szantomihaly
szantomihaly
Menü
     
E.mail címem

szanto.mihaly@zmne.hu

     
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
     
Hírlevél hallgatóimnak
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
     
A Magyar Honvédség a kiegyezés után
     
MH 1867-től
     
A második világháború története
A második világháború története : A német-szovjet háború I.

A német-szovjet háború I.

  2007.09.09. 19:27

I. Rész.Ebben a részben mutatjuk ben a német-szovjet háború eseményeit a kirobbanásától moszkvai csata befejezéséig.

Németország és a Szovjetunió katonapolitikai helyzete 1941. júniusában

 

Németország külpolitikai programjában a Szovjetunió megsemmisítése képezte a legfontosabb láncszemet. A hitlerista vezetők a szocialista rendszer társadalmi és gazdasági erejének vélt gyengeségére, külpolitikai elszigeteltségére, fegyveres erőinek felkészületlenségére alapozták terveiket. A hadjáratot rendkívül gondosan, csaknem egész Európa gazdasági és katonai erőforrásaira támaszkodva készítették elő. Németország fegyveres erejének létszáma 1941 tavaszára 7254000 főre, hadosztályainak száma pedig 214-re emelkedett. Csak 1940 őszétől 1941 tavaszáig 58 hadosztályt, köztük 11 páncélost és 8 gépesítettet hoztak létre. A német Véderő-parancsnokság (OKW) és a haderőnemek vezérkarai már 1940 második felében dolgoztak a Szovjetunió megtámadásának előkészítésén „Ottó” fedőnév alatt. A több változatban elkészített tervek mindegyikében a harckocsik, a légierő és a gyalogság meglepetésszerű, nagy erejű csapásával számoltak. Hitler 1940. december 18-án írta alá a Szovjetunió elleni háború megindítására vonatkozó 21.számú direktíváját, amely a Barbarossa (Fall Barbarossa) fedőnevet kapta. A hadjárat terve három hadászati arányt jelölt meg:

- fő hadászati irány: Varsó-Szmolenszk-Moszkva, amelyben a Közép HDSCS-nak kellett támadnia, állományában a 9. és 4. tábori hadsereggel (táb HDS) valamint a 2. és 3. páncélos csoporttal (pc csop).

- Kelet-Poroszország területéről Pszkov-Leningrád irányában az Észak HDSCS erőit (18. és 16. táb HDS, 4. pc csop) tervezték alkalmazni:

- Lublin térségéből Zsitomir-Kijev-Rosztov irányában a Dél HDSCS-nak (6., 17. és 11. táb HDS, 1. pc csop, 3., 4., román (r) HDS) kellett mérnie a csapást:

