szantomihaly
szantomihaly
Menü
     
E.mail címem

szanto.mihaly@zmne.hu

     
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
     
Hírlevél hallgatóimnak
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
     
A Magyar Honvédség a kiegyezés után
     
MH 1867-től
     
Az 1945 utáni helyi háborúk
Az 1945 utáni helyi háborúk : Az Öbölháború

Az Öbölháború

  2007.04.16. 17:50

Kuvait megszállása és felszabadítása

¾              Az Öbölháború

Az 1980-ban kirobbant első öböl-háborúból, amelyben Irak stratégiai célja a Perzsa öbölre való állandó kijárat megszerzés és az iráni olajmezők egy részének elfoglalása volt, Szaddam Husszein megtépázva ugyan, de eredeti helyzetét és súlyát megőrizve került ki. Gyorsan igyekezett a hadsereg személyi és technikai veszteségeit pótolni. A háború befejezése után, az ellenzék által, sérültnek hitt hatalmát pedig kíméletlen kegyetlenséggel és terrorral szilárdította meg. Magát továbbra is az arab világ egyetlen igaz vezérének tekintette, ezért követelte a háború alatt felhalmozott adósságainak elengedését, továbbá a Kuvaithoz tartozó Umn Qasr előtt elterülő Warbak- és Bubiyan-szigetet és az ezzel párhuzamosan futó tengerparti szakasz átadását is. Kuvait hallani sem akart az iraki követelésekről, de a békesség kedvéért hajlandó lett volna az iraki 10 milliárd dolláros tartozásból 500 milliót elengedni. Az iraki politikai alapjait továbbra is a cionizmus és az amerikaellenesség jellemezte, ezért 1990-ben föld-föld rakétákat telepített Irak nyugati részén, Izraellel szemben és különböző fórumokon követelte az amerikai hadihajók távozását a Perzsa öböl területéről.

Kuvait 1888-ban a brit-kuvaiti államszerződés révén vált ki az Oszmán Birodalomból, majd 1913-ban végérvényesen rendezték a megállapított terület határait. 1961-ben miután a britek végleg kivonultak és az ország elnyerte teljes függetlenségét, Irak, hivatkozva arra, hogy Kuvait az Oszmán Birodalomban egyik tartománya volt, azonnal visszakövetelte annak teljes területét. 1963-ban csökkent a közvetlen iraki veszély, továbbá Kuvait felvétele az ENSZ-be azt sejtette, hogy megszűnt az ország önállóságát fenyegető törekvés. A későbbiek során mégis számos incidensre került sor a két ország között. Ennek fő oka az volt, hogy Irak minden lehetőséget megragadott arra, hogy egy megfelelő kikötőhöz jusson az öbölben. 1981-ben Kuvait alapító tagja lett az öböl menti Arab Államok Együttműködési Tanácsának (GCC), amely a politikai és gazdasági együttműködés elmélyítése céljából jött létre. Ezzel párhuzamosan igyekezett megőrizni teljes önállóságát, mindkét nagyhatalom árnyékában. Ez azt is jelentette, hogy igyekezett egyensúlyba tartani a gazdasági érdekeltségeket is, így vásárolt szovjet illetve amerikai fegyvereket is.

Az Irak - iráni háború befejezése után 1990. júniusában Irak ismételten követelte Kuvaittól a területek átadását. Kuvait újra elutasította a követeléseket, de Irak most tovább lépett és július 21-én megkezdte csapatai átcsoportosítását a közös határ közelébe. Augusztus1-én az iraki csapatok már támadó csoportosításban voltak és felkészültek Kuvait lerohanására. A felvonultatott iraki erők mintegy 100 000 főt számláltak. Ezek között volt a Köztársasági Gárda négy hadosztálya is, amely az iraki haderő legjobban felszerelt és kiképzett részét jelentette. A csapatok többsége harcolt az Irán elleni háborúban, így tapasztalt, harcedzett katonák sorakoztak fel a határon. A szárazföldi csapatok támogatására egy-egy helikopterezredet, csatarepülő és vadászbombázó ezredet, továbbá egy vadászbombázó repülő hadosztályt jelöltek ki.

