szantomihaly
szantomihaly
Menü
     
E.mail címem

szanto.mihaly@zmne.hu

     
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
     
Hírlevél hallgatóimnak
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
     
A Magyar Honvédség a kiegyezés után
     
MH 1867-től
     
A Magyar Királyi Honvédség második világháborúban
A Magyar Királyi Honvédség második világháborúban : 4./I.Hadműveletek Magyarország terűletének megtartásáért

4./I.Hadműveletek Magyarország terűletének megtartásáért

  2007.01.26. 19:21

A negyedik fejezetben bemutatjuk hazánk határai előtt és az ország terűletén vívott hadműveleteket. Az első rész a Keleti-Kárpátok előtt, Erdélyben, és a Tiszántúlon történteket tárgyalja, és Budapest védelmének kezdetét,I. rész

HADMŰVELETEK MAGYARORSZÁG TERŰLETÉNEK MEGTARTÁSÁÉRT 1944-45

1944. tavaszán a szovjet erők már elérték Nyugat-Ukrajna területét, és a magyar határhoz közeledtek. A helyzet kritikussá vált, mivel a német arcvonalon egy nagy kiterjedésű rés keletkezett az Észak-Ukrajna és Dél-Ukrajna hadseregcsoportok között. A németek pozícióik javítása érdekében azonnal átvették a kint lévő megszálló, és a Keleti-Kárpátok védelmére felvonuló magyar erők feletti rendelkezés jogát. A VIII. megszálló hadtest a Dél Ukrajna hadseregcsoport alárendeltségébe került. A VII. megszálló hadtestet először a felvonuló 1. hadsereg állományába vonták, majd az egész seregtest feletti parancsnoklást az Észak Ukrajna hadseregcsoport vette át. Az 1. hadsereg állományába ekkor a VII., és a VI. magyar valamint a XI. közös hadtest (ez utóbbinak német parancsnoksága és közvetlenjei voltak, de a harcoló alakulatokat magyarok (így az 1.- és 2. hegyi dandár, a 24. gyaloghadosztály és a 2. páncéloshadosztály) alkották.

Támadó hadműveletek a Kárpátok előterében és Dél-Erdélyben

A kiérkező védelemre felkészített és felszerelt 1. hadsereget a németek a Kárpátokon túli nyílt térben támadásra rendelték, azzal a céllal, hogy a rést betömjék és a két német hadseregcsoport közötti kapcsolatot, megteremtsék. Az április17-én meginduló támadás mindkét fél részéről nagy veszteségekkel járó heves küzdelmet hozott. A két hétig tartó szakadatlan harcokban az 1. hadsereg teljesen kimerült, ezért 30-án támadását le kellett állítani. A hadsereg bár nem érte el a számára elfoglalandó terepszakaszt, de az összeköttetést megteremtette és több mint két hónapra leállította a szovjetek előnyomulását.

Közben az ország egésze egyre inkább német „vonalra” került. Szinte mindenkit menesztettek a felső vezetésből, akik szerepet vállaltak Kállay idején a nyugati kapcsolatok kiépítése, illetve a kiválás előkészítése érdekében. Ezt követően sok németbarát tiszt került magas beosztásba. E személycserék emelték Bergffy Károly vezérezredest is az 1. hadsereg élére. Napirendre került a „zsidó kérdés” azonnali rendezése, folytatódtak a letartóztatások, beindult az ország gazdasági kizsákmányolása. Újabb és újabb kötelékek kerültek német alárendeltségbe, ráadásul ezek jelentékeny részét nem is Magyarország határainak védelmezésére használták fel. A Kárpátok előterében július közepén ismét fellángoltak a harcok, amelyek az 1. hadsereg VII. hadtestét is érintették. A nagy erejű támadást a hadtest nem bírta feltartóztatni. A betörés és a gyenge vezetés miatt az 1. hadsereget vissza kellett vonni a Hunyadi-állásba. Beregffynek ez a posztjába került, az új parancsnok Miklós Béla vezérezredes lett. Miklós tábornok, gyorsan rendet teremtett. Feltöltötte a csapatokat, átszervezéseket hajtott végre és újjászervezte a védelmet. (A Kárpátok védelmére 1940¾1944 között három védővonal került kiépítésre. A határon túl a Hunyadi-állás, a határ vonalában a Szent-László-vonal, a míg a határon innen az Árpád-vonal.) A hozzáértő vezetésnek tudható be, hogy az 1. hadsereg a későbbiek során eredményesen védte a határt.