- az Észak HDSCS tevékenységét az 1., a Közép HDSCS-ét a 2., a Dél HDSCS-ét pedig a 4. légiflottának (LF) kellett támogatnia. A 2. táb HDS a szárazföldi haderő főparancsnokságának tartalékát képezte. Észak-Finnország területéről a „Norvégia” német HDS-nek önállóan kellett támadnia a murmanszki és kandalaksai irányban, illetve szükség esetén a finn Karélia és Délkeleti HDS-gel együttműködve segíteni az Észak HDSCS-ot feladata végrehajtásában. Az OKW úgy vélte, hogy a Vörös Hadsereg főerői a nyugati határok mentén a Dnyeperig és a Nyugati-Dvináig terjedő mélységben helyezkednek el. Ezek megsemmisítése, visszavonulásuk megakadályozása, a Nyugati-Dvina és a Dnyeper vonalának az elérése, a mozgósítás végrehajtásának meggátolása, az e térségben lévő katonai és polgári vezetés megbontása, létfontosságú területek birtokbavétele képezte a „Barbarossa” terv közelebbi hadászati célját. További hadászati feladatként rögzítette Leningrád, Moszkva, Kijev és a Donyec-medence menetből való birtokbavételét, majd az Arhangelszk-Volga-Asztrahany vonal elérését. Ezt egyetlen, mintegy 3 hónapra tervezett hadjáratban szándékozták végrehajtani. Az urali nyersanyag- és hadiipari körzeteket a légierő tömeges csapásaival akarták kikapcsolni. Az „Észak” HDSCS. azt a feladatot kapta, hogy semmisítse meg a Baltikumban tevékenykedő szovjet erőket, vegye birtokba a balti tengeri kikötőket, beleértve Leningrádot és Kronstadtot is. Az erők és eszközök zömét a Közép HDSCS-ba összpontosították. A szárnyakon létrehozott erős páncélos csoportosításokkal, Minszk általános irányban mért találkozó csapásokkal be kellett kerítenie a nyugat-belorussziai szovjet csapatokat, és kifejleszteni a sikert Szmolenszk általános irányban. A Dél HDSCS feladata az volt, hogy főerőit a balszárnyon összpontosítva törjön át Kijev felé, és a dnyeperi átkelőhelyek, elfoglalásával akadályozza meg a szovjet erők visszavonulását a folyón túlra. A Romániában felvonult 11. HDS és a 3. 4. román (r) HDS azt a feladatot kapták, hogy erősebb csoportosításnak feltüntetve magukat Kössék le a szovjeteket, majd támadásba átmenve segítsék a főcsapás mérő erőket.

A Szovjetunió a háborút megelőző években ipari nagyhatalommá, hadserege pedig dinamikusan erősödő, a jövő háborúja által támasztott követelményeknek egyre inkább megfelelő fegyveres erővé vált. Ez még akkor is igaz, ha tudjuk, hogy a hadseregben végigvitt tisztogatások gyakorlatilag lefejezték a parancsnoki állományt, amivel mérhetetlenül gyengítették hadrafoghatóságát és csapásmérő erejét. Lényeges lemaradásban voltak emellett a csapatok korszerű technikai és fegyverzeti ellátásában. Az új harceszközök tömeges gyártásához csak 1939-40-ben kezdtek hozzá. Az ország nyugati részén helyezkedtek el a határ menti katonai körzetek: a Leningrádi, a Balti Különleges, a Nyugati Különleges, a Kijevi Különleges és az Odesszai Katonai Körzet csapatai, valamint a flották: az Északi-, a Balti-tengeri Flotta, illetve a Pinszki és a Dunai Katonai Flottilla erői. A háborús veszély fokozódására megkezdték az itt lévő csapatok új fegyverekkel való ellátását. Átdolgozták a határbiztosítási és alkalmazási terveket. A háború kezdetére azonban sok feladatot nem sikerült végrehajtani. Mindent összevetve az ellenség a szovjet csapatokat felkészültségben lényegesen felülmúlta, mivel a hadászati első lépcső a Barenst tengertől a Fekete tengerig 3375 km széles arcvonalon és mintegy 300-400km-es mélységben voltak széttagolva. A határ menti katonai körzetek fedező hadseregeink állományában 56 hadosztály és két dandár tartozott, melyek 50km-es mélységet szálltak meg. Így a későn elrendelt riasztás miatt a német csapatok keskeny arcvonalszakaszon nyomasztó erőfölényt tudtak létrehozni. A Szovjetunió még nem volt felkészülve a német főerőkkel mért első csapásának elhárítására. Ennek tudatában a szovjet kormány került minden olyan lépést, amely sietette volna a német agressziót. A felderítési adatok egyértelműsége ellenére, csak 1941. 06. 21-én 23.45-kor engedélyezte a nyugati határ menti körzetek harckészültségbe helyezését. A parancs elkéset, egyes helyekre le sem jutott. Így a német támadás kezdetén a Vörös Hadsereg a kijelölt védelmi terepszakaszokat csak részben tudta megszállni.

A háború kezdeti időszaka. (1941. 06. 22—09. vége.)