A kuvaiti fegyveres erők létszáma ekkor 20 300 főből állt, amelyből 16 000 fő képezte a szárazföldi csapatokat. Fegyverzetükbe a következő eszközök tartoztak: 70 db MK-1 harckocsi, 10 db Centurian harckocsi, 165 db Chiftain harckocsi, 245 db BMP-2 páncélozott szállító harcjármű, 200 db M-113, valamint 420 db egyéb típusú páncélozott szállító harcjármű. A légierő összesen 59 repülővel rendelkezett, amelynek zömét Mirage F-1 és A-4 KU gépek tették ki. Rendelkeztek továbbá 33 db különböző típusú helikopterrel is. A haditengerészet összesen 23 rakéta naszádból és parti őrhajóból, valamint 4 partra szállító hajóból állt. A haderő legjobban kiképzett haderőneme a légierő volt, hiszen a pilóták legnagyobb részét az Egyesült Államokban és Franciaországban képezték ki.

Kuvait lerohanása

Az iraki csapatok augusztus 2-án 02,00-kor lépték át a határt és páncélos ékeik három irányból nyomultak be Kuvait területére. Egy 30 000 fős kontingens egyenesen a főváros, Kuvait City irányába tartott, hogy minél gyorsabban birtokba vegyék azt és elfogja az Emírt. Ettől a lépéstől azt várta Szaddam, hogy így azonnal megtöri az esetleges ellenállást. Közben az iraki haditengerészet is a fővárost támadta. Az iraki különleges csapatok rövid idő alatt elfoglalták a kuvaiti vezetési pontokat, így szinte megbénították a szervezett ellenállást. A kuvaiti csapatok menekültek. A légierő repülőgépei felvették a harcot a betörő ellenséggel, de már saját bázisaikra nem tudtak visszatérni, így a szomszédos ománi és szaudi repülőtereken kerestek menedéket. Sikerült szaudi területre menekíteni a korszerűbb harckocsikat is. Az Emírnek családjával együtt sikerült kicsúsznia az irakiak markából, időben elhagyta az országot. Valószínűleg ez is oka volt annak, hogy Szaddam kivégeztette néhány magas rangú tisztjét, köztük a vezérkar főnökét is. Az iraki csapatok szinte órák alatt kifosztották a kis országot, kegyetlenkedtek és kivégzésekkel toroltak meg minden ellenállást.

A következmények

A világméretű felháborodás még Szaddam Husszeint is meglepte. Szaud-Arábia azonnali amerikai segítséget kért, félve attól, hogy az iraki harckocsik betörnek területére is. Több ország a Biztonsági Tanács (BT) összehívását kérte és még a saját belső gondjaival elfoglalt Szovjetunió is fellépést sürgetett. Az Egyesült Államok, szinte azonnal megkezdte a 82. és a 101. légi mozgékonyságú hadosztály átdobását a szaudi-iraki, illetve a szaudi-kuwaiti határ térségébe. Haditengerészeti egységeket irányítanak a körzetbe, ezen belül több repülőgép hordozót. Augusztus 7-én megérkezett Szaud-Arábiába a Harcászati Légierő Parancsnokság (TAC) kötelékéből a 71. harcászati repülő század (F-15C/D), amelyet további századok követtek. Ide vezényelték a legkorszerűbb, harci körülmények között ki nem próbált F-117A ún. ”lopakodó” harci gépeket is. Augusztus 9-én az angol kormány is bejelentette, hogy repülőgépeket küld a térségbe. Ezután csatlakoztak a franciák, akik a térségbe irányítottak egy haditengerészeti köteléket, élén a Clemenceau repülőgép hordozóval. Szeptember 16-án az ENSZ BT teljes blokádot rendelt el Irak ellen. Október 7-én a kanadai légierő részei is parancsot kaptak, hogy németországi bázisukról települjenek át Qatarba. November 29-én az ENSZ 1991. január 15-ig adott haladékot Iraknak, hogy Kuvait szuverenitását helyreállítsa. Ha ez nem történik meg, a határozat értelmében, az Egyesült Államok vezetésével megkezdik Kuvait katonai erővel történő felszabadítását. Ehhez tovább folytatták a térségbe történő átcsoportosítást és a hadműveleti csoportosítás kialakítását. A szövetséges erőkhöz, amelynek legnagyobb részét az Egyesült Államok adta, 38 ország csatlakozott különböző harcoló, harcbiztosító erőkkel, illetve kiszolgáló személyzettel:

Afganisztán

300 fő mujahidin

 

Argentína

2 fregatt, 450 fős csapat

 

Ausztrália

1 irányított rakéta fregatt, 1 romboló, 1 ellátó hajó

 

Bahrain

3 500 fős csapat

 

Banglades

2 000 fős csapat

 

Belgium

2 akna-mentesítő, 1 vadászrepülő század  (Törökországban)

 

Kanada

2 romboló, 1 CF-18-as repülő század / 30 vadász /szállító repülőgép /, 1700 fős csapat