1944 nyarán Magyarország helyzete kritikusra fordult, az események túl gyorsan követték egymást. A német arcvonal déli szárnya megsemmisítő vereséget szenvedett a szovjetek jasi¾kisinyovi hadműveletében. Románia, kihasználva a kedvező lehetőséget, azonnal átállt az ellenség oldalára, Finnország pedig fegyverszünetet kötött a Szovjetunióval. Ezek a történések mind a politikai, mind a katonai oldalról azonnali ellenlépéseket igényeltek. A hadszíntéri események miatt a katonai intézkedések kaptak prioritást, ugyanis Románia kiugrásával megnőtt annak a veszélye, hogy a magyar határt Dél-Erdélyből elsöprő támadás éri. Ennek ellensúlyozására döntés született, hogy minden rendelkezésre álló erőt fel kell vonultatni a határok védelmére és egy erőteljes támadással el, kell foglalni Dél-Erdélyt, amely lehetővé teszi a Déli-Kárpátok vonalában egy szilárd védelem kialakítását. A támadáshoz a IX. hadtest törzséből felállították a 2. hadsereg-parancsnokságot. Alárendeltségébe került a II., a IV. és IX. hadtest, valamint a Székely Határvédelmi Erők. A hadművelet célja az volt, hogy a Veress Lajos vezérezredes, vezette 2. hadsereg főerői a II. és IX. hadtestekkel (összesen 3 póthadosztály, 1 gyaloghadosztály, 1 könnyűhadosztály, 2 póthegyi dandár, 1 határvadászdandár és 1 páncéloshadosztály) Kolozsvár, Marosvásárhely terepszakaszról indulva áttörik az 1. román hadsereg arcvonalát és birtokba veszik a Déli-Kárpátok átjáróit. A főerőket jobbról a IV. hadtest fedezte Arad—Temesvár irányú támadással. A balszárnyat a Székely Határvédelmi Erők biztosították.

A szeptember5-én indított támadás kezdetben sikeres volt. Áttörve az 1. román hadsereg arcvonalát, a 2. páncéloshadosztály szeptember7-én már elérte a Kis-Küküllőt. Itt azonban a támadást le kellett állítani és visszarendelni a Maros mögé, mert közben a szovjet csapatok átkeltek a Déli-Kárpátokon. A németek nyomására szeptember13-án az arcvonal jobb szárnyáról újabb támadás indult Makó, Gyula térségéből Arad irányába. A IV. és a VII. hadtesttel, valamint az 1. páncéloshadosztállyal indított támadás kezdetben szintén sikeres volt. Már estére elérték Aradot, 18-án pedig kijutottak a Kárpátok lejtőihez, de itt támadásuk elakadt, a román-szovjet erők védelmén, sőt ezt követően az 53. szovjet hadsereg részeinek és egy harckocsi hadtestének támadása visszaszorította őket Dombegyháza¾Battonya vonaláig. Mivel a németek arra törekedtek, hogy az Arad térségében levő magyar hadtesteket alárendeltségükbe vonják, a magyar vezérkar a IV. hadtestből felállította a 3. hadsereg-parancsnokságot. Sajnos a német felügyeletet így sem tudták elkerülni. A Wöhler csoportba a 2. magyar és a 8. német hadsereg, míg a Fretter-Pico hadműveleti csoportba a 3. magyar és a 6. német hadsereg lett beosztva. Ezzel a teljes magyar haderő vezetése és felhasználása a németek kezébe került.

A harctéri eseményekkel párhuzamosan a politikai életben is jelentős mozgolódás kezdődött. Horthy és a magyar ügyért tenni akarók szűk köre végre felismerte, hogy a helyzet tarthatatlan, a háborúból való kilépés az egyetlen kiút. A legnagyobb gondot a német megszállás következtében kialakult helyzet jelentette. Horthyék tisztában voltak azzal, hogy a finn példát nem lehet követni, de a román példa is nehezen végrehajtható, hiszen minden erő az német vezetés alatt az arcvonalban volt, a hátországban (mindenekelőtt Budapesten) pedig nem álltak olyan csapatok rendelkezésre, amelyekre alapozni lehetett volna a kiugrás előkészítését és végrehajtását. Horthy augusztus végén azért menesztette a Sztójay-kormányt, hogy egy új összetételű kabinet, Lakatos Géza vezérezredes, miniszterelnök vezetésével a kiugrást előkészítse. A kormányzó tévedett! Ez a kabinet sem támogatta a kiugrást, sőt az előkészületekről azonnal tájékoztatták a németeket. A kapcsolatfelvétel a szovjetekkel szeptember elején ennek ellenére megtörtént, és 14-én a szovjetek által szabott fegyverszüneti feltételek meg is érkeztek. Horthy úgy döntött, hogy elfogadják az előzetes fegyverszüneti feltételeket, ezért Faraghó Gábor vezérezredes vezetésével delegációt küldött Moszkvába. Miután Molotov és Faragó aláírta a feltételeket, tartalmazó okmányt, a kormányzó október15-én bejelentette, hogy fegyverszüneti tárgyalásokat kezdett. Erről a lépéséről tájékoztatta Edmund Weesenmayer német teljhatalmú megbízottat is. A németek különben már mindenről pontosan tudtak, sőt már a proklamáció előtt túszul ejtették ifj. Horthy Miklóst.