1941. 06. 22-én 04.00-kor Németország fegyveres erői betörtek a Szovjetunió területére. Velük együtt támadtak Olaszország, Románia, Finnország és Szlovákia, 06. 27-én Magyarország is bekapcsolódott, ez további 37 hadosztállyal növelte az agresszor erejét. A német légierő 300km-es mélységű csapásaival az első napon mintegy 800 szovjet repülőgépet a földön és körülbelül 400-at a levegőben semmisített meg, így azonnal kivívta a légi uralmat. A szárazföldi csapatok a fedező hadseregek ellenállását leküzdve mintegy 50-60km-t törtek előre. A szovjet csapatok kénytelenek voltak visszavonulni, vagy bekerítésben harcolni. A szovjet legfelsőbb vezetés a frontok helyzetére vonatkozó hiányos és helytelen adatok miatt a helyzetet nem látta tisztán. Ezért az eredeti tervek alapján 22-én este még támadásra adott parancsot azzal, hogy a hadműveleteket helyezzék át az ellenség területére. A német hadseregcsoportok kihasználva a számukra kedvező helyzetet, már a háború kezdetén magukhoz ragadták a hadászati kezdeményezést. A helyzet tisztázatlansága, a légi támogatás és az együttműködés hiánya miatt eredménytelenek maradtak a szovjet gépesített hadtesteknek az arcvonal különböző pontjain az ellenség páncélos csoportjaira mért ellencsapásai, annak ellenére, hogy veszteséget okoztak nekik és fékezték azok térnyerését. Az Északnyugati Front magasabb egységeit a Nyugti-Dvina vonalára vonták vissza, de itt sem tudtak, azonban megkapaszkodni és folytatták a visszavonulást. 07. 9-ére a németek kijutottak a leningrádi körzetbe. A Közép HDSCS 2. és 3. pc csop-jai keleti irányba kifejlesztve a sikert, 06. 29-én Minszk körzetében elvágták a Nyugati Front jelentős erői visszavonulásának útvonalait. A bekerített szovjet csapatok (3., 10. és 13. HDS) 07. 8-áig kötötték le a hadseregcsoport gyalogságának főerőit. Így lehetőséget kapott a szovjet főhadiszállás, hogy jelentős erőket vonjon előre a Dnyeper vonalára. 07. 10-re a német páncélosok kijutottak a Dnyeperhez. A délnyugati irányban a szovjet csapatok utóvédharcokban vonultak vissza az 1939-es határon lévő megerődített körletek vonalára, azonban a német csapatokat itt sem tudták feltartóztatni. Az 1. pc csop 07. 9-ére áttört és kijutott a Kijevbe vezető utakra, 07. 1-jén a romániai erők is támadásba lendültek és a szárnyakon elért német-román sikerek következtében Kijevet az elfoglalás a Délnyugati Frontot a bekerítés veszélye, fenyegette, azonban a szovjetcsapatok ellencsapása megállította a németek előretörését.

A határ menti körzetekben elért német sikerek következtében az arcvonal a nyugati határtól 300-600km-re keletre helyeződött át. A szovjet csapatok súlyos veszteségeket szenvedtek, de ellenállásuk nem tört meg. 06. 23-án megalakult a Szovjet Fegyveres Erők Főparancsnoksága Főhadiszállása és június végén hadászati védelemre, való áttérésre adott ki direktívát. Ez az ellenség támadásának megállítását, tervének mindenáron való meghiúsítását, HDSCS-jai legyengítését és elvéreztetését szabta feladatul. Ezzel párhuzamosan intézkedéseket foganatosítottak a mozgósítás végrehajtására, hadászati tartalékok képzésére és felvonultatására, a nemzetgazdaság haditermelésre, való átállítására, valamint az ellentámadás feltételei megteremtésére.

Az OKW úgy vélte, hogy a Nyugati-Dvina, Dnyeper vonal elérésével 07. 10-re felmorzsolta a Szovjetunió főerőit, és ezzel teljesítette a közelebbi hadászati célját, megteremtette a végső győzelem feltételeit. A továbbiakban már csak néhány leharcolt hadosztály ellenállásával számoltak. Július 10-étől mindhárom HDSCS folytatta a Barbarossa-terv megvalósítását, de a szovjetvezetés keresztül húzta szándékaikat. A hadászati főirányban támadó Közép HDSCS előtt a közvetlen harcérintkezésben álló frontok mögött 07. 14-étől a Sztaraja Russza, Osztaskov, Belij, Jelnya, Brjanszk terepszakaszon védelembe rendezkedett be a hat HDS-ből álló Tartalék Front. Mögöttük Moszkva előterében pedig három HDS megkezdte a mozsajszki védelmi vonal kiépítését. A Közép HDSCS-nak ugyan 07. 10-20. között még sikerült elfoglalni Szmolenszket és mintegy 170-200km-t előrenyomulnia, de a hónap végére a szovjet csapatok ellencsapásai következtében a támadás elakadt. Így bontakozott ki a szmolenszki ütközet, amely szeptember végéig tartott. Közben a Dél HDSCS erőit is sikerült a Gomel, Kijev terepszakaszon feltartóztatni. Ennek következtében a két HDSCS közötti hézag több száz kilométerre növekedett. Ebben a hadászati helyzetben, Hitler parancsára a vezérkar 07. 30-án leállította a főirányban, való előnyomulást és a Közép HDSCS meggyengítésével a 2.táb HDS-et és a 2. pc csp-ot a délnyugati irányba csoportosította át. A cél- Kijev elfoglalása után- az arcvonal kiegyenesítése és a HDSCS-k közötti rés lezárása volt, ugyanis a szabad szárnyak ellen állandósultak a szovjet csapatok ellencsapásai. Ez végső soron azt jelentette, hogy a szovjet főerők nem semmisültek meg, a Barbarossa-tervet módosítani kellett, tehát a villámháborús elképzelés megbukott. Az északi hadászati irányban 09. 8-ára a német-finn csapatok blokád alávették Leningrádot, de a védők erőfeszítései következtében támadó lehetőségeik kimerültek. A jelentősen megerősített Dél HDSCS a 2. és az 1. pc csop-ok összetartó irányú csapásaival szeptember elejére átkarolták a súlyos védelmi harcokban meggyengült Délnyugati Front mindkét szárnyát. A Kijevet, védő erőket a bekerítés veszélye fenyegette, de Sztálin nem engedélyezte a visszavonulást. 09. 15-ére a németek befejezték a Délnyugati Front erőinek bekerítését, melyből csupán 150000 katonának sikerült kitörnie a 23-áig elhúzódó harcokban. A németek kijutottak a Donyec-medencébe, elfoglalták a Balparti Ukrajnát, és elérték a Krímbe vezető utakat. 10. 16-ára súlyos harcokban elfoglalták Odesszát, és november elején már Rosztovot veszélyeztették. Megállításuk, új védelmi arcvonal kialakítása csak nagy erőfeszítések árán, friss tartalékok bevetésével sikerült. Végü is a szovjet csapatok Rosztov alatti ellencsapása visszavetette az ellenség hadosztályait, és ideiglenesen védelemre kényszeríttette azokat.

A szovjet fegyveres erők 1941. 07. 10-től szeptember végéig a Szmolenszk körzetében, illetve a leningrádi, és a délnyugati irányban folytatott védelmi hadműveleteivel lezárult a háború kezdeti időszaka. A német csapatoknak a közelebbi hadászati célkitűzéséből csak a területit sikerült elérniük. A szovjet főerőket nem semmisítették meg, a hadászati főirányban a háború harmadik hónapjában kénytelenek voltak ideiglenesen védelembe átmenni. A Vörös Hadsereg mozgósítását, hadászati tartalékok felvonultatását, a nemzetgazdaság haditermelésre, való átállítását, és a hadászati vezetés dezorganizálását sem érték el. A szovjet fegyveres erők súlyos veszteségeik ellenére az agresszort ideiglenesen védelemre kényszeríttették, az ellentámadás feltételeit ugyan nem tudták megteremteni, de képessé váltak a háború tovább folytatására.