 

Csehszlovákia

200 fős vegyi védelmi alegység,
150 fős egészségügyi állomány

 

Dánia

1 korvett

 

Egyiptom

40000 fős csapat, 358 harckocsi,
a 4. páncélos hadosztály,
a 3. Gépesített Gyaloghadosztály

 

Franciaország

20.000 fős csapat, 18 hajó, 1 repülőgép-hordozó, több mint 60 repülőgép, 350 harckocsi, a 6. páncélos hadosztály

 

Németország

1 repülőszázad (Törökországban)

 

Németország

1 repülőszázad (Törökországban)

 

Görögország

1 fregatt (a Vörös-tengeren)

 

Magyarország

40 fős egészségügyi csoport

 

Honduras

150 fős csapat (felajánlva, de nem felhasználva)

 

Olaszország

4 hajó, 8 Tornádó vadászrepülő,
1 vadász-repülő század (Törökországban)

 

Kuvait

7.000 fő (a kuvaiti fegyveres erők maradékai) 35 harci repülőgép

 

Marokkó

2 000 fő

 

Hollandia

egy 18 F-16 repülőgépből álló vadászrepülő század (Törökországban),
2 fregatt

 

Niger

480 fő, Mekka és Medina szent helyeinek őrzésére

 

Norvégia

1 kutter, 1 katonai ellátó hajó

 

Új - Zéland

2 C-130 (Herkules) repülőgép

 

Omán

25 500 fős fegyveres erő, 12 járőr hajó, 75 harckocsi, 50 harci repülő

 

Pakisztán

10 000 fős csapat

 

Lengyelország

2 hajó, egészségügyi csoport

 

Portugália

1 ellátó hajó az angol erők támogatására

 

Katar

7 000 fős fegyveres erő, 24 harckocsi, 9 parti őrhajó, 19 harci repülő

 

Koreai  Köztársaság

1 C-130 (Herkules) repülőgép, egészségügyi csoport

 

Szaúd-Arábia

60 600 fő, 267 nehéz harckocsi,
216 harci repülő, 15 hadihajó

 

Szenegál

500 fős csapat

Sierra Leone

27 fős egészségügyi csoport

Szingapúr

30 fős egészségügyi csoport

Spanyolország

2 korvett és 1 romboló-járőrhajó,
(Baal-Mandeb közelében)

Svédország

40 fős egészségügyi csoport az Egyesült Királyság sebesültjei ellátására

Szíria

14 300 fős állomány a 9. páncélos hadosztályban, illetve a Különleges Erők állományában

Törökország

2 fregatt az Öbölben, 120 000 fő az iraki határnál, (csak támadás esetén felhasználandó), az Egyesült Államok F-16-os és F-111-es századai Incirlikben

Egyesült Arab Emírségek

40 000 fős haderő, 1 500 fő a légierőkben, 1 500 fő a haditengerészetben, 14 nehéz harckocsi, 78 harci repülő

Egyesült Királyság

42 000 fős állomány, 22 hajó, 85 repülőgép, az 1. páncélos hadosztály Parancsnoksága, a 7. páncélos dandár, a 4. páncélos dandár.

A második világháború óta létrehozott legnagyobb légihíd keretében a Military Airlift Command (MAC) – katonai légi szállítás parancsnokság – gépei 1990. augusztusától, 1991. február11-ig 13 000 bevetést hajtottak végre és összesen 445 000 főt, illetve 453 000 t anyagot szállítottak a meghatározott helyekre. A szárazföldi csapatok így összesen 600 000 főt tettek ki, ami 4 000 harckocsival és közel 3 700 tüzérségi löveggel egészült ki. A légierőbe több mint 1 800 repülőgépet vontak össze, amelyek török és szaudi repülőtereken várták a feladatokat. Ez háromszorosa volt az iraki légierőnek. A haditengerészeti erőknél több mint 100 hajó, ezen belül 6 repülőgép anyahajó képezte a csapásmérő csoportosítást, amely messze felül múlta a szemben álló fél erejét. A hadszíntéren elhelyezkedő iraki haderő szárazföldi csoportosítását kb. 450 000 fő és 4 200 harckocsi, jelentette. Rendelkeztek továbbá az irakiak 60 „föld-föld” (SCUD) rakéta indítóállással, amelyek között önjáró indító állások is voltak.

     
Pontosidő
     
Naptár
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
     
Látogatók száma
Indulás: 2006-12-19
     
Linkek

www.bunker.gportal.hu

www.zmne.hu

 

     
Üzenetrögzitő
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal