd parancsnoka az Ördög-árokban, Hindy vezérezredes, az I. hadtest parancsnoka a Budakeszi úton esett fogságba. A kitörési kísérlet meghiúsulása után a védelem összeroppant. 1945. február13-án Budapesten végleg elhallgattak a fegyverek. A magyar főváros Sztálingrád képét mutatta, az épületek és építmények 3/4 része elpusztult, vagy jelentősen megrongálódott.

 

     
Pontosidő
     
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
     
Látogatók száma
Indulás: 2006-12-19
     
Linkek

www.bunker.gportal.hu

www.zmne.hu

 

     
Üzenetrögzitő
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     

Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!