A moszkvai védelem. (10941. 09. 30—12. 05.)

1941. szeptember végére az arcvonal a Leningrád, Volhov folyó, Ilmeny tó, Roszlavl, Zaporozsje vonalra tevődött át. Az OKW a hadászati főirányban a Tajfun fedőnevű hadművelettel Moszkva elfoglalására készült. Az elgondolás szerint áttörik a szovjet védelmet a Moszkvához vezető utakon, bekerítik és megsemmisítik a szovjet csapatok főerőit Vjazma, illetve Bjanszk körzetében, a továbbiakban a tábori hadseregekkel kifejlesztik a támadást közvetlenül Moszkva ellen, a páncélos csoportok pedig megkerülik a várost északról és délről. A terv végrehajtásához a Közép HDSCS három csapásmérő csoportosítást hozott létre: Duhovcsinánál a 9.HDS és a 3. ps csop, Roszlavl körzetében a 4. HDS és a 4. pc csop, Gluhovnál és attol északra a 2. HDS és a 2. pc csop.

A Közép HDSCS-vel szemben 750km-es sávban a Nyugati, a Tartalék és a Brjanszki Frontok álltak. A szovjet főparancsnokság elgondolása az volt, hogy előkészített, mélyen lépcsőzött védelemre támaszkodva, a főerő kifejtést a legfontosabb (vjazmai, juhovi, brjanszki) irányokban összpontosítva, megakadályozza a védelem áttörését, minél nagyobb veszteséget okoz ellenségnek, időt nyer és megteremti a támadásba való átmenet feltételeit. A szovjetvezetés –mint később kiderült – helyesen a nyugatit (moszkvait) ítélte főiránynak, ide összpontosította erői és eszközei több mint 40%-át. A védelem mélysége a négy védelmi terepszakasszal és a moszkvai védelmi övezettel mintegy 300km volt. Az erő- és eszközviszonyok a németek jelentős fölényét mutatták, a légvédelmi erők kivételével. A szovjetvezetés ugyanis különleges figyelmet fordított a főváros légvédelmére. Ezt a feladatot a honi légvédelem 1. és 6. vadászrepülő-hadtestére bízták, amelyek több mint 1000 légvédelmi löveggel, 700 vadászrepülőgéppel, 763 fényszóróval, és 702 figyelő- és jelzőőrssel rendelkeztek.