A proklamáció bejelentése után azonnal megindultak a letartóztatások és a főváros kulcsfontosságú pontjait németek szállták meg. Ezzel lényegében a kiválási kísérlet meghiúsultnak tekinthető. A kudarc megrendítette a csapatokat is, különösen azt követően, hogy a németek Szálasit emelték az ország élére. Miklós Béla vezérezredes a proklamációt követő napon vezérkari főnökével, Kéri Kálmán ezredessel átment a szovjetekhez, és felszólításukra mintegy 20 000 fő állt át katonáik közül a 4. Ukrán Front oldalára. A 2. hadsereg parancsnokát letartóztatták, aminek következtében az átállások itt is megkezdődtek és egyre gyakoribbá váltak a szökések. A csapatok nagy részénél lazult a fegyelem, eltűnt a korábbi jó harci szellem és morál. Egyre többen ismerték fel a háború folytatásának értelmetlenségét. Ugyanakkor a katonák többsége nagy dilemma előtt állt, mert számukra sem a fasizmus, sem a kommunizmus nem volt elfogadható alternatíva. Így nagyon sok hivatásos- és sorkatonát a konkrét célok nélküli események sodortak tovább, alakítva egyéni sorsukat.

A németek hamar felismerték, hogy nagyobb seregtesteket nem lehet magyar parancsnokok vezetése alatt hagyni, ezért megkezdődött az arcvonalban harcoló erők részekre bontása és német kötelékekbe való betagolása.

Észak-Erdély és a Tiszántúl megtartásáért folytatott védelmi hadműveletek

1944. október elejére a 2. Ukrán Front átözönlött a Déli-Kárpátokon és felzárkózott a magyar-német védelmi vonalakra. Állományába (szovjet adatok szerint) 630 ezer fő, 10 200 löveg, 825 harckocsi és közel 1200 repülő tartozott. A Dél Hadseregcsoportba összevont magyar-német erők csupán 380 ezer főt, 3500 löveget, 350 repülőgépet és 300 harckocsit tettek ki. A döntő szovjet erőfölény mellett igen kedvezőtlen körülmény volt, hogy a védelmünk jobb szárnya sík-, nehezen védhető területen húzódott, az állások kiépítettsége a korábbi visszavonulások következtében csak hevenyészett volt, a területeket lezáró 3. magyar hadsereg gyenge tűzerőt képviselt és páncélelhárítása szinte alig volt.

Tehát nem volt véletlen, hogy Rodion J. Malinovszkij marsall, a 2. Ukrán Front parancsnoka ezen a szakaszon tervezte megbontani védelmünket. Az áttöréshez a 6. gárda-harckocsihadsereget és a Pliev tábornok lovas-gépesített csoportját (1 harckocsi-, 1 gépesített és 1 lovas hadtest) jelölte ki, azzal a szándékkal, hogy az áttörés után csapatait északra fordítja és bekeríti az Észak-Erdélyben védekező magyar-német csapatokat.

A gyengén felszerelt 3. magyar hadsereg nem bírta tartani állasait a Pliev csoporttal szemben, ezért kénytelen volt a Tisza mögé visszavonulni. A mélységben szabadon manőverező lovas-gépesített csoport elvágta a Szolnok¾Debrecen közötti közlekedési utakat és Debrecenig nyomult előre. Itt beleütközött egy erős német csoportosításba, mely azért gyülekezett itt, hogy egy nagyszabású ellentámadással (Cigánybáró-hadművelet) visszavesse a szovjeteket a Déli-Kárpátok mögé. Az október20-ig tartó változó sikerű debreceni ütközetben közel 1000 harckocsi és rohamlöveg küzdött egymás ellen. A Pliev csoportnak egy részét Nagyvárad felé kellett visszairányítania, hogy a 6. harckocsi hadsereggel szemben szilárdan védekezőket hátba támadja. Ez a manőver sikeresnek bizonyult, mert a két tűz közé szorult magyar-német erők kénytelenek voltak a várost feladni. 20-án Debrecent is elfoglalták. Ezt követően az Észak-Erdélyben lévő erőink, félve a bekerítéstől megkezdték, visszavonulásukat a Tisza mögé. Pliev, hogy megakadályozza ezen erők kicsúszását a szorítóból, támadást indított Nyíregyháza irányába a tiszai átkelőhelyek birtokbavétele céljából. A várost október21-én sikerült ugyan elfoglalnia, de az Erdélyből visszavonuló magyar-német erők bekerítették. A szovjet kötelékek, csupán egy részéknek sikerült kitörnie. Így Malinovszkij terve csak részben valósult meg, mert a Tiszántúlt sikerült elfoglalnia, de a Wöhler csoport több mint 150 000 katonájának sikerült a Tisza mögött új védőállásokat foglalni.

Hadműveletek Magyarország területének megtartásáért

A német-magyar csapatok Erdély feladásával elvesztették a szilárd védelemre legalkalmasabb területeiket. Ugyanakkor a román kiugrás óta először sikerült újból összefüggő védelmi vonalat létrehozni és kapcsolatot teremteni az A, a Dél, és az F. Hadseregcsoportok között. Ez a védelmi vonal azonban igen gyenge volt. A Duna-Tisza közén védő 3. magyar hadsereg hét gyenge hadosztálya például több mint 150 kilométeres szakaszt ellenőrzött. A legnagyobb gondot a tartalékok hiánya és az utánpótlási nehézségek jelentették.

A felek a csapatainak csoportosítása és a hadműveleti tervek

A 2. Ukrán Front helyzete október végén: a 40. szovjet és a 4. román hadsereg (11 hadosztály és 2 megerődített körlet) Vitka (Vásárosnamény)¾Újfehértó; a 27. hadsereg (14 hadosztály) Újfehértó¾Polgár; az 53. hadsereg (9 hadosztály) Polgár¾Tiszafüred; a 7. gárda-, és az 1. román hadsereg (11 hadosztály) Tiszafüred¾Tiszaug; a 46. hadsereg (12 hadosztály) Alpár¾Baja¾Zombor vonalában helyezkedett el. A front tartalékai a mögöttes területen feltöltéseket és átcsoportosításokat hajtottak végre, így többek között: a 6. gárda-harckocsihadsereg (1 harckocsi-, és 1 gépesített hadtest); a Plijev lovas-gépesített csoport (1 harckocsi-, 2 lovashadtest); a Gorskov lovas-gépesített csoport (1 harckocsi-, 1 lovashadtest); a 18. harckocsihadtest, valamint a 2. és a 4. gépesített hadtest. Ezek összesen: 55 lövész-, 11 lovas-, 9 gépesített-, és 9 harckocsi-magasabb egységet (összesen 86 hadosztályt) jelentettek. A szovjet főparancsnokság—mivel a Duna-Tisza közén kialakult hadműveleti helyzetet igen kedvezőnek ítélte meg¾utasította Malinovszkij marsallt, hogy a balszárny-csapataival haladéktalanul indítson támadást, és menetből foglalja el Budapestet. A feladat végrehajtásának idejére a 46. hadsereget megerősítették a 23. lövész-, valamint a 2. és a 4. gépesített hadtestekkel. Malinovszkij marsall—hivatkozva csapatainak rendezetlenségére és az erősítések bevárásának szükségességére¾5 nap haladékot kért, de Sztálin ezt elutasította. Ezt követően a front törzse az alábbi tartalmú direktívát dolgozta ki és juttatta el a csapatokhoz. A 46. hadsereg megerősítőivel október29-én 14 órakor indítson támadást Kecskemét¾Budapest irányában. A főcsapást két lövész- és egy gépesített hadtesttel a jobb szárnyon mérje. Közelebbi feladatként 30-án estére érje el gyalogrészeivel Nagykőrös¾Lajosmizse¾Izsák¾Duna vonalát, míg a 2. gépesített hadtesttel Albertirsa¾Örkény körzetét. Ez idő alatt a 7. gárdahadsereg keljen át a Tiszán, 4 hadosztállyal csatlakozzon a támadáshoz, és 30-án estére vegye birtokba Tószeg¾Nagykőrös területét. További feladatként a lövészerők folytassák támadásukat északnyugat irányban, míg a 4. gépesített hadtest Ütközetbe vetésével a gyorscsapatok menetből foglalják el Budapestet.

A német-magyar katonai vezetés már a debreceni hadművelet időszakában felismerte a Duna-Tisza közén kialakult hadműveleti helyzet veszélyeit, ezért megelőző intézkedéseket adott ki a szovjetek Budapest irányú támadásának elhárítására. Szeptember22-én rendelték el annak a hatalmas összefüggő védelmi vonalnak a kiépítését. Ez a védővonal több szakaszból és számos hadműveleti reteszállásból állt. Így a Karola-vonal, amely a Zempléni-hegység, a Bükk, a Mátra és a Börzsöny déli lejtőjén húzódott. Budapestet keletről az Attila-, míg a Dunántúlt a Margit-vonal védte. A Dél Hadseregcsoport 1944. október végén két hadműveleti csoportból állt. A Wöhler hadműveleti csoport, amely a 8. német, és az 1. magyar hadsereg maradványaiból jött létre, Ungvár és Tiszafüred között 160 kilométeres arcvonalon védett. Állományába tartozott: a XXIX. német hadtest 3. és 4. hadosztálya, valamint a 8. páncélvadász-hadosztály; az 1. magyar hadsereg állományából az V. hadtest, a III. hadtest a IX. hadtest, a Finta-csoport. A Fretter-Pico hadműveleti csoport 150 kilométeres arcvonalon Tiszafüred és Baja között zárta a budapesti irányt. Állományába tartoztak: a Breith-csoport (a III. német páncélos hadtest parancsnoka)a 13. német páncéloshadosztály; az 1. magyar páncéloshadosztály; a Feldherrnhalle páncélgránátos hadosztály; a 2. magyar hadsereg VII. hadteste , a Kirchner-csoport (az LVII. páncéloshadtest parancsnoka), az 1., a 23. és a 24. német páncéloshadosztály; a 3. magyar hadsereg VIII. hadteste, a IV. páncélos hadtest: a 2. magyar páncéloshadosztály; 4. SS-páncélgránátos hadosztály; a 25. magyar gyaloghadosztály (a 3. hadseregtől). A 2. magyar hadsereg-parancsnokság október24-től a Duna vonalának védelmét látta el a Csepel-sziget és Batina (Kiskőszeg) között. Állományába tartozott: a II. hadtestparancsnokság: a 31. népi páncélgránátos hadosztály; az 1. folyamerő dandár; az 5. póthadosztály; a 4. (Pécs) honvédkerület. A VI. hadtestparancsnokság: a 8. tábori póthadosztály; a 12. tartalék hadosztály; az 1. huszárhadosztály; az 1. ejtőernyős zászlóalj. A Matolcsy (október 31-től) Kesseő csoport a solti (dunaföldvári) hídfőben. A 3. magyar hadsereg-parancsnokság erőinek egy részével zárta a Duna-Tisza közét, míg a VII. hadtestét kivonták a Dunántúlra, a VI. hadteste pedig a Duna vonalát védte. Budapest védelmét magyar részről az 1. hadtestparancsnokság irányította. A Dunántúlon lévő¾és az áttelepült¾kerület-parancsnokságok megkezdték a 18-20 éves leventék behívását és kiképzését. Ezzel párhuzamosan folyt a fegyvernemek kiképzése is. Ez a tartalékállomány több mint 100 ezer főt tett ki, de felszerelni nem tudták őket. Október12-e óta folyt a „Szent László hadosztály” szervezése és a hónap végén döntés született az „1. SS-„Hunyadi János” önkéntes páncélgránátos hadosztály felállításáról is.

1944. őszén a németek 16 hadosztállyal, a magyarok kb. 22 hadosztállyal, rendelkeztek, közöttük 6 volt páncélos. Ezen erőkből kb. 5 hadosztály a Dunántúlon, 4 hadosztály feltöltés alatt, 1 hadosztály Lengyelországban, 8 hadosztály a IV. Ukrán Front előtt helyezkedett el. Így a 2. Ukrán Fronttal szemben csupán 19-20 német-magyar hadosztály állt, 30-60%-os feltöltöttséggel. A magyar alakulatoknál igen kevés volt a jól felszerelt kötelékek száma. Az erők zömét könnyű fegyverzetű, páncéltörő eszközökkel alig ellátott pót- és tartalék hadosztályok tették ki.

Friessner vezérezredes látva a védelem gyengeségét, Nagykőrös, Kecskemét, Kiskunfélegyháza térségébe rendelte az LVII. Páncélos hadtest részeit, az 1. magyar páncéloshadosztályt és a 4. SS. Páncélgránátos hadosztályt. A támadás kezdetére azonban csak a 24. páncéloshadosztály érkezett be.

A Budapest elfoglalására tett első szovjet kísérlet meghiúsítása (1944. 10. 29¾11. 04.)

A Tiszaalpár¾Kiskunfélegyháza szakaszon 1944. október29-én 14 órakor meginduló szovjet támadás a csökkent létszámú és gyengén felszerelt egységeket érte. Az óriási fölényben lévő szovjeteket képtelenek voltak a peremvonal előtt megállítani. A harcrendek azonban nem bomlottak meg, a két hadosztály szervezett halogató harcot folytatott, amellyel lényegében lelassította az ellenség előnyomulását. Malinovszkij marsall látva, hogy csapatainak lendülete egyre csökken, ütközetbe vetette a 2. gárda-gépesített hadtestet, majd 30-án reggel a 7. gárdahadsereget. Fretter-Pico tüzérségi tábornok sorozatos ellencsapások mérésével, az arcvonal lerövidítésével és újabb erők átcsoportosításával igyekezett pozícióit javítani a Duna-Tisza közén. A 24. páncéloshadosztály, valamint a közben beérkező 4. SS páncél-gránátos hadosztály ellenlökéseivel sikerült a 7. gárdahadsereget a Nagykőrös¾Szolnok terepszakaszon megállítani, a 46. hadsereg támadását pedig tovább lassítani. Ennek eredményeként időben sikerült az arcvonalat a Budapest¾Cegléd¾Szolnok vonalra visszavonni, valamint a Csepel-szigetet és az Attila-vonalat megszállni.

Az Attila-vonal három védőövből állt, melynek szárnyai a Duna keleti partjára támaszkodtak. Az első védőöv: Alsógöd¾Csomád¾Veresegyház-¾Maglód¾Ecser¾Dunaharaszti; a második Dunakeszi¾Mogyoród-¾Isaszeg—Pécel¾Pestszentimre¾Soroksár, míg a harmadik Pest peremkerületeinek vonalában húzódott. Az első védőövet október30-a és november3-a között a 22. SS. lovashadosztály és a Feldherrnhalle páncélgránátos hadosztály szállta meg, majd ide vonult vissza a magyar hadosztályok egy része is. Így az 1. lovashadosztály a Csepel-szigetre, míg a 10. gyaloghadosztály két ezrede az Attila-vonalba került. A többi magyar alakulat az új védelmi vonal mögé vonult vissza, rendezés és feltöltés céljából.

Malinovszkij marsall érzékelve az új védelmi vonal előtti ellenállás gyengülését, üldözés bevezetését rendelte el. November1-jén ütközetbe vetette a 4. gárda gépesített hadtestet, és ezzel egy időben felújította a támadást mindkét hadsereg sávjában. A gyorscsapatoknak feladatul szabta, hogy nagy ütemű előretörés után 3-ig nyugatról és keletről kerítsék be Budapestet. Ez az utasítás azonban a szovjetek számára csupán vágyálom maradt, mert a 4. gárda gépesített hadtest nem tudta áttörni az új védelmi vonalat, míg a 2. gárda gépesített hadtestet a Csepel-szigeten az 1. magyar lovashadosztály állította meg. November3-ra a szovjet lövészerők is felzárkóztak a német-magyar védelemre, és újult erővel rohamoztak. 4-én új csoportosításban több kísérletet tettek a védelem áttörésére, miközben óriási veszteségeket szenvedtek. A sikertelen rohamok láttán 4-én este leállították a támadást. Az arcvonal a Soroksári Duna-ág, Attila-vonal, Üllő, Monor, Albertirsa, Cegléd, Szolnok vonalában átmenetileg megmerevedett.

A Duna-Tisza közén védekező német-magyar csapatok jelentős területeket adtak fel, de szívós, aktív harccal sikerült kifullasztaniuk a szovjettámadást Budapest előterében. A harcok Budapest elfoglalásáért, illetve megtartásáért bontakoztak ki és közel egy héten keresztül igen nagy intenzitással zajlottak. A Dél Hadseregcsoport sikerét annak köszönhette, hogy időben felismerte az ellenség szándékát, jól manővereztette csapatait. A gyorsaságnak és a jól összehangolt tevékenységnek meghatározó szerep jutott. A sikerhez kellettek persze azon hibák is, amelyeket a 2. Ukrán Front, illetve a támadó hadseregek parancsnokai és törzsei sorozatban elkövettek. Az „orosz gőzhenger” most kudarcot vallott. Azt hitték, hogy a döntő erőfölényük sikert fog hozni a debreceni ütközetben amúgy is szétzilált német-magyar csapatokkal szemben, és nem szükséges időt pazarolni a felderítésre és az aprólékos előkészítésre. Mindezt tetézte, hogy csapataikon a fáradtság jelei mutatkoztak és túl széles arcvonalon, helyezkedtek el, az erők átcsoportosításához a felső vezetés nem biztosított időt.

Budapest elfoglalására tett második szovjet kísérlet meghiúsítása (1944. 11. 11¾21)

A szovjetvezetés a kudarc után átértékelte csapatai helyzetét és új elhatározást hozott. Az újabb tervbe be kívánták vonni a front valamennyi hadseregét. A cél nem változott, csupán az erők nagysága és a főcsapást áttették Hatvan, Budapest irányában támadó 7. gárdahadsereg sávjába. A 2. Ukrán Front parancsnokának nagybani elgondolása a következő volt. A 7. gárdahadsereg megerősítve a 2. és a 4. gárda gépesített hadtesttel, valamint a Plijev lovas-gépesített csoporttal, Besenyszög¾Ceglédbercel között áttöri a német-magyar védelmet, elfoglalja Hatvant. Ezt követően kifejleszti a támadást Balassagyarmat irányában, majd délre fordulva keletről bekeríti Budapestet. Ezzel egyidőben a 46. hadsereg Budapesttől délre átkel a Dunán, majd a két gépesített hadtest átalárendelése után nyugatról átkarolja a magyar fővárost. A front többi erői ez idő alatt átkelnek a Tiszán, és részekre szabdalják Észak-Magyarország területén a védekező erőket. A 40. hadsereg és a 4. román hadsereg Gesztely, a 27. hadsereg Miskolc, míg az 53. hadsereg Eger elfoglalását kapta feladatul. A 2. Ukrán Front e feladathoz jelentős megerősítést kapott. A 4. Ukrán Fronttól 2 lövészhadtest és nagyszámú tüzérség, míg a hátországból több mint 200 harckocsi és 40 ezer fő utánpótlás érkezett meg. Malinovszkij marsall az élőerőt a főcsoportosítás, míg a harckocsikat a 6. harckocsi hadsereg feltöltésére használta fel. Ez utóbbival tervezte a sikert kifejleszteni. Ezzel párhuzamosan a 2. gárda gépesített hadtestet kivonta a 7. gárdahadsereg alárendeltségéből és átirányította a 46. hadsereghez.

A Dél Hadseregcsoport parancsnoksága észlelte a szovjet átcsoportosításokat, a támadás előkészületeit. Friessner vezérezredes úgy döntött, hogy mielőtt a szovjetek megindulnának, ellencsapást mér a Budapestet veszélyeztető 46. hadseregre. Kettévágja arcvonalát, majd felszámolja az elszigetelt erőket Pest délkeleti térségében. A támadásra az 1. és a 23. német, az 1. magyar páncéloshadosztályt, valamint a Feldherrnhalle páncélgránátos hadosztály részeit jelölte ki. Gyors szervezőmunka után a támadás már november5-én megindult. A páncélos csoportosítás Pilis, Albertirsa között támadva áttörte a 46. hadsereg védelmét és Dabas térségében átvágta a Kecskemétről Budapestre vezető műutat. Itt a német-magyar páncélosok északnyugatnak fordultak, hogy a bekerítést végrehajtsák. Erre azonban nem került sor, mert 6-án a 27. és az 53. szovjet hadsereg¾éppen a 46. hadsereg tehermentesítése érdekében¾minden komolyabb előkészület nélkül éleivel átkelt Tiszán és Mezőkövesd¾Füzesabony irányában nyomult előre. Így a páncélos erőket át kellett csoportosítani ebbe a térségbe. A támadás leállítására és az átcsoportosításra igen nagy szükség volt, hiszen a két szovjet hadsereggel szemben a Tiszakeszi és Tiszanána közötti 50 kilométeres arcvonalat csupán a 27. magyar gyaloghadosztály, és a 9. határvadászdandár védte. Félő volt, hogy a szovjetek gyorsan áttörik a gyenge magyar védelmet, és ellenállás nélkül elfoglalhatják Egert és Miskolcot. Ezzel bekövetkezett volna a Dél Hadseregcsoport kettévágása és lehetetlenné vált, volna az erők szervezett visszavonása a Karola-vonalba. Az átcsoportosításokkal időlegesen sikerült az 53. és a 27. hadsereg támadását megállítani.

1944. november11-én reggel a szovjet csapatok¾a 46. hadsereg kivételével¾minden szakaszon támadásba lendültek. A főcsoportosítást képező 7. gárdahadsereg parancsnoka a Zagyva két oldalán támadva a 46. magyar gyalog- és a 4. SS. Rendőr hadosztály állását rohamozta. Az ellenség lendülete már a kezdet-kezdetén megtört, és a nap végére csak 5-8 kilométert tudott előrenyomulni. November 12-én a 7. gárdahadsereg parancsnoka ütközetbe vetette második lépcsőjét és a két gépesített hadtestet. A túlerő ellensúlyozására a második lépcsőben elhelyezkedő 18. SS. Páncélgránátos, valamint a 13. és a 23. páncéloshadosztályok ellencsapásokat mértek Jászberény irányába. Ennek következtében a település térségében több napig tartó heves küzdelem bontakozott ki. A túlerő végül győzött, és a német-magyar erőknek vissza kellett vonulniuk Kóka¾Tóalmás¾Pusztamonostor¾Jászárokszállás vonalára.

November16-a és 27-e között újból fellángoltak a harcok Hatvan térségében. A német parancsnokság a 46. gyalog- és a 4. SS. hadosztály arcvonalát a fokozatosan beérkező 357. gyaloghadosztállyal erősítette, meg és a térségbe irányította a 18. SS. páncélgránátos hadosztályt. 25-én Hatvan elesett és a védő csapatok visszavonultak a Karola-vonalba, ahol megállították a szovjet főcsoportosítás előretörését. A védelem Gyöngyös¾Hatvan¾Aszód vonalában átmenetileg stabilizálódott. Az arcvonal többi szakaszán is kemény küzdelmek zajlottak ez idő alatt. Az első magyar hadsereg Ungvár¾Csap¾Tiszadada¾Tiszakeszi szakaszon (160 kilométeren!) védekezett, a 4. Ukrán Front 18., a 2. Ukrán Front 40. szovjet- és 4. román hadseregével szemben. A nagy erőfölény ellenére a szovjettámadás lassan haladt előre a kis létszámú, de szívósan harcoló német-magyar hadosztályokkal szemben. Az arcvonal a Karola-állásba tevődött át, miután a 4. Ukrán Front 18. hadseregének csapásmérő csoportosítása Csap¾Sátoraljaújhely irányában sikert ért el. Ennek eredményeként fel kellett adni a Bodrogközt, valamint az Ung és a Latorca közötti területet. Az arcvonal középső szakaszán a 27. hadsereg és a Gorskov lovas-gépesített csoport előtt kezdetben a 3. majd a 4. német hegyihadosztály zárta le a miskolci irányt. A közel két hétig dúló harcok során a két német hadosztály szinte teljesen kimerült. A Dél Hadseregcsoport parancsnoka kérte az OKH-t (Oberkommando das Heer), hogy engedélyezze Miskolc feladását és a visszavonulást a Karola-állásba. Mivel a kérést elutasították, Friessner vezérezredes a térségbe irányította a 24. páncéloshadosztály egy részét és a 239. rohamlövegdandárt. Ezzel az erővel sikerült Miskolctól keletre és délre megállítani a 27. hadsereget. Az 53. hadsereggel szemben a 8. vadász- és a 25. gyaloghadosztály, valamint a 24. és a 2. magyar páncéloshadosztály részei védekeztek. A szovjetek a Tarna völgyében igyekeztek megakadályozni a szervezett ellentevékenységet és a német-magyar csapatok visszavonulását a Karola-állásba. A folyó völgyében ezért igen elkeseredett harcok folytak, több mint egy héten át. Az arcvonal végül a Karola-állásban (Egerbakta¾Mátrafüred vonalában) stabilizálódott.

A 46. hadsereg a november5-i és 6-i ellencsapás után rendezte arcvonalát és új csoportosításokat hozott létre. A 10. gárda-lövészhadtest 16-ától az Attila-vonalat rohamozta Dunaharaszti és Gyálpuszta térségében. A számtalan kísérletet a védők rendre visszaverték. November21-én késő este a 23. és a 37. lövészhadtestek Taksony és Dömsöd között rejtve megkezdték az átkelést a Csepel-szigetre. Az 1. magyar lovashadosztály hősiesen harcolt, de az 50 kilométeres védősáv és a hatszoros túlerő egyenlőtlenné tette a küzdelmet. A szovjetek megszállták ugyan a Csepel-sziget déli részét, de közben olyan veszteségeket szenvedtek, hogy a második átkelésre, illetve a sziget teljes birtokbavételére már nem tudtak vállalkozni. Ezzel lezárult a Budapestért folyó harcok második szakasza. A szovjet csapatok támadása a Karola- és az Attila-állások előtt elakadt, Budapestet nem tudták elfoglalni, sőt bekeríteni sem.

A német-magyar csapatok keresztülhúzták ugyan az ellenség szándékát, de maguk is jelentős veszteségeket szenvedtek. Ugyanakkor forrásaik egyre csökkentek, és a háború értelmetlenségének felismerése pedig mind jobban kihatott a csapatok moráljára. A Karola-vonal viszonylag jól kiépített rendszer volt, de Magyarország szempontjából inkább lehetett egy hadászati reteszállásnak, mintsem területét megtartó szilárd védővonalnak tekinteni.

A szovjet vezetés a második hadműveleti tervével sem alkotott valami nagyot, sőt koncepciójában rosszabb volt, mint az első. Ugyanis ebben Budapest elfoglalása nem elsődleges, csak végcél volt, miután elfoglalták Észak-Magyarország egész területét, beleértve a nagyobb városokat és településeket. Ez oda vezetett, hogy¾a front lehetőségeihez mérten és a hatvani irányt kivéve¾egyenlően lettek elosztva. Így ez a hadműveleti terv inkább az ún. „helyi beszerzés” gyakorlati megvalósítását szolgálta, mintsem az Észak-Magyarország területére visszavonult német-magyar csapatok elvágását a hátországtól. A november11-e utáni hadműveletek ezt egyértelműen alátámasztják.

A szovjet vezetés és a csapatok alkalmazásának hibái újból jelentkeztek. A már ismerteken túl igen szembetűnő volt a fegyvernemek közötti gyenge együttműködés különösen a lövészek és a tüzérek, illetve a lövészek és a gyorscsapatok között. A gyorscsapatok az áttörés után magukra maradtak. Ennek lett a következménye, hogy a Gorskov lovas-gépesített csoport a Bükk, a Plijev lovas-gépesített csoport a Mátra hegység szűk völgyeiben súlyos veszteségeket szenvedett és feltöltésre ki kellett vonni a harcokból

     
Pontosidő
     
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
     
Látogatók száma
Indulás: 2006-12-19
     
Linkek

www.bunker.gportal.hu

www.zmne.hu

 

     
Üzenetrögzitő
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     

Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!