A német csapásmérő csoportosítások támadása a Brjanszki Front arcvonalán szeptember 30-án, a Nyugati és a Tartalék Front ellen pedig október 2-án kezdődött. A szárnyakon mért csapásokkal az ellenség áttörte a védelmet, és a pc csop-ok kijutottak a szovjet főerők hátába. Október 6-ára Vjazna illetve Brjanszk térségében hét szovjet összfegyvernemi hadsereg jutott a bekerítés sorsára, amelyek 23-áig 28 német hadosztályt kötöttek le, és többségük sikeresen áttört saját csapataihoz. A Nyugati Front megmaradt erői visszavonultak a mozsajszki kiépített védelmi terepszakaszra, ahová a főhadiszállás újabb és újabb erőket irányított. Október végére a Moszkvához vezető főútvonalak mentén az ellenség jelentős (230-250km) térnyerése ellenére sikerült a német csapatokat megállítani. Tula előterében a Brjanszki Front erői megállították Guderian vezérezredes 2. páncélos hadseregét (PCHDS), meggátolva, hogy a németek dél felől megkerüljék Moszkvát. A Tájfun hadművelet tehát kifulladt. A kikényszeríttet szünetet a szovjet főhadiszállás a védelem megszilárdítására és újabb tartalékok felvonultatására használta fel. Az OKW nem mondott le Moszkva bevételéről a tél beállta előtt. Elgondolása szerint a Közép HDSCS erőivel északról Volokalamszk, délről Tula körzetéből Noginszk általános irányba mért egyidejű csapással megkerülik, bekerítik Moszkvát, majd elfoglalják azt. A szovjet felderítés azonban idejében felfedte a németek szándékát, így lehetőségük volt a számukra kedvező csoportosítás kialakítására. A német támadás Volokalamszk térségéből november 15-16-án, Tulanál pedig 18-án indult. November végére az északi csoportosítás elérte a Moszkva-Volga csatornát, és Jahroma körzetében átkelt azon. A szovjet csapatok ellencsapása azonban visszavetette őket a nyugati partra. A déli irányban támadó 2. PCHDS súlyos harcokban megkerülte ugyan Tulát, de a várost bevenni nem sikerült. A szovjet csapatok ellencsapásai következtében december 2-án védelembe kényszerültek. December 5-ére a Közép HDSCS támadása az egész arcvonalon leállt. A Moszkva elleni második támadás is meghiúsult. Egyben véget ért az 1941-es nyári-őszi védelmi hadjárat, és lezárult a moszkvai csapa első védelmi szakasza.

A szovjet csapatok 1941-1942 évi téli támadása. (1941. 12. 6-19—április vége)

Az 1941-42. évi téli hadjárat és a moszkvai csata második szakasza azzal kezdődött, hogy a szovjet csapatok ellentámadásba mentek át. A főhadiszállás nagy nehézségek árán a védelemi hadművelet alatt teremtette meg az ellentámadás feltételeit, annak ellenére, hogy a Wehrmacht- repülőgépek kivételével- még mindig erőfölénnyel rendelkezett. Az ellentámadásban a főszerepet a Nyugati Frontnak szánták, amelynek az volt a feladata, hogy verje szét és semmisítse meg az ellenség klin-szolnyecsnogorszki és tulai csoportosítását. A Kalinyini Frontnak meg kellett semmisíteni az ellenséget Kalinyin, a Délnyugati Frontnak pedig jelec körzetében. A továbbiakban pedig délnyugati, illetve északnyugati irányú támadásukkel segítséget kellett nyújtaniuk a Nyugati Frontnak a feladat megoldásához. Valamennyi front igen rövid idő alatt, az ellenséggel közvetlen harcérintkezésben készült fel a támadásra. December5-én a Kalinyini, másnap pedig a másik két front csapatai is hadműveleti szünet nélkül mentek át ellentámadásba. December26-áig a Nyugati Front jobbszárny-hadseregei szétzúzták a német védelmet, jelentős veszteséget okoztak a 3. és 4. pc csop-nak, majd a szétvert ellenséges hadosztályokat 90-100km-re szorították vissza. Ugyanakkor a front bal szárnya a Délnyugati Front csapataival, illetve december18-ától a Brjanszki Frontal is együtműködve, vereséget mért a németek déli csoportosítására, és 100-200km-t nyomult előre. A Kalinyini front csapatai december16-ára felszabadították Kalinyint, majd január7-ére Rzsev körzetében kijutottak a Volgához. A szovjet csapatok a 25-30 napos ellentámadás alatt jelentős vereséget mértek a Közép HDSCS-ra, szétverve északi és déli csapásmérő csoportosításait. A szovjet fővárost közvetlenül fenyegető veszélyt felszámolták, az ellenséget Moszkvától 100- 250km-re vetették vissza. A moszkvai csata véget ért, a hadászati kezdeményezés pedig a szovjet csapatok kezébe ment át. A főhadiszállás úgy értékelte, hogy kedvező feltételek jöttek létre egy általános támadás kibontakoztatásához.

A németek Moszkva alatti vereségének világtörténelmi jelentősége volt. Szertefoszlott a Wehrmaht legyőzhetetlenségének mítosza és a német villámháborús elképzelés. Ez a győzelem megszilárdította a szovjet állam és fegyveres erői tekintélyét, elősegítette az antifasiszta koalíció létrejöttét, hozzájárult a nemzeti felszabadító mozgalmak fellendüléséhez. A szovjet csapatok novemberben és decemberben Tyihvin és Rosztov térségében is támadó hadműveletet indítottak. Ennek következtében az ellenség tyihvini csoportosítását visszavetették a Volhov folyó mögé, helyreállították a vasúti közlekedést a Ladoga-tóig, azon keresztül pedig Leningráddal, ami javított a város ellátásának lehetőségén. A Déli Front csapatai felszabadították Rosztovot, meghiúsították, hogy az ellenség áttörjön a Kaukázus irányába.

A moszkvai ellentámadás befejezése után a főhadiszállás olyan elhatározást hozott, hogy a sikert kihasználva általános támadást indít mindhárom hadászati irányban. 1942 januárjában kilenc front ment át támadásba, mintegy 2000km-es arcvonalon. Az északnyugati hadászati irányban a Leningrádi és Volhovi Front csapatai 1942 áprilisáig támadtak, de az Észak HDSCS szétverését és a Leningrád blokád alóli felmentését nem tudták elérni. Kedvezőtlenül alakult a helyzet délen, a Kaukázusi (01. 28-tól Krími) Front szakaszán is, mert a sikertelen támadás után, a német ellencsapások következtében 30-35km-t voltak kénytelenek visszavonulni. A Délnyugati és DéliFront csapatai január második felében mintegy 90km-t nyomultak előre Barvenkovó körzetében, kialakítva az un. barvenkovói kiszögelést. A további támadás itt sem járt sikerrel.

Elkeseredett küzdelem alakult ki a hadászati főirányban, ahol négy front csapatai harcoltak azért, hogy befejezzék a Közép HDSCS megsemmisítését. Az Északnyugati Front erői február 20-án Gyemjanszk körzetében bekerítettek két ellenséges hadosztályt. Ezeknek április második felében sikerült kitörni, egyesültek a főerőkkel és megszilárdították az arcvonalat. Az Északnyugati Front bal- és a Kalinyini Front jobbszárny-csapatai január január végére mintegy 200km-t nyomultak előre, és kijutottak a Velikije Luki, Vityebszk, Velizs, Belij városok megközelítési útjaira. Ez idő alatt a Nyugati front kötelékei 150km-re visszavetve az ellenséget, elérte Vjazma déli részét. Kedvező körülmények jöttek létre egy összefüggő bekerítési arcvonal kialakítására és a Közép HDSCS főerőinek megsemmisítésére. A nagy harckocsi egységek hiánya miatt azonban a bekerítés lassan haladt. Így a német hadvezetésnek sikerült Nyugat-Európából és más arcvonal szakaszokról mintegy 30 hadosztályt átdobva, megszilárdítani az arcvonalat. A vjazmához kijutott szovjet hadosztályokat elvágták a főerőktől, és azok kénytelenek voltak védelembe átmenni, illetve bekerítésben harcolni.

Az általános támadás során a szovjetek jelentős veszteségeket okozva az ellenségnek, egyes irányokban 151-400km-t nyomultak előre, de a hadműveletek befejezetlenek maradtak. A mindhárom hadászati irányban egyidejűleg folytatott támadás, az erő- és eszközfölény hiánya, valamint a tartalékok szétforgácsolása miatt nem tudta teljesíteni az eléje kitűzött célokat.

     
Pontosidő
     
Naptár
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
     
Látogatók száma
Indulás: 2006-12-19
     
Linkek

www.bunker.gportal.hu

www.zmne.hu

 

     
Üzenetrögzitő
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal